• neyse ki artık gittiğinde batacaksak da hissedilecek bi fark kalmadı
  • bu batmamış halimiz mi? batınca nası oluyo ki daha?
  • kimler geldi geçti bu ülkenin başından. bu gidince de bişe olmaz merak etme. hatta tarihin en rezil yönetimini gerçekleştirdiği için koltuğu bi süre boş bile kalsa ülke iyiye gider.
  • nerden başlamalı, nasıl anlatmalı?

1999 depreminden önce ben kafasında kavak yelleri esen bir üniversite öğrencisiydim. babam emekliydi ama yıllarca türkiye'de bir iki kişinin yapabildiği bir işte çalıştığı için aranan bir elemandı. 3-5 arkadaşıyla beraber o zamanlar yeni yeni kurulan doğalgaz santrallerinin kuruluşlarını yapıyor, düzeni kurduktan sonra başka bir santrale geçiyorlardı. yurtdışından gelecek olan elemanların istedikleri paranın dörtte birine çalışıyorlardı ama işte o gelir bizi neredeyse sınıf atlatıyordu.

sonra deprem oldu. ülke battı. babamın sağlığı bozuldu. bir gece vardiyasında düzen kurmaya çalıştıkları santralin birinde birdenbire düşmüş. kafasını o kocaman demir bariyerlerin birine vurmuş. o bariyer olmasaydı zaten an itibariyle bir babam yoktu. kazadan sonra çalışamadı babam. kaldık üç kuruş emekli maaşına. ülke zaten batmıştı. biri anadolu lisesinde, biri üniversitede iki çocuk... hayatım boyunca ilk defa fakirliğin tadına bakmaya başladım.

ülke politik olarak sallandı. sonuç olarak ülke var olan tüm partileri yerin dibine soktu. tarihe gömdü. bu politik boşluk içerisinde yeni bir oluşum çıkmadı. çıksaydı bugün akp diye bir olgu ortada olmazdı. bu arada istanbul'un gelmiş geçmiş en kötü belediye başkanı olarak ünlenen ama aslında varını yoğunu istanbul'un dalan döneminden birikmiş problemlerini çözmeye adamış ve çözmeye başlamış olan nurettin sözen'in yaptıklarının üstüne popülizm ekleyerek iyiymiş gibi duran recep tayyip erdoğan kendini ülkeye başbakan olarak hazırlıyordu.

özal hükümeti, demirel hükümeti ve çiller hükümeti sağolsun oldukça örselenmiş ve sadece iskeleti kalmış ülke ekonomisinin üzerine pkk tuz biber ekiyordu ama yine de ülke dayanıyordu derken deprem temeli çatlattı. sonra ayakta imiş gibi gözüken ülke bir bahaneyi kullanıp birden çöküverdi. var olan ecevit hükümeti sert tedbirler almak zorunda kaldı ama alınan tedbirler ile ülke belini doğrultmaya başlamştı. fakat artık ne olduysa devlet bahçeli seçimlere hayli zaman varken koalisyonu bozdu. ve erken seçime gidildi.

seçim sonunda akp başa geldi. zaten alınmış olan tedbirler sebebiyle düzelmeye başlamış ülkenin üstüne kondu. yeni hiçbir şey yapmadı. şimdilerde kötüledikleri kemal derviş ne dediyse onu devam ettirdi. dünya politiği de bol para zamanına girince ülke birden akp gelince ekonomik olarak şahlanmış gibi gözüktü.

olan sadece ecevit hükümetinin ahının alınmasıydı.

akp zamanını çok anlatmayacağım. hepimiz beraberce yaşadık. ama şunu söylemeliyim. bir iktidar 20 sene kalırsa bürokrasiye sarmaşık gibi dolanır. ve tüm felsefesini o bürokrasiye geçirir. bürokrasi o felsefeyi temel ihtiyaç gibi görmeye başlar ve onsuz yapamaz. bu bağımlı olmuş bürokrasiyi değiştirmek ise en az yapılışı kadar, belki daha da fazla zaman ister. ülkede iktidarlar değişse bile bu bürokrasi değiştirilmediği sürece ülkenin yönü değişmez.

işte ittihatçılar bunun farkında değildi. abdülhamit'i devirirken yanlarında olan herkesin abdülhamit gittikten sonra canla, başla ülke için çalışacaklarını zannettiler. ama işte yanlarında kahpeler de vardı, iyiniyetli beceriksizler de. düzelmenin dürüst, felsefesinden zerre ödün vermeyen, idealist bürokratlarla olması gerektiğini iktidara geldikten sonra anladılar. buna hazır değildiler. sonuç ülkenin mahvolması oldu. iktidar değişmişti evet ama abdülhamit'in bürokrasi felsefesi yerinde kaldı. ve devlet ikiye bölündü resmen. alaylılar, mektepliler; tarikatlar ve avrupa aşkından gözleri kör olanlar; kahpeler ve iyiniyetli beceriksizler bir araya gelince gerisi çorap söküğü gibi geldi. osmanlı yıkıldı.

recep tayyip erdoğan iktidardan düşebilir. düşmesinden sonra da ülkenin mahvı şahsı ile ilgili değildir. eğer politikalar değişir ama bu politikaları yürütecek olan bürokrasi eskide kalırsa 1910 ile 1920 arasını bir daha yaşarız. eğer bürokrasi kahpelere ve iyiniyetli beceriksizlere teslim edilirse sonuç yine aynı olur.

ben iktidar değişirse her zıkkım güllük gülistanlık olur diyemem. ülke birden isviçre olur biz de refah içinde yaşarız diyemem. ama politikalar müspet yönde değişirse, ve bu politikaları yönetecek olanlar liyakat ile seçilir ise, hatta bu seçilen bürokrasi en ufak bir hata yapmadan on yıllarca fedakarca çalışırsa işte o zaman bir şansımız olabilir diyorum.

durum budur.

hepimiz için hayırlısı ne ise o olur inşallah.
  • akp seçmeninin inandığı hadise.
    anlamadığım bu adamı ölümsüz mü sanıyorlar. e bu adam eceli gelince elbet bir gün ölecek allah gecinden versin. ölünce türkiyenin batacağı bir sistem mi var.
  • klasik bir dikta göndermesidir. zamanında hitler ben düşersem reich düşer, mussolini ben gidersem italya gider, salazar ben lizbon'un güvencesiyim ve franco komünistlerden sizi benden başka kimse koruyamaz demişti. hepsi yaşandı, tezler çürüdü.
  • türkiye daha ne kadar batacak ki?

bir insan markete girip ürünler pahalı olduğu için birkaç şey alıp çıkıyorsa, işsizlik oranında artış oluyorsa, yoksulluk tavan yapıyorsa, enflasyon günden güne artıyorsa o ülke zaten batmıştır.

her şeyi geçtim depreme maruz kalan illerde hayat yok, kimsenin tadı yok şu an. depremzedelerin hali ortada. bunlar kimin yüzünden oldu? sorunun cevabı gayet belli.
  • ülkeyi kuran,kelle koltukta var eden adam demiş ki "benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır,ancak türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" desin,makarna yemekten metabolizmaları bozulmuş,cahil,seviyesiz çomarlar kalksın "erdoğan giderse türkiye yıkılr" desin..bunlar gerçekten bu ülkenin sırtında yük insanlar,balondaki ağırlık bunlar..bizim milletimiz,halkımız olarak görmüyorum.

çomar inancıdır.

edit: yazım hatası
  • engin altay'ın bu konudaki görüşü hafızalarda video
  • batsın :) akpnin olmadığı bir türkiye ancak akplilere batar. öyle batmaya da can feda. sizi haramzadeler sizi...
hesabın var mı? giriş yap