şükela:  tümü | bugün
 • bazi durumlarda gecerliligini karuyabilmenin yaninda cogu zaman anlamsiz kalacak bir tespit. imkanlar dahilinde ertelenecek olgular icin anlamli olmanin yaninda, imkansizliklar dahilinde anlamsizlastigi acikca gorulebilir ki imkansizliklar, insanoglu icin her daim imkanlarin uzerinde bir yerlerde ulasilmayi bekler. imkanin olmadigi surece ertelemek durumundasin yasanacaklari, yasanmak istenenleri ta ki imkalarin sana gerekli zemini sunana kadar. ozetle; yasam hep bizi kovalar, biz kacariz cogu zaman, kendi istedigimiz bir tanesini bulmak umidi ile. onun bir yere kactigi yoktur, hep pacalarimiza asili vaziyettedir... hayati, yasami bu kadar sorgulamamizin bir sebebi de budur belki, kim bilir...
 • gerçekçi olmayan beklentiler, cesaret kırıcıdır. mükemmeliyetçilik erteleme eğilimini tetikler. nereden başlayacağını bilmemek, iş akışının net olmaması, insanın zihninde sürecin tamamını canlandıramaması, ertelemeye sebep olur. plansızlık ertelemeyi meşru kılar.

  devamı burada
 • ertelemek bir hastalıktır. ertelemeyi ertelediği zaman insan mutlu olur!
 • başkalarının beklentilerine göre hayatını düzenleyen çoğu insanın bittabi benim de yediğim nane.

  3-5 ayda bir gördüğün ya da görmediğin adamlar ne der diye daha uygun bi zamanda yaparım dediğin tüm hedeleri yaşayamaman bakkal hüsnü'nün değil senin suçun kardeşim.
 • bazı konuları ertelemek de tam tersine hayatı yaşamaktır. neyi ertelediğine dikkat etmeli insan.
 • yaşamı kaçırmak zamanı kaçırmaktır. zaman ise insana gerekli olan her şeyi getirir ve ertelendiği zaman, yalnızca: "getiremez."
 • ertelemek, vakit kaybıdır. vakit kaybı sırasında yaşanamayan anlar, geleceğe bir yüktür ve bu yük, zamanı ve o zamanda yaşayacak insanı - bu insan kendisi bile olsa - öldürmektir.

  erteleyerek, o anda yaşanacaklar ya o anda bir daha yaşanmayacak şekilde bırakılır ya da geleceğe yüklenir. o anda bırakılırsa gelecek daraltılmamış olsa da kayıptır. o anı yaşarken kazanılacaklardan, o anlardan ve o anki kendinden vazgeçmektir. geleceğe yüklenirse de geçmiş ve gelecek arasında bir çatışma çıkabilir; çünkü geçmişin gelecekte işi yoktur. bu, bir çeşit ölüyü diriltme çabasına benzer.

  bu nedenle geçmiş geçmişte, şimdi şimdide ve gelecek de gelecek de güzeldir. içinde ne barındırırsa barındırsın.
 • malesef bu aliskanlik artik herkesin hergun yaptigi eylem haline geldi. isimizi, evimizi, sevgilimizi, dersimizi erteliyoruz. herkes hergun vakit kaybediyor.