• kenan birkan'ın hız kattığı dizidir. şöyle ki; 1. sezonda tam 76 kez eyşan'a gerçek kimliğini açıklamaya çalışan ezel, 2. sezonun ilk bölümünde de yine ömer olduğunu açıklayamamıştır. bunun üzerine kenan birkan sahneye çıkmış ve 5 dakikada tüm gerçekleri eyşan'a anlatmıştır. artık darısı ömer'in babası ile aptal çocuk mert'in başına. ben kenan birkan'a güveniyorum, 15 dakikada onlara da gerçeği söyleyiverir de mümtaz babanın kalbi bu gerçeğe dayanabilir mi onu bilmiyorum.
  • mükemmel bir ikinci sezon açılışıyla hayatımıza geri döndü ve dünü kafalardan sildi attı. anlatacak bir şey bulamıyorum, çok merak eden iki saatini ayırıp izlesin derim. ama şok bir açıklama yapmaktan da alıkoyamayacağım kendimi. sekiz, yeni karakterimiz. kıvanç tatlıtuğ da diyebiliriz. peki neden sekiz? peron gayet güzel oturtulmuş. hani rezervasyon yaptırırsın ya, o çeşit işte. gel gelelim olayın peronla alakası yok. yani peron numarası sekiz diye değil, bu çocuğun lakabının sekiz olması. büyük ramiz karaeski'nin oğlunun, küçük ramiz karaeski'nin babasının kıraathane sahibi olduğunu, dönemin en gözde oyununun bilardo olduğunu, sekizin 8 ball'dan geldiğini düşünmenizi isterim. parçalı veya düz topları soktuktan sonra, o sekiz numaralı siyah top bitirir oyunu. ve aslında her son bir başlangıçtır. bu arada o topu başta veya kendi toplarınızı bitirmeden sokarsanız, işte o zaman göte kaçar. kenan birkan böyle giderse, ya sıfırdan dizicek topları ya da oyunu ortasında kaybedicek. dayının sevdiği şarkıdaki gibi, bir ihtimal daha var; kenan bey önce kendi toplarını sokarsa, işte o zaman ramiz dayı ve ekibine kaçacakları son deliği de kendisi gösterecek. bilmem anlatabildim mi?

yeni başlayanlar için:

(bkz: 8 top kuralları)
  • ramiz dayı'nın pokemonu ezel'e karşı, kenan birkan'ın seni seçiyorum 8* dediği bir 2. sezon başlangıcı olmuştur.
  • --- spoiler ---

ramiz ve kenan ın 1971 deki sahnesinde birinin 118, birinin 80 diyerek olaya gireceğini sandığım dizi ..

--- spoiler ---
  • hala, yok "alexander dumas mezarında ters döndü", yok "aynı monte cristo kontu" diyenlere götümle güldüğüm dizi. anladık arkadaşım çok kültürlü olduğunu göstermeye çalışıyorsun, ama senaryo, kurgu oradan çoktan çıkmıştır. tamam esinlenilmiş, benzer bir şekilde, benzer bir intikam hikayesiyle başlamıştır. bir süre benzer şekilde ilerlemiş, sonra bambaşka, çetrefilli, karmaşık bir yol çizmiştir. çok iyi yazılmış, çok farklı hikayeleri, geçmişleri olan karakterlerle senaryo mükemmelleşmiştir. olayın artık kontla montla alakası kalmadı, anlayın artık bu dizi türkiye'de yapılmış en iyi dizidir. saygı duyun.
  • --- spoiler ---

şimdi bu ramiz ile kenan'ın tanışmasında bahsedilen mantık hatası için şöyle bir durum var. dayı azad'a anlatmaya başlıyor hardarpaşa'ya ayak bastığından itibaren. fakat dayının azad'a anlattığına göre kenan'ın adını sorduğu olayın zamanı, istanbul'a ayak bastığından çok daha ileri bir zaman. yani dayı diyor ki "istanbul'a ayak bastım, bir batakhaneye düştüm, masaya oturdum, oynadım.." falan filan. sonra da bu kumarhane için "baktım, beğendim. 'burası benim olacak' dedim. 'olmaz' dediler. oldu." lafı geçiyor. yani kumarhaneyi iki günde alamayacağına göre bayağı zaman geçmiş aradan. orayı aldıktan sonra da çıkan bir kavgadan sonra yaralanan kenan'ı (belki kenan da saçını bıyığını kesmiştir bilinmez) alıp eve götürüyor ve orada adını soruyor.

ben geçen gün sırbistan maçını izlerken masada biriyle tanıştım. adlarımızı söyledik falan. koca maçı izledik birlikte sevindik ettik. maçtan sonra okullarımız üzerine de muhabbet edip ortak bir ilgi alanı bulup bayağı samimi konuştuk. ama arkadaş ben adını unuttum kendisinin. ertesi akşam final maçında yine aynı masada toplandık ama adını bilmediğimi çaktırmamaya çalışarak konuştum hep. konuyla alakası ise dayının bu kenan'ı o kadar zaman sonra illa haydarpaşa'dan hatırlayacak hali yok. en azından adını. hayatında ilk defa birini böyle beladan kurtarmıyor, ilk defa racon kesmiyorsa o gardaki olayın da kendisi için ayrı hatırlanacak bir anlamı yok. veya hatırlıyorsa bile, azad'a öyle anlatmak zorunda değil. kenan'ı güzel bir hikayeyle anlatıyor adam kızına. ki anlattıkları da yalan değil.

yani bu ayrıntıya fazla takılmamak gerekir demek istediğim.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

ramiz karaeski'nin torunu 8 karakterinin arkadaşları da uygun tren peronu bulduklarında diziye dahil olacaklarmış. isimleri de 4,15,16,23 ve 42.

--- spoiler ---
  • matruska gibi olmus herkes, dayi'nin icinden ezel, kenan'in icinden kivanc cikti. bakalim daha kimlerin icinden neler cikacak. merakla takipteyiz.
  • bu sezon transferleriyle goz doldurmus dizi. takim kadrolari sirasiyla: sizofren ezelin karsisina tatli kivanc behlul, ramiz'in karsisina tatli hayattan haluk, eysan'in karsisina gecen sezon yuksek libidosuyla goz doldurmus bihter, dalavereci sedat'in karsisina da uyuyan guzel, cok sevgili mahmurumuz ednan ziyagil gelecektir.
  • dizinin yapımcılarının yaptığı açıklamaya göre hakkında "behlül çıktı aha", "kesin x i sikecek ehöehöehö" ve bu tarz diğer aşk-ı memnu referans'ı verenlere ramiz dayının taşaklarını veriyorlarmış. hem de taşakları yalayınca şiir okuyacakmış.**
hesabın var mı? giriş yap