• birbirimizi yemeyelim, o araçların engelliler için kullanılmadığını biliyoruz. bakın gerçekten engelliler için kullanılıyorsa bedava olsun. çevremde gördüklerim, nenesi ya da dedesi yatalak, memlekette. torun istanbul'da yaşıyor. aracı üzerine aldığı kişi bir kere bile araca binmemiştir.
    engelliler için alınan araçlar, engelliler için kullanılmalıdır.
  • ben de bir adaletsizlikten bahsedeyim.

benim kardeşim %82 otizm engellisi. %82 dediğine bakmayın raporun, kendi başına ne yemek hazırlayabilir, ne tuvalet temizliğini yapabilir, ne dışarı çıkabilir, hiç ama hiçbir şey yapamaz. kesinlikle sürekli bir refakatçıya ihtiyacı var. zihinsel olarak tamamen engelli, hiç konuşamıyor da. sadece elinde, ayağında, yürümesinde bir sıkıntı yok diye böyle verdiler.

biz bu haldeki kardeşime ulaşım sağlamak için ona ötv indiriminden yararlanarak bir araç alamıyoruz. çünkü refakatçi gereken durumlarda devletimiz bu oranın daha yüksek olması gerektiğini söylüyor. %82 yetmiyor yani.

kardeşimi toplu taşıma ile bir yerden bir yere götürmek çok, çok zor.

buna rağmen kendisi çok daha düşük oranlarda engelli olan kişiler rahatça bu indirimden yararlanabiliyorlar.

biz de zamanında bu haksızlığa itiraz etmiştik, ama kime ne diyeceksin? biz kimse alamasın demiyoruz ama sürekli refakat edilmesi gereken engelli bir kişiden %82 üzeri engel oranı istenmesini de anlayamıyoruz. gerçekten de ülkemizde ne kadar engelliysen bir o kadar daha engelle karşılaşıyorsunuz. bu durumda olanlar bilir.
  • adaletsizlik engelliler için ötv indiriminde değil bir arabadan %200 vergi almaktır.
  • mesela benim engel oranım yüzde 95 ve benim bir adet var.

keşke ne bu kaza yasansaydı ne de ben bir engelli olsaydım. ne de bu arabayı alsaydim.

aldığımız da mercedes değil fiat aegea .

bakın kardeşlerim bu başlık aklıma bir atasözünü getirdi eşeğini dövemeyen semerini dövermis. burada semer biz zavallı engellileriz de eşek kim oluyor kısmını sizin zekanıza bırakıyorum.

edit: aldığımız aracın markasinin fiat olduğunu ekledim.
  • engellileri kullanarak avanta sağlayanlar hemen damlamış.
    dolar 1,5-2 lirayken engelli vatandaş üzerinden lüks araç alan yok muydu da fiyatların yüksekliğini bahane ediyorsunuz? ayrıca fiyatların yüksek olması muhtaç insanlar üzerinden avanta elde etme hakkı mı verir?
    bu şerefsizlik hep vardı ve görünen o ki olacak.
    bazı okuduğunu anlama kapasitesine sahip olmayan çok hücreliler de konuyu tartışmaya açan yazarın engelli insanların hayatlarını zorlaştırmak amacında olduğunu yazmış...
    oysa yazarın amacı çok açık şekilde engelli insanların üzerinden çıkar sağlayan şerefsiz namussuzlara karşı çözüm yolları bulmak.
    önerdiği yollar daha fazla formaliteye yol açacak olsa da bunun sebebi kendi çıkarları için yardıma muhtaç olan insanları kullanan çoklu babaya sahip kişiler...
  • biz sikiliyorsak herkes sikilsin entry'si. adam ötv'yi kaldırın demez ama hayata doğal ve fiziksel sebeplerle 100-0 yenik başlamış insana verilen ötv muafiyeti kaldırılsın der. böyle iki yüzlü, tırsak insanları barındırdığımız için utanıyorum. hangi tekerlekli sandalyeli engelli birey metrobüs kullanabilir amcık beyinli...

edit: başlık sahibi baştan sıçmış, sonra defalarca yazdığı entryi değiştirerek konuyu toparlamaya çalışmış, o yüzden en başta yazdığı şeye ithafen yazdığım bu entry'i okuyup saldırmayın aq.
  • yine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanları ortaya koymuş olay. engelli indirimi ile toplam fiyatı 330.000 tlnin altındaki araçlar alınabiliyor. hangi 4x4 veya hangi lüks segment araç var bu kategoride? en iyi araba corolla anasını satayım ya.
  • sözlük öyle bir hal aldı ki en haklı eleştirilerde dahi başlık sahipleri linç ediliyor. yapılan eleştiriyi anlamadan, anlamaya çalışmadan verip veriştiriliyor.

engelliler kesinlikle bu indirimden faydalansın ancak bir engelli vatandaşın adıyla alınıp o kişinin o indirimli arabaya hiç binemediği fırsatçılıklar ortadan kaldırılsın.
  • bir x otomobil firmasının bayisini aradım. araç 300 bin tl üstü. direk telefonda ötv'siz mı alacaksınız dedi. bu işin demek ki cılkı çıkmış. yine de ihtiyacı olanların mağdur olmasını istemem bu uyanıklığa rağmen.
  • hemen hemen hergün ortadoğu bataklığı altında bir örnek veriliyor. bugünün örneği de bu olsun.
    - verginin vergisini alma kurnazlığını yapan devlet
    - tanıdık doktor ayarlayıp sahte engelli raporu alan vatandaş

engelliye araba alabilmesi için yardım ediliyor ama asıl ihtiyaç bu mu. engelliler için hala düzeltemedikleri sorunlara çare olarak vergilerde indirim yapıp da kendilerini affettiriyorlar.

kaldırım yüksekliği 25cm, yollar düzgün değil, hala otobüslerde çalışmayan rampalar var. apartman girişlerinin engellilere uyumlu olup olmaması bina sakinleri inisiyatifinde. asıl faydası olacak. temel uygunsuzlukları düzeltmeden araç vergilerinde indirim yapmak engelli haricindeki herkesin işine yarıyor.

tanım: engelli akrabayı meta haline getiren kanundur.
hesabın var mı? giriş yap