şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: buchenwald)
  • almanya'nın tam ortasında yer alan küçük ve büyüleyici ortaçağ kenti..şehrin tam merkezinde durduğunuzda katedrali tüm görkemiyle size varlığını hatırlamak istercesine bakar ki bir ortaçağ kentinde olduğunuzu her an hatırlayasınız..dar ara sokakları vardır erfurt kentinin, yürürken adımlarınızın çıkardığı ses, yüzyıllar öncesinden kalma gibi duran sokak lambalarıyla birleşince kendinizi bir ortaçağ kahramanı gibi hissetmek neredeyse kaçınılmazdır. erfurt'a mayıs ayında gittiyseniz şehrin festivali ile karşılaşırsınız ki festivalde herkes sokaklarda ortaçağ giysileri ile gezmektedir. şehrin dokusu ortaçağ dilencileri, hokkabazları, müzikleri vs. ile iyice büyüleyici olur. erfurt, almanya'da nazilerin yoğun olarak yaşadığı bir yer olmasıyla bilinse de 6 aylık erfurt maceramda almanya'da bir türk olarak sağ kalmış olmam bunun biraz abartıldığına dair bir gösterge olabilir sanırım..kısaca adı sanı duyulmamış bu güzel alman şehrini es geçmeyin yolunuz düşerse..
  • ika isimli ascilik olimpiyatlarina 2008de ev sahipliği yapacak şehir.kendisi ve yakın çevresi ortaçağdan kalma eserlerle meşhurmuş diyorlar
  • almanya'da kurulan weihnachtsmarkt'larin en büyügüne olan sahip sehir. kis sezonunda cevre sehirlerden sirf burayi görmeye turlar düzenlenir.
  • martin luther'in protestanlık felsefesine nail olduğu şehir. luther augustiner manastırı'nda bir öğrenci iken zamanını manastır içindeki kilisenin vitray camlarına karşı meditasyon yaparak geçirmektedir. bu camlardan birinde luther çiçeği olarak bilinen motifi gördükten sonra protestanlık felsefesinin ilk temellerini atar. bu çiçek daha sonraları lutherciliğin sembolü olmuştur.
  • muazzam bir katedrale sahip sehir. ana tren istasyonundan (bkz: hauptbahnhof) cikip tramvay yolunu takip edin, katedralin oldugu meydani karsinizda goreceksiniz.
  • kucuk sirin ve civardaki kucuk sehirlere kiyasla epey de eglenceli bakit gecirilebilecek bi yer. orta almanyadaki klasik alman soguklugunu dusundugumuzde sokakta ates gosterisi yapan birilerini izleyip ve sokak calgicilarinin eglenceli sarkilarini dinlemek sasirtici geliyor insana.
  • almanya'nın neredeyse ortasında olan şehir, thüringen eyaletinin başkentidir. avrupadaki en eski sinagog bu şehirdedir.