• gerçekçi olmayan beklentiler, cesaret kırıcıdır. mükemmeliyetçilik erteleme eğilimini tetikler. nereden başlayacağını bilmemek, iş akışının net olmaması, insanın zihninde sürecin tamamını canlandıramaması, ertelemeye sebep olur. plansızlık ertelemeyi meşru kılar.

devamı burada
  • ertelemek bir hastalıktır. ertelemeyi ertelediği zaman insan mutlu olur!
  • bazı konuları ertelemek de tam tersine hayatı yaşamaktır. neyi ertelediğine dikkat etmeli insan.
  • ertelenen asıl şey, yapmak istemediğiniz halde yapmaya kendinizi zorlamanız gerektiğini düşündüğünüz şey değil, o şeyi yapmak zorunda olduğunuzu düşünmekten sizi vazgeçirecek şeydir.

yani zannedilenin tam tersine evi süpürmeyi ertelemiyorsunuz, temizlikçi tutmayı erteliyorsunuz. tez yazmayı ertelemiyorsunuz, yüksek lisansı bırakmayı erteliyorsunuz. teslim etmeniz gereken raporları bitirmeyi ertelemiyorsunuz, istifa etmeyi erteliyorsunuz.
  • “eğer ertelediğin şey mutluluğun ise, kaybedeceğin şey koca bir hayat olur. o sebeple insan; sevmeli, affetmeli, özür dilemeli ve her şeyi ile hayatı kabul edip yaşamalıdır.”
  • yaşamı kaçırdığını fark ederek ertelenmiyor diye düşünüyorum. dünya işlerinin ve dertlerinin bittiği hiçbir zaman görülmemiş. kişi istediği maddi koşullara ulaştığında x ülkesine gideceğim diye hedef koyuyor, o maddi koşullara ulaştığında bu sefer başka bir hedef çıkıyor ortaya. asla bitmiyor bu süreç. kariyerini belli bir noktaya getirmeden aşk yaşamak istemeyen kişiler oluyor. karşısına bir daha ömrü boyunca hissedemeyeceği duygular ve uyum çıkıyor mesela, kişi "ı ıh, zamanı değil." diyor. sonra ömrü boyunca bir daha o duyguyu bir daha hissedemiyor. kariyerinde ulaştığı nokta da mutlu etmiyor.

ertelemenin iki büyük sebebi olduğunu düşünüyorum. korku ve kararsızlık. kişi alında istediği şeyin o olduğuna emin değil. sürekli zihninde analiz yapıyor, kararsız kaldıkça da hedefleriyle oyalanma ürecini uzatıyor. sonsuz bir döngüye giriyor.

benim erteleme döngümün sebebi mükemmel olma tutkumdu. kusursuzu ararken hiç girişmediğim işler oldu. mükemmel zincirini kırışım hint dansı kursuna başlamam ile oldu. başlangıç olarak zor ve tercih edilmemesi gereken bir dans. hareketlerin çoğunu yapamıyordum, mudra yapmak ve o hızı yakalamak çok farklı bir şey. zamanla biraz daha alışıyorsun. ama tam yapamadığım durumlarda bile aynada kendimi izlerken o kadar keyif aldım ki "e her şey tam olmayınca da mutlu olunuyormuş!" farkındalığı yaşadım. sonra bunu yavaş yavaş hayatımda uygulamaya geçirmeye başladım. ilk defa bir atölye kurup insanlara eğitim verdim, belki daha sonra detaylarını anlatırım. muhteşemdi.

her neyi yapmayı başka koşullara bağlıyorsanız bilin ki gerçek mutluluk ertelediğiniz o şeyde. çok zengin olduğunuzda, en iyi şirkette çalıştığınızda, başarılarınız ile ödüller aldığınız da değil ertelemeyi bıraktığınız o kalpte gizlenmiş hayalleri gerçekleştirdiğiniz de geliyor mutluluk üstelik bunların aynı anda olamayacağını kim söyledi? kim koydu bu kuralı? kimin gerçeği hem kariyer için çalışıp hem de aşk yaşayamayacağınız? hem para kazanıp hem de gezemeyeceğiniz?
  • başkalarının beklentilerine göre hayatını düzenleyen çoğu insanın bittabi benim de yediğim nane.

3-5 ayda bir gördüğün ya da görmediğin adamlar ne der diye daha uygun bi zamanda yaparım dediğin tüm hedeleri yaşayamaman bakkal hüsnü'nün değil senin suçun kardeşim.
  • ertelediğimiz her şey ayağımıza atılan taşlardır. taşlar günler geçtikçe birikmeye başlar, bir evre gelir ki o taşlar ayağımızın her yerini sarmış ne ilerleyebiliyoruz ne geri gidebiliyoruz. yapılacak tek şey kaldı o kadar birikmiş irili ufaklı tüm taşları elimize alıp adeta bir gülle atan sporcu gibi en uzağa atmalıyız ki yolumuza bir daha çıkmasın ayağımıza bir daha dolanmasın.

biriken her şey insanı bunaltır hele hepsini bir arada yapmak gerçekten bir kabus olabilir. hislerimiz için yaşıyoruz. bir işe başlamak istemiyor musunuz sonraya bırakırsanız ne kadar bunalacağınızı hatırlayın ve o an bitirin. unutmayın iç huzur her şeye değer.
  • bugün ertelemeyin.

bugün ertelerseniz,

yarın ertelemek için,

emin olun,

bugünden çok daha iyi bir bahaneniz olacak.
hesabın var mı? giriş yap