• ingilizce öğretmeninden ziyade oto galericilere benzeyen insan.
  • sahibinden.com'daki garantili ingilizce ders ilanının sahibi. şimdi bir de instagram'da ercan hoca diye hesap açıp reklam yağdırıyor.

hiç ingilizce eğitimi almamış veya temel seviyede ingilizce eğitimi almış insanlar için bile youtube ve internet alabildiğine kaynak doluyken acaba bu kişinin fahiş fiyatlı notlarını alan var mıdır? var demek ki..

edit: buna vereceğiniz parayla ingilterede aslanlar gibi kurslara gidersiniz..
  • önceki entrylerin birinde bu büyük kazancın vergilendirilip vergilendirilmedigi sorulmuş. aslında güzel bir noktaya temas etmiş yazar arkadaş. ben soruşturacagim maliyeci arkadaşlarımdan böylesi bir durumun nasil olacağını. direkt teftiş talep edilebiliyor mu, eger böyle bir sey mümkünse ihbar/şikayet süreci nasil işliyor. cunku aralıksız şekilde "iste referanslarım" diyerek bir suru kurum kuruluş ve gerçek kişi paylaşıyor, içlerinde mit bile var (gerci mit anasayfasinin ekran görüntüsünü paylaşarak boyle bir iddiada bulunmuş, bilemiyoruz gerçekten var mi böyle bir durum). eger vergilendirilmiyorsa, ciddi problemler kendisini ve müşterilerini bekliyor demektir. çünkü dönen rakamlar cok büyük.

ercan hoca umarim şirketin vardir ve gelir vergilerini ödüyorsundur. yoksa benim vergi ödediğim yerde seni vergisiz birakmam:)))))
  • ilanında şunları yazmaktadır ;

*2 senedir ilanım var, isteyen ilan numarasını sahibinden.com'a iletsin, görecektir ki hakkımda tek bir tane bile şikayet yoktur.
    işin aslı : ilanı sürekli yeniliyor. bu entry'i yazdığım tarih 18.02.2018. ilanın açıldığı tarih 17.02.2018... yeni ilanı açılınca eskisini siliyor. sen yeni ilanla ilgili bilgi istediğinde 1 günlük ilanın geçmişini öğreniyorsun.

*referanslarım arasında başak şengül,cnn türk ana haber sunucusu(oha!)

başak şengül cnnturk'te program sunmaya başladığında sene 2006. cnnturk'de çalışmaya başladığı sene 2000... cnnturk dediğin kanalda en basit pozisyonlar için bile çok iyi ingilizce gerekiyor. sen bu kadına beşikte mi ingilizce öğrettin?

(bkz: sahibinden.com'daki 20.000 tl'lik ders ilanı)
  • an itibariyle sürekli instagramda reklamı çıkan, ingilizceden öte türkçe diksiyon eğitimine ihtiyaç duyan ve hatta
    konuştuğunun yarısını ağır çekime aldığınızda anladığınız şahıs.
  • reklam çalışmalarını sadece sosyal medyada değil, ekşi sözlükte de yaptıran ingilizce öğretmeni olduğunu iddia eden şahıstır. yukarıda bir sürü giri var eğitim aldığını iddia eden kullanıcıların. ama hepsinin tek bir elden çıkma kopyala-yapıştır giriler olduğunu düşünüyorum.
  • 90 bin isteyen ingilizce biçme makinesi.
  • arkadaşlar sahibinden de öylesine gezerken gördüğüm bir ilan açıp bakayım dedim çünkü gerçekten iddialı bir başlık atılmıştı, açmamak imkansızdı.
    haftada 6 saat, ayda 24 saat yapar. 120.000 tl 6 ay, ay bazında 20.000 lira yapar. saati 800 lirayı geçiyor. bir videosunu açayım izleyeyim dedim gerçekten merak ettiğim için saati 800 liraya ne gibi bir hizmet veriliyor olabilir diye. eğer kısa zamanda seri ingilizce öğrenmeniz gerekiyorsa ve bu ingilizce size bir maddi getiri sağlayacaksa buyrun alın. ama eğer zamanınız varsa ve acil ihtiyacınız yoksa bence bu parayı daha iyi değerlendirebilirsiniz. ingilizce zor bir dil değil arkadaşlar zamana yayarak ve bundan keyif alarak öğrenebilirsiniz. ben şahsen küçükken çok yabancı dizi izleyen biri olarak (lost, prison break vb.) dizileri ingilizce altyazılı izledim ve her bilmediğim kelimede durdurdum. o kelimeleri word'e kayıt ettim ve anlamlarını yine ingilizce olarak not aldım. böyle böyle kelime bilgimi geliştirdim. grameri zaten az çok devlet okulunda öğreniyorsunuz ki zaten konuşma da temel gramerden sonrası bence çok önemli değil, ilerledikçe geliştirirsiniz. pratik yapmak için ben şahsen dota 2, cs go ve northgard oynayan birisi olarak yabancı kişilerle konuşarak oynuyorum. bu insanlarla boş muhabbet döndürüyorum ve o arada pratiğimi yapmış oluyorum.

eğer ingilizceyi zamana yayarak ileride işime yarar düşüncesiyle öğrenmek istiyorsanız bence temel eğitimi kendiniz edinin (kitaplardan özellikle) sonra yavaş yavaş bir şey izleyerek, okuyarak orta seviyeye gelmeye çalışın. sonra çeşitli mecralardan genelde bu oyun olur insanlarla tanışıp konuşmaya çalışın. ben bu şekilde pre-advanced/ advanced' e kadar geldim. bana dil gibi canlı bir şeyi tablet gibi almak garip geliyor matematik öğrenir gibi. ercan hoca alanına vakıf iyi bir hocadır lafım yok ve dediğim gibi az zamanda iyi bir ingilizce öğrenmek istiyorsanız ve bu size ciddi bir getiri sağlayacaksa be my guest (swh) ama değilse bu parayla orta düzey ingilizceyi az çok öğrendikten sonra ingiltere'ye gidip 1 hafta ya da her şeyi kendiniz karşılar (yemeğini kendin yap ucuz yerleri gez vs. ve en ucuz motellerde kalarak) 1 ay çok rahat ingilitere'de tatil yaparsınız.
  • geçen hafta kelime paketini aldım, bitirince (tahminen şubat başı gibi) tüm artı ve eksileriyle editleyecem entryi

edit 1 (tarih:07.04.2022): öncelikle tahminen şubat başı dedim ancak nisan başı yani 2 ay gecikmeli bitirdim bunun nedeni ilk hafta çok izlemiştim o hızla devam etseydim 2 ay önce bitecekti ancak günlük video sayısını düşürdüm bunun nedenini açıklayacağım aşağıda.

ilk olarak kelime paketi diye satılan paket 2000 video diye satılan bir içerik ve ben bunu 2000 kelime sanmıştım, ama 2000 kelime değil 2000 video imiş, her video maksimum 1.5 dk uzunluğunda ortalama 1 dk 20 sn falan. toplam 1885 video var ve 44 saat 6 dakika uzunluğunda bir içerik. paketin anlatım mantığı şu kelime başlığı altında anlattığı kelimenin kullanımları ile alakalı örnek cümleler yazmış kağıda ve bunları okuyup çeviriyor. kelimenin bir çok yönünü gösteriyor.

artılar: bu paketi yaklaşık 4 ay gibi bir süreye yayarak izlediğim için ingilizce çalışma alışkanlığı oldu. bazı kelimeleri cidden öğrendim diyebilirim. videolarda biraz yeni kelime birikince baştan tekrar yapıyor genellikle çok hızlı bir tekrar oluyor, bazı tekrarların faydası oluyor tabi ama çoğu tamamen video sayısının çok olması için yapılmış. kalite olarak ortalamanın bir tık üstü. aldığım paketin yanında kelime kitabı pdfsi verdi. kelime kitabı dışında yeni hizmet adı altında bir paketini de verdi bunu aşağıda bahsedicem. özet olarak bana en büyük yararı çalışma alışkanlığı kazandırması bu alışkanlığı daha iyi bir udemy kursunda edinemezdim çünkü udemy e göre çok daha pahalı bir kurstu ve ben de param boşuna gitmesin diye çalışma alışkanlığı kazandım :)

eksiler: bu kısımda çok eleştirim olacak, öncelikle yazısı pek iyi sayılmaz az da olsa okumakta zorlandığım oldu, ikincisi kağıdın sağ tarafını ekrana tam sığdırmamış sanıyordum genelde en sağdaki 1 kelimeyi göremiyordum yaklaşık 1000 videodan sonra gördüm ki vlc player ve bir çok playerden dolayı öyle oluyormuş ama yine de kadrajı bence kötü kamera olarakta telefon gölgelendirmesi falan düşüyor kağıda genelde ve pandemide çekiyorum evdeyim idare edin diyor ama nerdeyse tüm videolarda bu böyle. anlatım olarak herkesin seveceği bir anlatımı yok yani sevemeyebilirsiniz. eğitimden sonra anlıyorsunuz ki kelime aslında çok da anlatılacak bir şey değil, yani doğru kaynaklara düzenli olarak yeterince vakit ayırmanız halinde video izlemekten daha yararlı olur. aşağıda bu süreçte gördüğüm en yararlı kaynakları belirtecem, hem ucuz hem kaliteli.

kelime kitabı: bu kelime kitabına yüksek bir fiyat biçmiş, ancak genelde paket alanlara yanında hediye olarak veriyor pdfsini, kitaptan sayfa örneği instagramında vardır muhtemelen, mantık videolardakiyle aynı kelime var ve onun cümleleri ve çevirilmiş halleri, bana kalırsa video izlemeyi pek sevmeyen biri için bu pdf videolardan çok daha yararlı olabilir. ama biçtiği fiyat bence bir pdf için abartı.

yeni hizmet: telefondan 7/24 ulaşabileceğiniz yeni hizmet, bunu kelime paketi gibi paketi alanlara ücretsiz sağlıyor, güncel olarak 1-2 haftada bir videolar yüklüyor ve videolar 10-15 dk arasında oluyor toplam 18 saatlik bir video birikmiş durumda şuanlık, bu videolar içerik olarak 2-3 farklı türü var bazen kelime paketindeki gibi kelime atıyor bazen evrensel kalıp dediği kalıpları anlatıyor ki bence kelime anlatımından çok daha iyi, bana kalırsa yeni hizmet tüm evrensel kalıpları bitirdiğinde gerçekten faydalı bir içerik olacak, kelime paketini almanızı pek önermem ama yeni hizmeti konular bittiğinde önerebilirim.

genel değerlendirme: kelime paketi olarak dediğim gibi bazı faydaları var ama ben 1800 video izlediysem bunun en büyük sebebi verdiğim paradır. sadece kelime paketi olarak bakarsam bence kesinlikle fiyat performans ürünü değil ancak siz de paraya değer veren biriyseniz ve çalışma alışkanlığı kazanamıyorsanız bu tarz pahalı bir eğitimle kendinizi zorlayarak edinebilirsiniz bence. fiyat her ne kadar pahalı olsa da kelime paketinin yanında ücretsiz verdiği yeni hizmet içeriğinin ileride zenginleşeceğini düşünürsek fiyat/performansın dengeleneceğini söyleyebilirim.

kaynak önerisi: şimdi size piyasada gördüğüm en iyi ingilizce kaynakları önericem, gerçekten düzenli çalışmanız halinde hepsi sizi üst seviyelere taşıyacak kaynaklar
    -ilk olarak seviyeniz başlangıçın biraz ilerisi ise reader at work 1 kitabı, biraz daha ileri seviye iseniz more to read 1 ve daha da ileri seviye iseniz more to read 2 kitaplarını öneririm, bu kitaplar odtü tarafından yapılmış kitaplar, yaklaşık 160-170 civarı ingilizce metin var her birinde ve her bir metin sonunda o metinle alakalı sorular soruluyor, ayrıca more to read kitaplarında metindeki kelimelerin etkinlikleri de var bazı metinlerde, düzenli çalışmayla beraber bu kitaplar hem okuma hızınızı hem kelime bilginizi ciddi manada gelişitirecek.
    -diğer bir kitap ise: a comprehensive guide to academic reading for proficiency, bu kitapta ise olay şöyle; list adı altında toplam 50 list var ve her bir listte 10 kelime var her kelime ile alakalı 5 ingilizce cümle ve çevirisi bulunuyor, her list sonunda kelime ile ilgili boşluk doldurma eşleştirme gibi etkinlikler var ve her 15 listten sonra ise okuma parçaları giriyor araya bunlarda hatırladığım kadarıyla 40 civarı okuma metni ve o metinlerde de kelimelerle ilgili alıştırmalar var. aynı kitabın writing i de var ben almadım henüz ama arkadaşım onu da övdü baya.
    - son olarak video ile çalışmak isteyenlere udemy kursu linkteki kursu aldım türkçeden ingilizceye cümle çevirerek konu konu öğretiyor ve bence çok faydalı anlatıcı çok hakim ve güzel anlatıyor kalite olarak ercan hocadan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. diğer kurslarına da bakabilirsiniz baya bir kursu var size en çok uyanı alıp çalışmanızı öneririm.

hedef: şuanlık more to read 1 kitabının yarısındayım ve sene sonuna kadar yukarda bahsettiğim kitapların tamamını bitirmeyi hedefliyorum ve sene sonu buraya yapacağım editte ingilizceyi tam anlamıyla öğrendim demeye oldukça kararlıyım.
  • instagram'da insanlardaki ingilizce yetersizliği ile ilgili fırça kayan bir beyefendi. e-yds çalıştırıyorsa tamam da kendisinde hiçbir akıcı ingilizce konuşma havası yok.
hesabın var mı? giriş yap