şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • polikistik over sendromu buna harika bir örnektir. (bkz: pcos)

  adı üstünde "sendrom"dur. yani overler(yumurtalıklar) kistik olmasa dahi bu sendroma sahip olabilirsiniz. birbiriyle normal koşullarda ilişkilendirilemeyen belirtileri vardır. mesela saç dökülmesi ve bel çevresinden kilo alma gibi. ne ilgisi var gibi geliyor değil mi?
  basit görünen ve dikkate alınmayan bu sendrom eğer takibe alınmazsa( düzenli egzersiz, beslenme düzeni değişikliği, duruma göre ilaç tedavisi vs yöntemleri), ileri seviyede bakın ne gibi sonuçlara neden olabiliyor;

  (bkz: infertilite) yani (bkz: kısırlık)
  (bkz: obezite) yani (bkz: şişmanlık) - metabolik sendroma dönüştüğünün belirtisi bu versiyonu, ayrı ayrı hastalıklara neden oluyor o noktadan sonra.
  (bkz: diyabet tip 2) yani şeker hastalığı(insülin kullanılmayan versiyonu)
  (bkz: kardiyovasküler) hastalıklar yani kalp ve damar hastalıkları(burdan sonrası kalp krizi)
  (bkz: kanser)

  ve binbir türlü hastalıkla karıştırılan bu sendrom, jinekologlar tarafından sanki çok basit bir konuymuş gibi altta yatan sebepler araştırılmadan hormon bozukluğu tanısı konularak, gereksiz hormon tedavisi uygulanarak, semptomların önüne geçilmeye çalışılıyor (bu sırada verilen hormon hapları memede kitleye neden olabiliyor ve hatta meme kanserine lead ettiği ispatlanmış bazı haplar halen daha ülkemizde peynir ekmek gibi veriliyor(!) (bkz: diane35) (bkz: diane 35) aynı zamanda bu haplar reçetesiz satın alınıp kullanılabilen, doğum kontrolünde de etkili olan ürünler olduğundan bir sürü genç kadın bilip bilmeden alıp kullanıyor.

  peki ne yapılmalı? bu sendrom nasıl bir mekanizma? altta yatan sebepler neler? insülin direnci nedir? ne tür gıdalar insülin direncine neden olur? endokrinoloji nedir?

  http://www.polikistikover.net/…mu-nasil-olusur.aspx nasıl oluşur?

  http://www.polikistikover.net/…oot/haber.aspx?id=39 doğum kontrol haplarının neden kullanılmaması gerekiyor? burada meme sağlığı ve kanser ilişkisinden söz edilmiyor.
3 entry daha