şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • ruh sağlığı oedipus complex ile de açıklanabilen karakterdir. babasının erken ölümünden sonra annesinin tek erkeği olarak yaşayan ve büyüyen norman, bu süre zarfında annesini aşırı bir biçimde sahiplenmiş, evde başka erkek olmadığı için de adeta onun kocası gibi olmuştur. üvey babasını öldürmesinin nedeni de annesine karşı hissettiği bu tehlikeli bağdır. çünkü annesinin yanına artık kendisinden başka hiç bir erkek yaklaşmamalıdır. ama hızını alamamış ve hayatının en büyük hatasını yapıp bu cinnet sırasında annesini de öldürmüştür. ama annesine duydukları o kadar büyüktür ki benliği bu cinayeti hiç olmamış gibi algılamış ve norman artık annesini ya evin, ya da kendisinin içinde hissetmeye başlamıştır.

    tek başına kalmasına rağmen bir kızla beraber olmaması da yine bu kompleksten gelmektedir. çünkü annesi norman'a ihanet edemeyeceği, başka bir erkekle yakınlaşamayacağı gibi, norman da annesiyle aynı cinsiyeti taşıyan birine yaklaşamaz, onu kabullenemez. bu yüzden de biraz içine soktuğu annesinin dürtmesi, biraz da annesine olan bağlılığı sayesinde kendisine yaklaşan kızı öldürüverir.

    kızın ölümü norman için aslında bir felaket değil, bilakis iyi bir sondur. çünkü bu cinayetle annesine ihanet etmemiş, onun tek erkeği olma sözünü tutmuştur..
21 entry daha