• normal şartlar altında erkekler çanta taşımadığı için örneğimizi seyahat yapacak bir erkek için verelim:

- yedek giyecek (pantolon, şort , tişört, kazak vs)
    - yedek iç çamaşırı, çorap
    - olur ya maç yapasınız falan tutar, onun için bir ayakkabı
    - gidilecek yerden bir şey isteyen varsa işte onlar
    - tercihe göre bilimum kozmetik ürünler

başka da bir şeye gerek yok zaten.
  • 15 yıldır öğrencilik yapan (!) biri olduğum için artık çantasız sokağa çıkmayan bir adama dönüştüğümden bilgilerime güvenerek yazabiliyorum;

- cüzdan
    - anahtarlar
    - okuduğum bölüm* sebebiyle çizim kalemlerimin bulunduğu kalemlik, 5 m'lik şerit metre ve hesap makinesi
    - not defteri, kalem
    - şarj aleti
    - mp3 çalar ya da mp3 çalabilen telefonun kulaklığı
    - flash bellek
    - parfüm veya deodorant
    - kitap, dergi ya da uykusuz falan filan...
    - gözlük
    - hava koşullarına göre terlersem diye tişört ya da üşürsem diye çok yer kaplamayacak sweat shirt*
    - selpak
    - (ha bir de benim çantamda her zaman) jelibon

son olarak...bir erkeğin çantasında, kadın çantalarındaki hijyenik pede tekabül eden bir değerde, muhakkakiyetlen prezervatif bulunur. ***

not 1: bu arada şimdi baktım çantama son bir kez ve üzülerek(!) yazıyorum ki bir de lipstick varmış. bizim okul ormanda biliyor musun? soğuk falan... çatlıyor dudaklar, can yakıyor... sadeli(!) zaten parlatmıyor da...vallahi bak...öhm...neyse...

not 2: şaka lan şaka...utanmıyorum lipstickimden...*
  • genellikle kadınların çantalarında taşıdıklarından daha gereksiz eşyalardır. curcuna yaratmaktan başka bi boka yaramayan bir sürü kredi kartı ekstresi örnek verilebilir. bir taraftan alınanları torbaya doldurmanın stresi, öte yandan pratiklikte zirve yapmış kasiyerin siz elinizdekileri toparlamadan kredi kartıyla beraber fişi ve ekstreyi uzatması filan. her defasında o kağıt parçaları "ver amına koyiim" edasıyla alınır ve çantanın bir tarafına sokuşturulur. bunların biriktikçe yarattığı kalabalık, çakmak veya ne bileyim, vapur tarifesi gibi elzem eşyaların bir çırpıda çantadan çıkarılmasına engel olur.
  • - küçük bir fener
    - bir miktar usb flashdisk
    - usb wireless adaptörü ve usb uzatma kablosu
    - 1 metre bot ipi
    - tırnak makası
    - çok işlevli çakı
    - big babool (5 li)
    - ankaray kartı
    - cüzdan
    - sigara
    - iki adet çakmak
    - kimlik ve bilimum giriş kartı
    - cep telefonu
    - anahtarlar
  • -kısa winston soft ve kısa marlboro ile harmanlanmış bir miktar tütün.
    -ayı gibi yere atmayayım diyerek aylar önce çantanın öngözüne konulmuş izmarit.
    -toplu taşıma araçlarında arkadaşın mp3 playerından faydalanabilmek için stereo çoklayıcı ve kulaklık.
    -nezle zamanlarından kalma, selpak yerine kullanılan tuvalet kağıdı.
    -kime ait olduğu bilinmeyen telefon numarası yazılı kağıt parçası.
    -uzun saçlı zamanlardan kalma siyah saç lastiği.
    -bitmiş manyetolu tokai çakmak (diğer çakmak kaybolduğunda metal kısım çıkarılarak 1-2 seferlik ekstra kullanım amacı ile)
    -geçtiğimiz senenin amorti bile çıkmamış çeyrek milli piyango bileti.
    -50 kuruşlardan oluşan bir miktar bozuk para.
  • (bkz: muşta)
  • okul kitabı, kalem, olmayan bir silgi, birinden aşırılmış defterden oluşan kombinasyondur. okul, fiziksel aktivite oncesi hariç, ben çanta taşıyanını görmedim. görmedim ulan.
  • herhangi bir zamanda, herhangi bir dünyada olabilecek nesnelerdir. misal, bakıyoruz fantastik bir erkeğin çantasına;

-parşömen (kağıt)
    -mürekkep (kalem)
    -peksimet (atıştıracak şeyler)
    -içinde altın veya çelik paraların bulunduğu keseler (cüzdan)
    -çeşit çeşit çiçekler, bitkiler (mesleğe göre değişen malzemeler. ör: hesap makinesi)
    -büyü malzemeleri (üstteki maddeye benzer)
    -büyü kitabı (okul kitabı, dergi, kitap vs.)
    -meşale (el feneri)
    -güç yüzükleri (şarj aleti)
    -tütün (sigara)
    -çakmak taşı (çakmak)
    -matara (su da olur içinde şarap da olur, farketmez)
    -anahtarlar (anahtarlar)

ayrıca;

(bkz: bir hero'nun inventory'sindekiler)
  • yaralı olabileceğini düşünerek bana ait olanları yazmaya niyet ettiğimdir. az da olsa faydalı olabilecek anketler de var efenim.

çok işlevli, yabancıların "multi-tool" buyurdukları alet (mümkünse victorinox ya da leatherman),
    rüzgarda sönmeyen kibrit,
    el feneri(yeni jenerasyon led, fenix ya da surefire olabilir),
    çeşitli kalınlıklarda ip,
    deodorant(sprey ve roller olmak üzere),
    jel antiseptik ve antibiyotik(aman tarihi geçmiş olmasın),
    deri eldiven(parmaksızı makbul),
    medikal naylon eldiven(beybi marka*),
    yine yabancıların tactical knife dedikleri, coşkulu bir çakı(bulabilirseniz ve paranız yeterse microtech süper olur. saldırganlar tövbekar oluyor microtechle yüzleştikten sonra zira),
    kolonyalı mendil(şampuanlı değil, bayağı kolonyalı. hacı şakir iyidir.)*,
    tırnak makası(trim marka, ya da yine paraya kıyarsanız victorinox),
    bistüri(medikalcilere yeteri kadar yalvarırsanız satıyorlar),
    çeşitli kalınlıklarda misina,
    allen takımı (siyah çelik olmasına dikkat etmeli, mümkünse stanley, gedore, altaş veya izeltaş),
    yağ(kuru ve ıslak ortam için iki farklı viskositede),
    pil(aaa ve fenerinizin kullandığı tipte),
    yara bandı (sanitabant denen çakma arkadaştan uzak duruyoruz, eczanelerde çok daha iyileri var),
    en az üç karbondioksit tüpü (16gr.),
    duct tape (3m ya da bison falan olur),
    biri açık, diğeri koyu renk gözlük (ikisi de uv filtreli ve optik olarak etkisiz olmalı),
    yama takımı (park tool'un ki çok güzel ufacık ama ayrıca bir de eski tip çin malı bulundurmakta fayda var),
    pompa(normal ve karbondioksit tüpü ile çalışan olmak üzere iki adet),
    yedek iç lastik(tubeless lastikler tercih edilmeli ama yoksa bu madde önemli)
    sıvı alım sistemi ve yaklaşık 3 litre su (lafuma ya da camelbak iyidir).
    (bkz: bisikletçi çantası)

uzun mesafe kullanım için iş büyüyor tabii.

edit: ulan bir kişi de çıkıp "hacı şakir kolonya ne ulan?" demedi. "eyüp sabri tuncer" olacak o. öyle.
hesabın var mı? giriş yap