• bazı yerleri gözleri doldurmuş belgeseldir. şöyle ki;

- bir kere bu belgesel, 24 saatten kısa bir zaman dilimini anlatmasına rağmen, 17 aralık günü yapılan operasyonların palas pandıras yapılmadığını, aylar süren takiplerin, hazırlıkların neticesinde 28 adrese birden baskın yapacak kadar sağlam bir ekip çalışmasının ürünü olduğunu gösteriyor.

- böylesine bir ekip çalışmasını ise benim görüşüme gore, milliyetçi, ulusalcı, cemaatçi, liberal, muhafazakar vs. ne kadar farklı görüşten olursa olsun, vatanını seven ve ortalıkta "çok pis işlerin döndüğünü gören" bir koalisyon yapmıştır. bir yandan adreslere baskın yaparken, öbür yandan şüphelileri dinlemeye devam etmek, öyle tek bir gruba mal edilmeyecek kadar kompleks bir meseledir. "cemaat" diyerek diger vatansever insanların emeklerini yok saymamak lazım.

- telefon konuşmalarındaki telaşlı ifadeler, zamanla yarışırcasına gerçekleşen telefon trafikleri (eminim bu tapelerden çok daha fazlası bir yerlerde duruyordur ileride delil olarak kullanılmak üzere), suçüstü yakalananların yakın dostlarının bulunduğu seferberlik ve panik hali bu mini belgeselde daha net ortaya çıkıyor.

- hüseyin çapkın'ın "delilleriniz sağlam mı?" sorusunu sorduktan sonra olumlu cevap alınca "kolay gelsin" deyip üstelememesini mesai arkadaşlarına duyduğu güvenle veya cesaretle izah edebilirsiniz ancak; zira uzun vadede kendi başına ne geleceğini bilen çapkın, "siz ne yaptınız ya!" dememiştir böylesi bir durumda.

- tayyip'in gittiği konya'da hemen karşı atağa geçerek "kimseden korkmuyoruz" mealindeki salvolarını alkışlayanların muhtemelen çoğu henüz ne olup bittiğinin bile farkında değildi.

- can dündar, uzun soluklu bir yapımın mukaddimesi olarak sayılabilecek iyi bir iş çıkarmış. belgesel kurgusundaki ufak-tefek aksaklıklar ileride giderilir.

- hüzünlendiren kısmı ise şudur: haybeye yapılan değil, ince eleyip sık dokunan bu operasyonların akabinde binlerce kişinin (polis, savcı, emniyet müdürü vs.) kış ortasında yerlerinin değiştirilmesidir en hüzünlü kısım. ve tabi ki, belki de tek ortak yanları vatanlarını seven bu insanların hepsinin bir sepete doldurulup tek kelimelik bir sıfatla (paralel) isimlendirilmeleridir. öte yanda operasyona konu olan kirli ilişkiler ağı ise ancak "trajik" vb. kelimelerle karşılanabilir.

kutsal bir anlamı da olan hüzün değildir bulaşılan yolsuzluk ve rüşvetlere yakışacak kelime...
  • mutlaka izlenmesi ve izletilmesi gereken belgesel. can dündar belgesel hakkında twitter'a "tüm tapeleri birleştirip 17 aralık'ı saat saat belgeledik." yazmış. eşe dosta haber salınmalı.
  • "tarih değildi, daha dündü.
    #17aralık'tı.
    biz üstümüze düşeni yaptık.
    heybedeki turpları topladık.
    top sizde.
    soygunu unutmayın, unutturmayın

can dundar"

(bkz: it takes balls)

kaynak: https://twitter.com/…dasi/status/449641025037168640
  • 1 hafta önce yayınlanıp, taraflı tarafsız herkese izletilmesi gereken belgeseldi.

ama geç kaldılar. zaten herkese ulaşamayan, daha doğrusu yolsuzlukları montaj zanneden, ve kayıtları dinleyemeyen vatandaşlarımızın izlemediği hatta bilmediği bir kanalsın. 1 hafta önce yayınlarsın bu belgeseli, herşey yasaklanmadan önce yayılır, vatandaşlar izler herkes bilgilenirdi.

kurgu o kadar güzel olmuş ki, ayrı ayrı dinleyince olayların vehametini kafanızda çok canlandıramıyosunuz ama saat saat olay olay tape tape anlatınca işte durumun ne kadar vahim,büyük olduğunu , savcıların ve polislerin neden apar topar görevlerinden alındıklarını

yapılışı çok doğru,kurgusu çok güzel ama yayın tarihi son derece yanlış olmuş. seçimden 1,5 gün önce gece 21.30 da kaç kişi izleyebilir ki, belki de türkiye'nin en önemli belgeselini hatta belgelerini.

daha erken yayınlanmalı ve yayılmalıydı. geç kalındı. seçimler üzerinde bu belgeselin çok büyük bir etkisi olabilirdi
  • kasetlerin hepsini dinlemistim ama aradaki bosluklari cok iyi dolduran bir belgesel oldu. soluksuz izledik ailecek vay aq tepkileri verdik. yarina duzgun bi linki bulunup hala haberi olmayan ya da kafasi karismis kisilere yayilmasi lazim. facebook da engellenirse gerekirse yonjadan paylasiriz amk. kacisin yok kurabiye.
  • hani bir filmi daha önce izlemişsindir de tekrar tekrar izlemekten yine de zevk alırsın ya işte o hesap, bütün kayıtları dinledik, herşeyi biliyoruz ama televizyon ekranında kronolojik olarak izlemek.. hem de can dündar'ın sesinden bir bütün olarak tekrar hatırlamak.. tüylerim ürperdi lan.

kesinlikle arşivlenmeli, gelecek nesillere aktarılmalı.. montaj bunlar diyenlerin yüzüne çarpılmalı..
  • (bkz: siz mi aradınız babacım beni)

lan resmen hüzünleniyorum çocugun sesini duyunca.
  • ne nat geo wild ne animal planet. hayatimda izledigim en guzel belgesel. misirimi kolami aldim, keyifle izliyorum.
  • izledikçe kendimi sikesim geliyor, o kadar sinirleniyorum olanlara. can dündar güzel bir iş çıkarmış; umarım bilal de bir yerlerde bulur da izler. ne olmuş ne bitmiş anlama şansına erişir sonunda. yazık çocuğa.
  • "onun icin artik hic bir sey, eskisi gibi olmayacakti...."
hesabın var mı? giriş yap