• son 20 yılın en kötü, futboldan en az anlayan, "vura vura vura..." gibi uyuz uyuz üç tane tezahürat dışında bir yaratıcılığı, olayı, organizasyonu, coşkusu olmayan seyirci topluluğunu galiba bu son iki yıldır görüyoruz. takımın rezil oyununa sinirlerini penaltı dışındaki gollerde hatası olmayan, doğru pozisyonu sayesinde cepheden iki tane zımba gibi şutu uzayıp çıkarmış bu garibandan çıkardılar. ersun yanal laneti ve boşa geçen senelerin bedelini yıldız transferleriyle ödediğini sanan yönetime, kendisinin on katı kazandığı halde iki aydır bir gıdım form tutamamış, basit bir koşuda nefes nefese kalan yıldızlara değil bu zavallıya gücü yetiyor yalakaların. adam top elindeyken bağırdılar, panikleyip ne yapacağını bilemedi, topu taca attı, yine bağırdılar. aşağılık bir taraftar tavrı bu.

fenerbahçe volkan'ı kesmek üzere bir kaleci almadı; alabilirdi, almalıydı, almadı. ben kendisinin ertuğrul'dan iyi olduğunu düşünmesem de yönetimin kafasındaki ihtiyacı karşılamaya yönelik çapta. ki kendisi kötü de olsa fenerbahçe'de oynatılma nedeni kimse onlara bağıracaksınız hayvan herifler, ne yapmaya çalıştığını, neyi planladığını aylardır kimsenin anlamadığı, eldeki kadronun oynayabileceği en kötü oyunun sorumlusu zevzeği, sezona kağnı gibi 2 forvetle giren yönetimi eleştireceksiniz. sırf adamın karizması yok, vur ensesine görünüyor diye ezmeyin, destekleyin, insan olun.
  • lan mert'in günahi neydi amk. biriniz çıkın açıklayın. illa rekabet olacaksa mert'le volkan arasında olsaydı. 4.yıldız yalan oldu çok güzel gazını aldınız taraftarın. ben de dahilim buna. verdiniz medyaya haberleri maicon, guarin, ospina, nani, luiz adriano, rvp biz de oturduk kadro kuruyoruz masum masum. gelen adamlar ortada brezilyadan alakasız bir orta saha, yolladığınız egemen'den gram daha iyi olmayan bir stoper, mert'ten hiçbir farkı olmayan bir kaleci. ağzımıza bir parmak bal diye nani'yi çalarsınız büyük ihtimal başka da bir bok olmaz. ama hata bende ciddi ciddi aziz yıldırım zihniyetinin değişeceğini düşündüm. sportif direktörler falan hayatınız yalan amk.

bu entry burada dursun sezon sonuna kadar. umarım yanılan ben olurum. seve seve de tükürdüğümü yalarım.

edit: sezon sonunu beklemeye gerek kalmadı. an itibariyle seve seve yalıyorum tükürdüğümü.
  • isimden kaybeden kaleci. fabiano diye kaleci mi olur? fabiano dediğin forvet olur ne bileyim hücüma yönelik orta saha olur. düşünsene ronaldo diye kaleci olduğunu. bu da aynı öyle yani.
  • deepweb'ten çıkardığım fabiano videosu için buyrun: https://www.youtube.com/watch?v=hupaen3gnko

ospina'yı beklerken gelen kaleci.
  • üzerine gelen toplarda da zaman zaman sıkıntı yaşayan kaleci. ama dışarıya giden tek bir topta sıkıntı yaşadığını görmedim.
  • aziz yıldırım'ın çirkin bir plânıdır.

volkan demirel için taraftar homurdanmaya başlamıştı, son zamanlarda. evlâdı gibi sevdiği, kendisi cezaevindeyken sakal bile kesmeyen volkan demirel'i takımdan göndermeyi yahut yedek bekletmeyi gözü kesmeyen aziz yıldırım, porto etiketli bir kaleciyi kiralama yoluna gitmiştir.

taraftar yeni gelen kaleciyi görünce saç-baş yolacak, volkan demirel'in o kalenin gerçek sahibi olduğunu tekrar düşünecektir. sezon sonunda ise bu kaleci kiralık olarak geldiği gibi geri gidecektir. sonra volkan demirel jübilesini yapana kadar o kaleyi bırakmayacaktır.

nasıl çözmüşüm olayı ama?
  • arkadaşlar siz şaka mı yapıyorsunuz yoksa ben başka maç mı izledim?

hani şu ilk golü penaltıdan (penalti: 11 metreden ve direk karşıdan çekilen şut. %90 da gol oluyor)

2. golü caner kendi aleminde pineklerken yapılan ortaya 3 metreden ve yerden sektirilerek vurulan çok temiz bir kafa vuruşuyla

3.golu ise uzatmayayım elemanın direk dibine "döşemesiyle"

yedi bu adam. hiçbirinde zerre hatası yoktu. 2 tane de başarılı kurtarısı vardı.

ben bu kadar cehalet kokan ve sürü psikolojisiyle şekillenmiş yorumu eksisozlukte görmeye nedense hâlâ alışamadım. şaşkınlığım ondan.
  • fenerbahçe'nin kiraladığı 27 yaşındaki kaleci.

önce porto'nun kaleci politikasından yola çıkalım: porto helton yaşlanmaya başladığından beri "hangisi tutacak?!" şeklinde sürekli kaleci sirkülasyonu yaptı. kaleciler hem daha maliyetsiz olduğundan, hem de daha kulüp bulabildiklerinden, benfica ve porto bu tip boşluklarda kaleci yığmaktan çekinmiyor.

çok da uzatmayayım: fabiano geçen yıl porto kalesini korudu. klişeden gidersek; "olmayacak topları kurtarıp, olmayacak goller yiyen" bir kaleci gibi. müthiş bir istikrarsızlığı yok ancak hiçbir zaman güven vermiyor. her zaman diken üstünde maç izletiyor...

karakter olarak da, baskıyı, büyük maçları kaldıracakmış gibi bir havada değil. hele takım biraz aşağı baktıysa, ilk sorun çıkaranlardan biri fabiano oluyor. bir "büyük maç kurtarıcısı" değil, hatta aksini konuşabiliriz.

bir de ayak sorunu var. kesinlikle ayakları kötü bir kaleci fabiano. bu pek türkiye spor kamuoyunda dikkat çeken bir şey değil ancak volkan demirel'in standardın üstündeydi. rahatlıkla "ayakları iyi" bir kaleci diyebiliriz volkan için. hatta önder özen de bunu birkaç kez söylemiştir. fabiano ise, rüştü'nün çıraklık dönemlerindeki gibi kısa düşen toplar atabilen, yerden topu orta alanda bulunan rakibe atabilen, hiçbir zaman iyi dağıtım yapamayan bir kaleci.

yani, volkan demirel ayaklarını standardın üstünde iyi kullanan bir kaleci iken, fabiano standardın altında kalıyor. tolga zengin'e benzetebiliriz ayak kullanımını (o kadar güçsüz olmasa da).

bana kalırsa, fabiano'nun olgun bir karakteri, liderlik vasfı vs. de yok.

kısaca, benim porto'ya yakıştıramadığım bir isimdi fabiano. eğer volkan demirel'le rekabete girmesi adına fabiano tercih edildiyse ("3. kaleci olarak alındı" söylemi de mevcut çünkü), fenerbahçe'nin kalesini sezonun büyük çoğunluğunda volkan koruyacaktır.

üstelik sezon içinde gelişme de göstermedi. ve allianz arena'daki malum bayern maçında orta sahaya kısa düşen toplar atacağını, ilk maçı izledikten sonra düşünmüştüm. bu yolla gol bile yedirdi almanya'da.
  • gollerde pek hatası olmayan kaleci. ilk gol penaltı, ikinci gol defansın hatası, üçüncü golde belki topa yetişebilirdi. ama sen penaltıyı yaptırana laf etme, ceza sahası içinde tek forvetin yanında şeneri bırak, 25 metreden beke şut çektir, sonra kaleciye laf et.
  • bizim ayının bu sene yediği gollerden daha azını yiyen portonun as kalecisi. şampiyonlar ligi maçları ve lig maçları dahil. üçüncü ikinci falan olmaz bu adam ayıyı kulübeye gömer.
hesabın var mı? giriş yap