• narsist gösteriş meraklılarına dert olmuşlardır. utanmasalar paylaşım yapmıyorsan siktir git facebooktan diyecek kadar ileri gitmişlerdir. garip açılardan çekilmiş kahve fincanlarınız veya patatese benzeyen yeni doğmuş bebekleriniz facebookta olmasa emin olun kimse bir şey kaybetmez. boktan hayatlarınızı retricalarda süsleyip önümüze bir haltmış gibi sunmasanız, hayat çok daha çekilir olurdu.
  • bana pek rast gelmeyen tiptir.

öyle bir şey yapıyorsa da kendince haklıdır. abuk subuk her şeyi paylaşan, zamanını facebook'ta harcayan, paylaştıkları üzerinden kendisini kanıtlamaya veya anlatmaya çalışanlardan bin kat daha iyidir bence.

böyle cool bir tip varsa, gelsin bana da cool olsun. severim.
  • belki artık herşeyimi herkes bilsin hevesi kalmamıştır. bizde yaptık zamanında fakat bir süre sonra nasıl ben milletin hayatının çok ince detayına meraklı değilsem, milletin de benim yediğim yemeğin şu an bulunduğum mekanın umrunda olmayacağını tahmin ederim.

ha mezuniyet olur nişan düğün olur yeni bir yerde yaşamaya başlarsın tamam onu paylaş bak. zaten benden çok annem merak ediyor öyle şeyleri bilgisayarın yanından geçerken ekrana baktığında bu kim, şunu nerden tanıyorsun diye.
  • buyrun benim. 200 civarı arkadaşın ekli olduğu bir facebook'um var ve genellikle bir şey paylaşmıyorum. en son 2013 yılında nereye sıçacağız videosunu paylaşmışım 69 kişi beğenmiş.

ben bir şey paylaşmadıkça hakkımda şöyle konuştuklarını hayal ediyorum:" -o mu, o kolay kolay bişey paylaşmaz ancak çok kayda değer bir şey olursa belki öyle paylaşır. o böyle geyiklere gelemez, sevmez yani."

hatta bu söyleme şahit olan hatun cinsinin, coolluğumdan tahrik olup vıcık vıcık ıslandığını umut ediyorum. kaldı ki beğen sekmesini de çok nadir kullanıyorum, sanırsın senelik 3-5 tane beğen oyum var ve ben onları layığıyla vermek için bilhassa titizleniyorum. "-o beğenmiş mi bunu, of kızım ya ne ballısın, normalde hiç bir şeyi beğenmezdi o" minvalinden kıvançlı cümleleri duyumsuyorum. şahsıma gelen arkadaş ekleme isteklerini de 2 aydan önce işleme koymuyorum ki daha en başından cool'luğumu belli ediyorum, o derece serin ve havalıyım.

peki aslında gerçekten böyle mi?

1-face'a çok fazla girmiyorum. ona ayıracağım vakti ekşi'de entry okumaya ayırıyorum.

2-face'a girdiğim zamanlarda zaten aynı şey defalarca paylaşılmış oluyor, "oo sen bunu daha yeni mi gördün, çok oldu bu" gibi yorumlara maruz kalmaktan ölesiye korkuyorum.

3-ekli 200 arkadaşın en az 40'ı akraba-i taallukattan oluşuyor, birinin hoşuna gitse birinin hoşuna gitmeyecek bir şey paylaşıp da durduk yere kimseyi incitmek istemiyorum.

4-sadece okuduğum kitapların kapaklarını kısa notlarla paylaşıyorum ki birilerinin bunun için de "aman iyi ki de bir kaç kitap okuyor, her seferinde okuyom ben yaa mesajı vermesi görgüsüzlük bence" dediğine eminim.

5-buna rağmen kitap paylaşımında ısrarcıyım, okumayı teşvik etmek, bir kişinin dahi olsa bir kitaba dikkatini çekmek, sanırım yeni alınan bir ayakkabıyı yada starbucks'ta içilen bir kahveyi muştulamaktan evladır.

6-görüldüğü üzere paylaşmayışım cool'luktan ziyade eziklikten kaynaklanıyor. zira kula cool'luk edene yazıklar olsun.
  • gayet düzgün bir tiptir. ben de şahsen facebook kullanmamayı cool'luk sanan bir tipim.
  • facebokun amacı ilkokul arkadaşlarını bulmak değil miydi la? neyse demek ki artık kimse kimseyi; kendini kandırmıyor, o da güzel.
  • (bkz: çok da takma kafana)
    (bkz: çünkü insanlar günler boyunca hiçbir şey paylaşmadan durur)
    (bkz: olur böyle şeyler)
  • bu konuyla alakalı iki tip vardır:

* facebook'ta paylaşım yapmamayı cool'luk sanan tip..
    * cool olduğu için facebook'ta paylaşım yapmayan tip..

hatta bu açıklama sonrası ben de ikiye ayrıldım:

* bu açıklamayı yaparak 'cool' gibi görünmek isteyen ben..
    * cidden cool olduğu için bu açıklamayı yapan ben..

karşıdakiler de ikiye ayrılıyor böylece:

* 'açıklama yapıyorsan bu ne biçim cool'luk' diyenler..
    * 'kulluk bu değil!' diyerek komik olmak isteyenler..

gördüğünüz gibi paylaşımlarım sonrası bende çok cool'luk yok..
  • kendileri paylaşım yapmazlar ama kim ne paylaşmış diye milleti dikizlemekten de geri durmazlar.
  • sıçtığı tuvaleti bile etiketleyen dingillerin tepkisini çeker. o değil de bu hafta neredeyse türkiye turu yaptık bir yerde de etiket koymadık. bir girdim feyse, insan kişisi affedersin mahallesine gelmiş yer bildirimi yapmış. ne ayak diye baktığımda topluca izmirin tüm ilçelerinde metro duraklarında kendini etiketlemiş selam falan çakmış falan :) böyle olacağına hiç kullanma daha iyi zırto diyesi geliyor insanın.. onun dısında özel günlerinde foto, video paylaşımı yapanlara sözümüz yok tabii denildiği üzere bu oluşumun amacı budur lakin işte bokunu çıkartanlar var ki hem de hiç azınlıkta değiller.

ha ayrıca şunu da belirtelim şimdi bu ilk başta bahsettiğimiz insan türü böyle abudik paylaşımlarından sonra kendini bir şey yapma zorunda mı hissediyor nedir tüm konular hakkında bir paylaşım bir yorum yapma zaruriyeti falan hissediyor. kendini bilirkişi sanıp boyunu aşan konularda yorumlara girip sıçıp batırıyor. aldığı beğeni sayısı düşünce farkına varıyor da çok sakil duruyor be.. işte bunlar sosyal ortamların boklukları nasılsa beğenirler diye döşediği malca yazıları insanların gözüne sokmakta üstlerine yok. tabii düzgün kullananlar için söz meclisten dışarıdır.
hesabın var mı? giriş yap