• söz-müzik sinan akçıl'a aitmiş. bir akçıl şarkısını birden fazla kez dinlediğim için kendimden utanıyorum.
  • ey aşk... sen nerelerdeydin. bu kadar basitmiş gelivermen: "bir gün gelir, dünyanın bir yerinde yıllarca senin haberin olmadan yaşamış birine bütün hayatını anlatmak istersin." (bkz: murathan mungan)
  • berkay'ın yeni single'ı.

ey aşk beni şaşırt bir kere
    estiğinden beri aynı hep acı rüzgar
    ey aşk, hadi yanılt bir kere
    soruyorum, işte sana
    yine nedir mesele ?

tutundum sana ben
    dalından düştüm en son
    ölmedim, öldüremedin

sana kalsa, her şey yolunda
    sana kalsa ne var ki bunda
    bence sen sus, hiç konuşma
    sana kalmasın.

sana kalsa, her şey yolunda
    diyorsun ya aşkı abartma
    bence sen hep sus konuşma
    sana kalmasın, sana kalmasın
  • uzun yola çıktığınız zaman kulaklıklar kulağınızda; halil sezai dinlerken uyuyakaldığınızda sizi uyandıracak olan şarkıdır. gözlerinizi bir açarsınız, farklı bir şehirde; kapkaranlık gecede sarı sarı aydınlanmış yollarda kapkaranlık otobüste gidiyorsunuz gideceğiniz şehre. ya da istemeye istemeye gidiyorsunuz bir şehirden.
  • halil sezai'nin pek bilinmeyen şarkısı. halil sezai nefretinin tavan yaptığı şu günlerde (ki bu nefreti hiç haketmediğini düşünenlerdenim) bi dinlemesi lazım insanların. enfes şarkı olmuş bence, adamın türk müziğindeki belli bi boşluğu doldurduğu açık da iş bu şarkıyı da dinleyip "hiç beğenmedim bok gibi bu da" diyorsan, söyleyecek sözüm yok sana, farklı dünyaların insanlarıymışsınız demek ki der geçerim...

ammaa; halil sezai'yle isyaaaaaağağğn diye dalga geçmeye çalışan insanlar var ya hani hah işte onların da sike sürülecek aklı yok belirtmeden geçmiyim dedim. neyse hadi kaçtım ben.
  • başka bir sezai paracıkoğlu çocuğu

ey aşk farkındasın
    hüznüm sana ait
    iki yalancı sarılmışız korkudan
    zamana
    ey aşk kayıp çocuk
    her şey sana ait
    iki yalancı sarılmışız korkudan
    zamana
    o dudaklar,bakışlar
    kıvırcık yalanlar
    yalanlar,dolanlar
    çalınmış zamanlar
    kramplar ilaçlar
    bitmeyen kabuslar
    ölümcül atlayışlar
    ayılmalar bayılmalar
    çıkışlar kaçışlar
    cevapsız sorular
    kirlenmiş şarkılar
    umutsuz yakarış
    nanannnannnanana
    nnnnanananaaa
    ooooo
    nanaannnnaaaaa
  • halil sezai'nin ocak 2013'te çıkacak yeni albümünün adı. umarım yeni albüm hayalimin ortasında'yı da içerir.
  • (bkz: nerdesin?)
  • çok güzel bir kayser eminpur şiiri.

youtube'da hafız sadî şirazi diye hafız-ı şirazî ile sadî-i şirazî'nin kırması bir isimle geçiyor*. fakat belirttiğim gibi kayser eminpur'a ait.

ilgili video

şiir şöyledir;

farsça

dildâd-i em berbâd
    berherçî bâdâbâd
    mecnûnter ez leylî
    şîrînter ez ferhâd
    ey eşk!
    ez âteş, eslo neseb dâri
    ez tîrey-i dûdi, ez dûdmân-i bâd
    âb ez to tufân şod
    hâk ez to hâkester
    ez buy-i to âteş
    der cân-i bâd uftâd
    her kâsr-ı bîşîrîn
    çun bîstun virân
    her kuh-i bîferhâd
    kâhi be dest-i bâd
    heftâd puşt-i mâ
    ez nesl-i gâm bûdend
    ers-i peder mâ râ
    endûh-i mâderzâd
    ez hâk-i mâ der bâd
    bûy-i to miâyed
    tenhâ to mimâni
    mâ mîrevim ez yâd

ersin selçuk'un çevirisi

türkçe

rüzgâra gönül verdim, her ne olursa olsun,
    leyla'dan daha mecnun, ferhat'tan daha şirin.
    ey aşk! aslın, nesebin ateşten,
    dumanın neslindensin, rüzgârın soyundan.
    su, seninle tufân oldu, toprak senin yüzünden kül oldu.
    senin kokundan ateş, rüzgâra karıştı.
    şirinsiz her saray, bistun gibi viran,
    ferhatsız her dağ, rüzgârdaki saman
    yetmiş nesil öncesi, gam soyundandılar,
    babadan bize miras kalan, doğuştan kederdir.
    rüzgâr esince toprağımızdan, senin kokun gelir.
    sen kalacaksın sadece, biz ise unutulacağız.
  • yeni albüm, sessayi'den. öyle bir şarkı biriktirmiş ki öncesinde, ikinci albümü de kotarmış vesselam. bu birinci helalim. düzenlemeler ilkine göre daha uzak diyarlardan. basmamışlar klarneti zart zurt, yurda yarasın, iyi gelsin diye. buraların kulakları malum, klarnete teşne. ey aşk bu açıdan daha samimi işte. yine çok daha iyisi olabilirdi hissiyatı var ama bu da pis insan mayası tabii. ama zaten o şarkıları dinlettiren bana, sessayi'nin sesi, sonra yarattığı pus içimde, en sona kaldı düzenlemeler bak. ilk albümde bir şok durumu mecburen yaşadım çünkü, o şarkıları çok önceden bir dinlemiş, öyle sevmiştik. sonra bi baktık, zart zurt klarnetler, bilmem birşeyler...

hem dedim düzenlemeler en sonda, hem de maşallah dilim düştü düzenleme, düzenleme diye. nasıl biriysem şu dakka. neyse.

çok acıklı, güzel, ben dinliyim diye yapılmış en az 5 şarkı var. bir kaç arkada çalsın, rahatsız etmez tarzı, bir kaç da fif yaa ne ki bu şimdi nam şarkılar, her zaman zuhur ettiği üzere, var. bak yemin olsun, ben bir albüm yapıyım, öyle şarkı koymıycam albüme, söz. olsun 4 şarkılık albüm olsun.

haydi bakam.
hesabın var mı? giriş yap