• alpay'in söyledigi, patlamasini 70'lerde yapmis, sealed with a kiss'in konusu itibariyle pek yakini güzel sarki. sözlerini hatirlayalim:

tatil geldigi zaman
    aglarim ben inan
    gidiyorsun iste
    arkana bakmadan
    nasil geçer bu yaz
    ne olur bana yaz

sen, sen, sen
    sen bir ömre bedel
    yok, yok, yok
    gitme, gitme, gel
    eylül'de gel
    eylül'de gel
    eylül'de gel

okul yolu sensiz
    ölüm kadar sessiz
    geçtim o yoldan dün
    içim doldu hüzün
    yapraklar solarken
    adini anarken

bekletme ne olur
    gelmek zamani gel
    yok, yok, yok
    gitme, gitme, gel
    eylül'de gel

eylül'de gel, eylül'de
    okul yoluna
    konusmadan yürüyelim
    gireyim koluna
    görenler "dönmüs,
    hem de mutlu" diyecekler
    agaclar sevinçten
    basimiza konfeti gibi
    yaprak dökecekler (husn i talil yapiyor muharrir)
    yaprak dökecekler
    yaprak dökecekler

sözlerde hafif saçmalik oldugu tartisilmaz. alpay "gitme, gitme gel, eylülde gel" derken dinleyiciye dengesiz bir ruh hali içinde oldugunun ipuçlarini vermektedir. kiz gitmistir de eylülde mi dönmelidir, yoksa hiç gitmemistir, hiç gitmemeli midir?
    ayrica (bkz: lise asklari) (bkz: liselim)

bütünlemeye kalan lise ögrencilerine motto olmus bir sarkidir ayni zamanda...
  • ogrencisine asik olmus bir ogretmenin duygularini ifade eden asmis bir asmis alpay bestesi dir. her dinleyesinde insanin tuyleri diken diken olur dimagi kurur.
  • yarın 3'te kadıköy'de düzenlenecek forumfest. adalet, özgürlük ve barış için.
  • alıp başını gidesin gelir, bu şarkıyı bir köşede dinleyesin gelir, denize bakıp bakıp durasın gelir.

şu dünyaya ayak basmamla neredeyse aynı yaşta bu şarkı (neredeyse). annem önceden buzdolabı için aynını söylerdi, senle yaş derdi. arçelik buzdolabı idi. yine arçelik çamaşır makinesi 2 numaralı, telefunken televizyon ise 3 numaralı kardeşimle yaşıttı. hoover süpürge ise çok arada bir tarihte alınmış, kimimizden küçük, kimimizden büyüktü.

bir şarkıyı duymak, insana neleri hatırlatıyor.

*
  • daha eski tarihlerde icra edilmiş türk müziğinin şimdikine kıyasla çok daha üstün olduğunu kanıtlayan şarkılardandır..
    sevenlerine göksel yorumu da tavsiye edilir.
  • dersten kaldın anlamına gelen öğretmen sözü.
  • bu şarkı ben ilkokuldayken çıkmıştı, hit olmuştu. canımı sıkan bir şarkıdır. durduk yere yaz tatilinin eninde sonunda biteceğini, eylül'de o kasvetli okula döneceğimizi hatırlatırdı, beynimize nakşederdi. içim daralırdı bu şarkıyı duydukça, "hasta mıdır nedir bu adam, ne istiyor bizden" diye düşündüğümü hatırlarım mesela.
  • göksel'in tozunu aldığı, pek de güzel yorumladığı şarkı.
    hani ağustos ayında giden, eylül'de gelecek diye düşlediklerinize...
  • herhagi bir zamanda giden sevgili icin kullanmayi dilersin ama bilirsin giden gitmistir. ne eylulde gelecektir, ne aralikta.

tek basina agustos ortasinda, dilinde sozler kalir sadece;
    "bekletme ne olur, gelmek zamani. gel.
    (..)
    konusmadan yuruyelim, gireyim koluna.
    gorenler donmus hem de mutlu diyecekler
    agaclar sevincten basimiza konfeti gibi yaprak dokecekler"
hesabın var mı? giriş yap