şükela:  tümü | bugün
 • 2015 yılı itibariyle mevcut düzene bakıldığında bir iki bölüm ve üniversite dışında görülebilecek hadise. verdiği tek mesleki eğitim bilim insanı yaratma yönünde. ancak yaratılan bilim insanı sayısı okuyan öğrenci sayısına göre devede kulak kalmakta. iyiden iyiye ülkenin kooperatif durumuna geldi bu fakülteler. sırf yerel halk üzerlerinden para kazansın diye dağa taşa açıldı. yetmiyor bir de ikinci öğretim programları açılıyor. bol bol polis yetiştiriliyor.

  edit: hepsi dünya çapında birer ekol olmuş bilim yuvalarımıza laf ettiğim için af diliyorum. kişisel gelişimi ve bana verdiği birikimleri de götüme sokup kanada'ya gidiyorum. bye.
 • amacı, fen ve edebiyata hakim işsiz insanlar yetiştirmek olan bi fakülte neden gereksiz olsun ki?

  işsiz güçsüzümüz, sürünenimiz, açlıktan ölenimiz bile ilim irfan sahibi!

  garipsiniz hakikaten..
 • la bu fen edebiyat fakülteleri size netti kardeşim? tamam anlıyorum ve yapısal olarak parçalanıyorum ama fen edebiyat fakültesi diye eziklediğin fakültede psikoloji (davranış bilimi), sosyoloji (toplum bilimi), moleküler biyoloji ve genetik, istatistik, matematik gibi bölümler de var. fizik, kimya ve biyoloji okuyan adamlar mezun olunca öğretmen olmaktan başka bir çare bulamıyorlar sikik türk pragmatizmi yüzünden. eğitim sistemin harika tek problem fen edebiyat fakültesi öyle mi?

  2010 yılından bir haber: "yaklaşık 18 bin veteriner hekimin 3 bini işsiz, 6 bini de mesleklerinin dışında başka işlerle uğraşıyor."

  veterinerlik dediğin bölüm tıpla eşdeğer bir eğitim alıp doktora göre daha dezavantajlı bir meslek. doktor hastaya neren ağrıyor diye sorabilirken veteriner bir hayvana bunu soramıyor. bunu okuyan adam işsiz kalıyor bi de. vay amına koyayım.

  işsiz ziraat mühendisleri derneği vardı bir zamanlar. hatta behzat ç'deki cevo bunun bir örneğidir. çok uzak bir zaman değil, yıl 2013: "atama bekleyen 20 bin ziraat mühendisi çaresiz..."

  türkiye'de bilim yapılıyor da bu fen edebiyattakiler mi yatıyor sadece? bak adam fizikçi bilimin anasını sikmişti 5 senede.
  (bkz: 5 yılda 270 makale yazan akademisyen)

  sanat tarihi diye bir bölüm var lan fen edebiyat fakültesinde. ne kadar saçma değil mi? türkiye sınırları içinde evet saçma. çünkü mezun olan biri iş bulamayacak. sınırdan çık anasına satayım gir yunanistan'a sanatı da bulursun tarihini de bulursun. senin ülkende değer görmüyor olması onun gereksiz olduğu anlamına gelmiyor maalesef.

  mesele kimin ne okuduğu değil, okuyanın ne kadar kalifiye olduğu ve kendini ne kadar eğitebildiği. sen temel eğitimi arapsaçı haline getirirsen, herkes okuyacakmış diye dağa taşa üniversite açarsan gerekli şeyler bile gereksiz gelir sana.

  sen önce şunu dert et, millet bi okuma yazma öğrensin sonra dersin "fen edebiyat fakültesi gereksiz yaaa :(((" diye. çünkü her kuşu siktik bi leylek kaldı.

  neyse ben çok doluyum.

  not: adettendir, fef öğrencisiyim.
 • herkesin kafasındaki düşünce. tabi canım her yeri mühendislik fakülteleriyle dolduralım. bilim adamına kimin ihtiyacı var ki. hem derslerimiz zor, hem değerimiz bilinmiyor. ben 7 senedir laboratuvarda sürüneyim, sentez yapayım, hastalık araştırayım. ama ben kimyagerim ya zaten öss'de puanı da düşük, iş de bulamıyoruz. kapatın da siz de kurtulun biz de. yeni okuyacak olanlar bari hayatlarını kurtarsın. ayrıca sokayım sizin formasyonunuza. almadım, almayacağım da. öğretmen olmak istesem öğretmenlik yazardım.son olarak da 2 sene değil 4 sene okuyoruz.
 • bilinen şey su ki ; durup durup üniversite açmak bilimselliği arttırmıyor bunu yapmadığı gibi açılan bölümler ihtiyaç olan bölümler değilde sadece açmış olmak için açılıyor
  plan program olsa ihtiyaç doğrultusunda açılsa insanlar kendilerine ve hayatlarına hatta insalığa birşeyler verebilse mesela kötü mü olur?
  bu durumda fen fakültesinden mezun olan biri gidip bilim insanı olamayacağına göre neden okusun ?
  gerçi sistemde doğru olan herhangi bir şey yok bunun doğru olmasını beklemek biraz hata olur sonuçta olanlar yine bize oluyor
  uzun lafın kısası herkes işini severek yapacağı ve en önemlisi iş sahibi olabileceği alanlara yönlendirilmeli
  hiç bir şey gerçeklerin üstüne çıkamıyor çoğu şey hayal olarak kalabiliyor...
 • aslen olay fen edebiyat fakultelerinin gereksizligi degil gunumuz fen edebiyat fakultelerinin gereksizligidir. bilim insani yetistirmek bu fakulteler icin fazlasiyla buyuk bir iddia. universite sinavi baraj puanini gecmek buraya yerlesmek icin yeterli. zaten gelenlerin de olayi bilim insani olmak degil formasyonu kapip ogretmen olmaktir. ayrica verilen egitimin zorlugundan sikayet edip durursunuz ne yapsinlar yani iki kelime bisey de mi ogretmesinler. demem o ki bu ulkede isler hicbir zaman istendigi gibi gitmez azizim.
 • fen de edebiyat da bu ülkeye fazla zaten. cahil ve kaba toplumumuzda her ikisi de at s.kine konmuş sinek gibi eğreti duruyor, yakışmıyor. ille de okunacaksa bu fakülteler evden de okunabilir.