şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evrim teorisini bilmeyenlerin yapacagi seydir. ayni cahillerin farkli menseiden gelenleri de evrim teorisine "inanmazlar".

  halbuki evrim teorisinin inanc ile pek ilgisi yoktur. evrim teorisi, diger bilimsel teoriler gibi, olan bitenin bilimsel bir sekilde aciklanmasi icin ortaya atilmis bir modelden ibarettir. inanilacak ya da inanilmayacak bir sey degildir.

  "evrime teorisine inaniyorum" ya da "evrim teorisine inanmiyorum" diyenler arasinda pek fark yoktur aslinda; iki grup da pek bir boka yaramaz. birisinin icinden bilim dergilerini sansurleyenler digerinin icinden din kitaplarini sansurleyenler cikar.
 • mana'nın inkar edilmesi değildir. aksine; mana'ya da, life'a da inanmaktır. firewall falan. çiçekler, butcher, fresh meet...

  ya da ciddi olursak,

  kapitalizmin varlığını bilmekle birdir. hocanın "parayı veren" mottosunu kabul etmekle de birdir.

  maymundan gelmiyor benim atam "bööööheheyyyy" diye çığırmak değildir. öncelikle, insan ile maymunun ortak bir atadan geldiğinin savunulduğunu bilmektir. ve bu teoriye inanmaktır.

  hmm... insandan çok çok çokkkk önce hayatın var olduğunu bilmektir. ki bu 500 milyon yıl gerilere gidiyor.

  okumaktır, sonra araştırmaktır, sonra inanmaktır.

  "böööööheeeheheyyy" dersen, ben de sana: "gonuşma laaayn" derim.
  yok eğer, "okudum birader ama şu eksikleri var, dardışak mı dayoğlu" dersen, ben de sana "hele gel de canımı al yiğen" derim.
 • bilimsel teori: genel gerçeklerin tekrarlanarak kabul gören gözlem ve deneyleri baz alınarak natürel dünyanın bazı görünüşlerinin iyi doğrulanmış açıklamalarıdır. teoriler daha çok delil toplandıkça geliştirilebilir(ya da daha iyisiyle yer değiştirilebilir):bu doğruluk artışı bilimsel bilgide artışa neden olur. bilim adamları bilimsel bilgiyi ileri taşımak için kuramı bir dayanak olarak kullanır. (wikipedia)

  evrim teorisi, bilimsel bir teoridir. bir inanç şekli değildir. evrime karşı çıkanların "inançları gereği" karşı çıkıyor olmaları, evrimi bir inanç şekli yapmaz. evrim teorisi bilimsel temellere, deneylere, araştırmalara, yaklaşık bir buçuk asırlık, kontrollü çalışmalara dayanmaktadır.

  sonuç olarak evrim toerisine "inanmak" ya da "inanmamak" gibi bir durum söz konusu değildir. çünkü bilimsel teorilerde inanç bir kriter değildir. eğer evrim teorisinde bilimsel bir hata görülüyor ise alternatif bilimsel evrim teorileri geliştirilebilinir.
 • bilimsel gercekler inanc kapsamina girmedigi icin anlamsiz olan onerme. "dunyanin dondugune inanmak" demedigimize gore evrim kuramini da bir inanc meselesi gibi dusunemeyiz.
 • bakiyorum da sozlukte neredeyse her 10 yazidan biri oyle yada boyle evrimle alakali. nedir bu durum cozemedim. tum dunya bilim adamlari bu konuyu dedeniz zamaninda tartismislar ve konuyu kapatmislar. bilim artik bunu tartismiyor. bir cok deneyler, ilaclar zaten bu teori uzerinden yapiliyor.

  universitelerde veya bilimsel tum makalelerde evrim tartisilmiyor artik. ama benim canim ulkemin aydinlik beyinleri bu konuyu gorunce hemen arastirmadan, bilimden uzak bir sekilde baliklamasina atliyorlar.

  madem kokten inanmiyorsun, kurani tartisilmaz goruyorsun o zaman niye arastiriyorsun, niye tartismaya giriyorsun. sen git 1400 yillik kutsal kitabini oku, bosver bu evrimciler her yeni gelismede heyecanlansin dursunlar nasil olsa butun calismalari temelde yanlis. bosver sen bu dunyayi kurtardin onlar dusunsunler.
 • hayatta tek bildiği şey inanmak olanların, ben yaratıldığıma göre bu doğru olamaz diyenlerin yaratılma inancına karşı inanç olarak görerek 'inanmak' şeklinde adlandırmasıdır.evrim teorisi bizlere kanıtlar sunarak, evrimi sağlayan unsurları ortaya koyarak, canlı hayatı açıklar.eğer bunları okurken, öğrenirken sende aklını ortaya koyarsan anlarsın ve görürsün nereden geldiğini bütün kanıtlarıyla birlikte.ama hayatta sadece inandırıldıklarına sıkı sıkıya tutunmayı bilenler tarafından 'inanmak' olarak adlandırılır bu bilim adamları için evrim gerçeği diye söylemek tercih edilen teori.inanca karşı, kendi özel yaratılmışlığının verdiği hakkı elinden alan başka bir inanç.

  kendi inançlarında yaşadıkları sorun herkesin sorunu olsun, çözülmesi gereken sorun bu olsun ve benim istediğim şekilde çözülsün isteyenler uyguladıkları baskı ve sansür saldırılarına aldıkları tepkilerle saldırıldıklarını ileri sürüp mazlumu oynarlar.din elden gidiyor, dine karşı çıkıyorlar söylemleri de gelir ardından.gitmesi gereken bir şey varsa gider.gitmesi gereken bir şey korunmaya çalışılmaz.korumak için bunu herkesin sorunu haline getiremezsin.inanıyorsan inanmaya devam edersin kimse sana karışmaz ama nedense inançlar herkese, her alana karışır.bu hep böyleydi halen daha devam etmeside çok korkunç.evrim en az kütle çekimi kadar gerçektir ve gerçeklere inanılmaz.gerçekler kavranır, anlaşılır ve bilinir.kafanı kullanmayı seçip gerçekten öğrenmek ve akıl yürütmek istediğinde orada bir gerçek varsa o sana inanıp inanmama fırsatı vermeden kendini reddedemeyeceğin bir şekilde önüne serer.hadi sen kafanı kullanmayacaksın, gerçeği bilmek istemiyorsun bari sus başkalarına karışma.kendi nedenini bilmeden inandığı şeylere ters düşen herşeyin yıkılmasını, söylenmesinin yasaklanmasını, ortadan kaldırılmasını, kimsenin o konularla ilgilenmemesini isteyenler, karşısında ne varsa ona 'inanç' derler ve böylece inançlarımıza saldıran inançlar algısını yaratırlar.
 • konuyla ilgili dawkins amcadan bi alıntı yapayım:

  "150 years after the origin of species, the evidence for evolution is so strong that, in order not to believe in evolution, you must either be ignorant, stupid or insane."

  türkçeye çevirirsek:
  "türlerin kökeni'nden 150 yıl sonra, evrimi destekleyen kanıtlar o kadar güçlü ki, buna inanmamak için ya cahil, ya aptal, ya da deli olmak gerek."

  ve usta bu sözleri bbc'nin "the presidents guide to science" (başkanın bilim rehberi) belgeselinde söylemiş. abd başkanlık seçimlerinden hemen önce; ki yerine seçilecek başkan, bush'un yaptığı hatalara düşmesin. ama bizimkiler hala bush döneminde takılı kalmış görünüyorlar, ki bunun için hangi özelliğe sahip olmaları gerektiğinin yorumunu ben yapmayayım.
 • okuyan, araştıran ve delilleri inceleyen her insanın eninde sonunda varacağı noktadır. aslında bu aşamada inanmaktan söz edilemez. zira evrim teorisi tamamiyle bulgularla desteklenen bir gerçektir. bu bağlamda inanmamak zaten gerçeği kabul etmemek anlamına gelmektedir -ki bu pek çok toplumda sayısız farklı şekilde ifade edilebilir.
 • bana saçma gelen kelime grubu.belki hakikaten literatürde kullanımı öyledir ama bir teoriye "inanılması" hakikaten garip geliyor. katılmak denebilir belki de, aklına yatmak falan ne bileyim.
 • gönül gözünün değil akıl gözünün açık olmasını gerektirir.