• nef yönetim kurulu başkanı erden timur'un yaptığı açıklama.

açıklamaya göre türkiye'de konut fiyatları döviz bazında hiç bu kadar uygun olmamış, 2002 seviyelerindeymişiz.

1 usd=1.5 tl (2002)
    1usd=4.6 tl (2018)

link

(bkz: hadi yine iyisiniz)
  • ben yemiyorum niyetliyim.
  • reklam haber inanmayın zikecek.
  • hadi nef yönetim kurulu başkanı erdem timur'a inandık diyelim. sorun şu ki; ev alabilecek olanlar zaten geçtiğimiz 15 senede bankalara borçlandırılmak suretiyle ev sahibi yapıldı. ülkenin orta sınıfının cebinde para kalmadı. alt sınıf zaten seçim gelse de makarna yardımı gelse diye bekliyor. zenginler, gelecek ekonomik krizden en az zararla sıyrılmanın hesaplarını yapıyor. ev alabilecek tek tük insan haricinde kimse kalmadı.

nef yönetim kurulu başkanı partiye geç kalmış gibi görünüyor. bak ali ağaoğlu hiç piyasada görünüyor mu?
  • 2002 yılında beylikdüzü'nde 25.000 tl olan bizimkent 3+1 daire şimdi 430.000 tl. 16700 usd ediyordu o zaman. 16 senede %200 prim yaptı diyelim 66800 usd eder o da bugünün kuru ile 308.000 tl eder. yine arada uçurum var. düşün bak o ev 16 yıl daha eskidi.
  • tek yapmamiz gereken dolarin 2 tl'ye inmesi sadece...2 tl'ye iner inmez yapistircam hemen 3 5 daire...olmadi ucgen....
  • brutu 152 neti 36 m2 olan 1+0 cucuk evlerini itelemeye calisiyor ama para bitti be abi.
  • hedef kitlesi akp'li jipli, bmw'li yeşil sermaye zenginleri ve ülke topraklarını çekirge sürüsü gibi talan eden görgüsüz zengin araplar olan bir patron açıklaması.
  • göreceli olarak doğru bir açıklamadır.
    göreceli olarak, diyorum; çünkü, bu açıklama bazı bölgeler ve durumlar için geçerli değil.

örnek olsun; istanbul'da kadıköy, özellikle, erenköy-bostancı arasındaki bölge halen değerli. fiyatlar azucuk aşağı düştü, ama onlarca evi bir anda satın alan arap "real estate" şirketleri var. özellikle o bölgenin kemalist/ulusalcı geçinen kesimlerinin evlerini bir milyon veya daha üstü fiyat biçen arap firmalarına nasıl sattıklarını bir görseniz...

orada ev sahibi olamazsınız.

ama, maltepe ve kartal'a geldiğinizde, hem de şehrin merkezlerinden uzaklaşmadan yeni projeler için uygun fiyata ev bulabilirsiniz. örnek olsun; daha geçenlerde kartal'dan 300 bin tl'ye yeni ev buldum. kartal'ın üst tarafında, metroya da uzak değil. sıfır apartman. aynı ev için 550 bin isteniyordu. satılamadı. 300 bin peşin verene satacaklar. bu evi alıp, bir yıl sonra satabilirim ve iki katı kâr elde edebilirim.

aynı görecelik izmir için de geçerli...

izmir'den, özellikle karşıyaka merkez civarından ev bakıyorum. istanbul'dan gelen göç nedeniyle fiyatlar uçmuş düzeyde. ev almaktan vazgeçip, oradaki evlerden birinin içini yeniden düzenletebilirim... plan dahilinde...
hesabın var mı? giriş yap