şükela:  tümü | bugün
 • mor ve ötesi grubunun web sitesinde, bir türlü açılmayan, içeriği merak edilen bölüm.
 • burcu, ıtır, parfüm, rayiha.
 • dedelerin cuma namazı çıkışı cami önünden alıp, torunlarına kızları etkilemeleri için önerdiği kokulu madde.
 • kemal sunal'ın idrarında bulunan madde.

  "bu suyun esansı eksik ağam, itibarına gölge düşüriy"
 • çoğunlukla kozmetik, kişisel bakım ve ev ürünleri sanayinde kullanılan koku vericilerin ham maddesi. doğal olanları hayvansal ve bitkisel merkezli, diğerleri ise sentetik olurlar.
 • dünyanın en güzel ikinci kokusu.

  elinizin ayasına sürer, sonra az bir suyla incelterek kullanılabilirmiş. öyle anlatmıştı bana.
  ben kıyamadığım için kullanamıyorum, şişenin kapağını bile açmadan kenarından kokluyorum, biter korkusu işte. sadece bir kere burnumun direğine sürdüm azıcık, parmaklarımla dağıttım, o ne güzel kokuydu öyle elimden gelse hiç nefes vermeden nefes alacaktım hep*. böyle havayı içime çektikçe senin sakalların kokuyor; gözümü kapatıyorum sanki sakallarını okşuyorum, kokluyorum.
  şimdi deli gibi aramaya başladım aynısını. en son bir ipucu vermiştin ya oradan yola çıktım. internetten bir numara buldum, evet türkiye'de sadece onlarda varmış bu esanslar ama ismini bilmediğim için sonuca ulaşamadım. gelsem dedim, bulabilir miyiz? adam benim için ne kadar önemli olduğunu anladı, getirin kokusuna bakalım yardımcı oluruz dedi. ya kalkıp 1200 kilometre gideceğim bu koku için ya da ellerinde ki tüm esanslardan küçük birer şişe yollamalarını isteyip seninkini bulacağım.
  çok değerli be. bir kokuyu içinize çekerken gözlerinizi kapatın, o günlere dönün, çok güzel değil mi...
 • kokusu fevkalade derler amma fiyatından dem vurmazlar. naturel esans da koklamadım, naturel olmayanından da. benim gücüm 3 tl lik -dolayısıyla 3 cc lik- cami önü esanslarına yetiyor. hatta o bile pahalı geliyor. küçücük koku o kadar olur mu?

  hakiki esansın (ki naturel esanslar doğayı, misk ceylanını vesaire korumak esbab-i mucizesiiyle satılmıyor diye duydum, ama naturele yakın, laboratuar şartlarında da orijinali gibi üretiliyor olsa gerek) fiyatı asgari ücretlinin değil yevmiyesinden, maaşından bile pahalı.

  eh be kardeşim, ben bu dünyada güzel ve has esansa dahi para veremeyeceksem, neye para vereceğim ha, neye? size üç adet link vereyim de gözlerinizle görün:

  http://lalegulnesriyat.net/lalegul-carsi/misk-koku

  http://www.lilyumesans.com/…usk-gazzali,pr-163.html

  http://www.tiyrus.com/…code=180&catname=misk�esans�
 • acayip bir kokuydu.

  esansçılar vardı eskiden,böyle renkli gezer tezgahları vardı.beyaz sakallı,şalvarımsı pantolonlu güler yüzlü dedelerdi bunlar.şimdi yoklar.
 • kozmetik kimyasalı. kokularla iç içe olmak güzel şeydir herhalde.

  (bkz: parfümevi)
 • bitkilerden çıkartılan kokulu ve uçucu sıvı, koku, ıtır, parfüm.