• yani diyoki, çorum konya kendine gel..
    mekke ye indirdik sana ne oluyor?
  • tarihselcileri başlığın altında göreceğimi umuyordum ama açıkcası göremeyince şaşırdım. sonra ayetin ilk başı aklıma geldi ve nedenini anladım. “ve haza kitabun” yani “ bu da bir kitaptır” diye başlıyor. bu yazılarım garip gelebilir size ama tarihselci geçinenlerin seviyesi tam olarak bu, adamlar “kitap değil hitap” söylemlerinde bulunuyorlar. ayet mealen şöyledir ama 84. ayetten başlayarak okunması daha iyi olur;

(en'am 6/92): “bu da (o kitaplardan) bir kitaptır. onu biz indirdik, çok faydalı bilgilerle doludur ve kendinden önceki kitapları tasdik eder. bütün kentlerin merkezinde (mekke’de) ve onu çevreleyen her yerde olanları uyarman için indirilmiştir. ahirete inananlar, bu kitaba da inanırlar. onlar namazlarını düzgün ve sürekli kılan kimselerdir.”

kitabın “musaddik” yani “tasdik” edici özelliğine sonra değineceğiz inşallah ama bu ayeti daha iyi anlamak ve kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek için aynı surenin 19. ayeti ile başlamak lazım;

(en'am 6/19): “onlara “kimin şahitliği daha büyüktür?” diye sor ve de ki: “benimle sizin aranızda şahit allah’tır. bu kur'ân bana, sizi ve ulaştığı herkesi onunla uyarayım diye vahyedildi. siz hiç allah ile birlikte başka ilahların da olduğuna şahitlik eder misiniz?” de ki: “ben şahitlik etmem!” şunu da de: “şüphesiz o, tek ilahtır. ben, ona ortak saydığınız her şeyden uzağım!”

yine bir başka ayetler ise:

(cuma 62/2): “ümmilerin (ilahi kitapları bilmeyenlerin) içinden elçi çıkaran allah’tır. onlara, o’nun ayetlerini okur, kitab’ı ve hikmeti öğreterek onları geliştirir. halbuki onlar daha önce açık bir sapkınlık içindeydiler.

(cuma 62/3): “bunları, henüz onlara katılmamış başkalarına da öğretecektir. daima üstün ve bütün kararları doğru olan o’dur.”
  • sorularlaislamiyet adlı site bu ayeti çok tatmin edici(!) bir şekide açıklamış.efendim aslında mekke ve çevresi ifadesiyle kastedilen mekke ve tüm yeryüzüymüş.ve bu da bazı jeologlar tarafından kanıtlanmış ki mekke aslında yeryüzünün merkeziymiş.yeryüzünün merkezi greenwich değilmiş.

https://www.google.com/…r-deniliyor-kuran-tum-0?amp
  • --- spoiler ---

işte bu (kur’an) da, bereket kaynağı, kendinden öncekileri (ilâhî kitapları) tasdik eden ve şehirler anasını (mekke’yi) ve bütün çevresini (tüm insanlığı) uyarasın diye indirdiğimiz bir kitaptır. ahirete iman edenler, ona da inanırlar. onlar namazlarını vaktinde kılarlar.

--- spoiler ---
  • kur'an'ın mekke ve çevresinde yaşayanlar için indirildiğini ispatlayan ayettir. ehli sünnetçi geçinenler ayeti eğip büküp kur'an her yerde yaşayanlar içindir anlamına getirmeye çalışmaktadır.
  • islam'ın en güzel mekke ve çevresinde yaşanılacağını da iddia ediyor. dinci kardeşlerimiz bunu bir değerlendirsinler.
hesabın var mı? giriş yap