şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam hali; "fatih projesi kapsamında öğrencilere klavyeli bilgisayar dağıtılması" olan durum.

  http://www.milliyet.com.tr/…yilmaz--gundem-2601578/

  https://shiftdelete.net/…stu-bilgisayar-dagitilacak

  temel sebep "kodlama derslerinin uygulanabilmesi için klavyeli bilgisayara ihtiyaç duyulması" imiş.

  şahsi fikrim; bu konuda tabletleri dağıtmaya başlanmadan önce adımlar atılabilirdi. akıllı tahtalar windows, tabletler android iken, bu cihazlar arası iletişim kısıtlı kalıyordu. windows sistemli tabletler en başından beri tercih edilebilirdi. ayrıca klavye vurgusu yapılmış, sistem windows olduktan sonra sanal klavyeyle de kodlama yapılabilir. özellikle blok programlama*giriş seviyesi için öğrenmesi kolay ve eğlenceli bir programlama yöntemi.

  bunun yanında, bence, öğrencilere kodlama öğretmek için en ideal yöntem; düzenli bakımı yapılan bir bilgisayar sınıfıdır. çocuklar bu verilen bilgisayarları okul dışına çıkardıkları andan itibaren o bilgisayarlar (ya da tabletler) amacının dışına çıkıyor. sadece eğitim materyali olarak kullanılması amaçlanan cihaz, maliyeti -en az- 400 500 tl olan bir elektronik cihaz. bunu 10 tl'lik kitaplarla bir tutamazsınız. o çocuklar bunun değerini bilmezler, bilmeleri mümkün değil. üstelik 20 30 bilgisayarlık sınıflar hazırlamak, tüm öğrencilere tablet dağıtmaktan daha az masraflı olacaktır.

  bu işin bir de öğretmen kısmı var; bu gelişme sadece kodlama dersine yönelik alt yapı çalışması gibi duruyor. ancak şu an bilişim teknolojileri öğretmeni eksik okul sayısı çok fazla ve kodlama için ilave dersler konulması durumunda, bu öğretmen ihtiyacı çok daha büyük olur. bir de her okul için alt yapı desteğini sağlamak adına görevlendirilecek bt rehber öğretmen *sıkıntısı doğacak.

  gerçi bu proje kapsamında neler yapıldı, ya da daha genel olarak eğitim sistemimizde doğru düzgün uygulanabilen bir proje var mı ki bu sağlıklı uygulansın? bu da apayrı bir sıkıntı.

  2015 yılında açılmış bir başlık var, şu da bir kenarda dursun;fatih projesinin fiyasko ile sonuçlanması
 • yeni ihaleler demektir...