• sürekli direct-x hatası alanlar (pc için konuşuyorum) launcher'da ayarlardan direct-x 11'i seçin diyolla bende sürekli veriyor bezdim denemedim.

bu arada ayıla bayıla journey (alex hunter) modunda yardırıyordum ne zaman şu kötürüm, aq oğlu levandowski'nin yanına geldim gol atamaz oldum. verimliliğim tükendi, ben kendimi bildim bileli hep 1 dos, 1 mc, 1 box to box orta saha, iki açıkla oynarım. çift forvete döndüm hayır taktiği de kendim yapamıyorum.

bayern'e gidip, kendine partner seç dediklerinde griezmann yerine dele alli'yi seçen kafamı s.keyim. gerçi alli'nin bir günahı yok sığır oğlu sığır ancelotti bizi lewa ile çift forvet sahaya süreyim diye adamı dos oynatıyor resmen aq. oyununda istedikleri alli'nin 6 pasını gole çevir ben forvetteyim adam stoperden pas atıyor bana aq neyi gole çevireyim nasıl çevireyim alli ne yapsın. kodumun lewası yüzünden tükendim sinir hastası oldum.
  • yıllardır her yeni fifa çıktığında arkadaşlarımla oyunu ilk defa açarken hepimizin içi kıpır kıpır olacak şekilde bu oyunu severken bu yıl üzmüştür. hatırlarım her sene oynanışta ufak değişiklikler yapılır bunlara birkaç maç oynayıp alışırdık sonrada eskisini aramaz ve güzel olmuş diyip yolumuza devam ederdik ama ilk defa yeni bir seride eski oyun daha iyiydi diyorum. 16-17 geçişinde de 17 biraz daha yavaş ve zor gelmişti fakat kesinlikle bu kadar fark yoktu arada. sadece pas konusunda genel düşünceden farklı düşünüyorum çünkü 17'de bence gereksiz zordu, bunda top gitmesi gereken yere gidiyor bu konuda bir sıkıntım yok. ancak şutların dozu biraz kaçırılmış, evet 17'de bazen müsait pozisyonlarda çok saçma şutlar görülüyordu onun önüne geçilmeye çalışılmış bence ama ceza sahası içi her şutunda bu kadar tık diye gol olması düzeltilmesi gerekiyor. bu iki konu biraz idare edilebilir ama beni de çileden çıkaran şey defans sistemi. baştan söyleyeyim oyunu 15-16-17'yi her zaman oynadığım kişilerle deneyimledim yani rakibim aynı kişiler olmasına rağmen defans yapmak gerçekten saç yoldurtacak seviyede. l2 kullanmayı öğren diyenler gelmeden onu da önceki oyunlarda çok iyi kullandığımı söyleyeyim. adamlar resmen defansta en çok işime yarayan ve topu kapmamı sağlayan müdahale et tuşunu etkisiz hale getirmişler yahu! bu tuş belkide defans yapmanın demirbaşlarından olmasına rağmen bunu nasıl bu kadar boktan bir hale getirmişler aklım almıyor. önceki oyunlarda adam adama savunma yapmayı en iyi sağlayan şey bu oyunda sliding tackle gibi tek hamlelik bir şeye dönüştürmüşler. onu bile düzgün kullandığında anında tepki vermesine rağmen bunu birde çok yavaş yapmışlar yani karşıdan dümdüz üstüne gelen adama birkaç adım öteden bu tuşu kullandığında dahi oyuncun tepkiyi verene kadar adam sana tozu yutturmuş oluyor. hele bu tuşun oyuncuya yapışıp, çekerek takip etme ve en azından pozisyonu bozma hatta güçlü bir oyuncuyla yapıyorsanız arkadan dahi topu kapma işlevini direk ortadan kaldırmışlar. bari pes oynar gibi pres tuşuna basarak adamı takip edeyim diyorum onu yapıncada rakip ara pas attığında oyuncun yerinden kımıldamıyor ve aval aval izliyor. anlayacağınız tam çilelik. şuan tek umudum gelecek güncellemelerle düzelmesi, ea sports bu konuda çok duyarsız değil bu konuda harekete geçeceklerini düşünüyorum ama ne kadar köklü değişim yapılır orası bilinmez.
  • fifa oyun serisinin bana göre en kötü oyunu. yıllardır oynarım böylesine keyifsiz oynadığımı hatırlamıyorum. bu kadar sıçıp batırmayı nasıl başardılar bilmiyorum. pes 2009 ve 2013 arası pes oynadım sonra 2014'te, 1998'den beri beraber büyüdüğüm fifa'ya geri döndüm. yani kaçırdığım o arada daha kötüsü yapılmış mıydı bilmiyorum ama bu 18 gerçekten kabus gibi bir oyun. böylesi keyif almadan oynadığımı hiç hatırlamıyorum. defans yapmak bir çile. maçlarda rakip biraz oyunun tırnak içersinde "piçliklerini" biliyorsa sizi elek haline getirebiliyor 6-7 kaç atarsa. ben böyle kötü fifa görmedim. arcade olarak değerlendirip pes'e dönmüş oyun diyeceğim yok pes daha iyiydi 2013 ile.

fifa'nın hangi özellikleri hoşumuza giderdi? oyunun tokluğu bize futbol hissini daha çok verirdi. daha çok futbolsever olarak topu çevirmek taktik geliştirmek strateji yapmak oyun kurmak gibi şeylerde haz veriyordu. şimdi oyunun bunlarla alakası bile kalmadı. 17'de de simülatör gibi oyun harika diyenler vardı ki ben de 17'yi ciddi keyifle oynuyordum.

bu 18 leş gibi oyun. güncellemelerle belini doğrultur diye umut ediyorum zira yoksa giden parama yanacağım. keşke hiç çıkarmayıp prestijini bozmasaydın. veya 17 üstüne forma&transfer güncellemesi getirip onu satsaydın. yazık olmuş.
  • oynanış bağlamında son 8 senenin en kötü fifa oyunu gibi gözüküyor.
    kalecilerin bu kadar kötü olduğu bir fifa oyunu hatırlamıyorum.
    tarz olarak fifa 15'in daha da boktan hali diyebilirim.
    fifa 15te ibarbo-doumbia'lı meşhur roma hücum hattı vardı hatırlarsanız. oyunun anahtarı l1+üçgen idi.

18'de yine aynısını yaparak tonla gol atıyorsunuz ancak hem savunma hem de kaleciler leş.

ek olarak oyunda tiksinç bir soundtrack mevcut.
    15 ve 16'daki harika şarkıları mumla aratıyor.
    "something for your maynd maynd maynd maynd maynd maynd" diye giden şarkı beynimi sikti. aklımdan çıkmıyor.
    bir de çocuk ciyaklamalarının hakim olduğu iğrenç bir parça daha var öne çıkan.
    soundtrack'i toplasan 3-4 tane iyi şarkı yoktur. ea soundtrack'lerin efendisi olmuştur hep. bu seneki şarkıların iğrençliğine diyecek söz bulamıyorum.
    bu konuda yalnız olmadığıma eminim, birçok fifacının dikkatini çekmiş olmalı.
  • basima bir is gelmeyecekse son yillarin en iyi soundtrack’ine sahip oyunu oldugunu dusunuyorum, oynanistan bagimsiz konusuyorum.
  • valla gittik o kadar para verdik; sonuç hüsran.
    atak yapan takımın ayağından top almak imkansız. aynı şekilde gol atmak bir o kadar da kolay.
    ayrıca bir çok yerde salon ve sokak futbolu olacağına dair haberler vardı bu oyun ile ilgili.
    oyun içinde denk gelen oldu mu?
  • online modunu oynamadığım halde neden 330 lira veriyorum acayip denişik bi durum?

geçen sene fifa 17 kodu almıştım kutulusunu aral 280 e satarken 140 liraya çekmiştim kodu oyun platformlarının birinden. sonra geçen 1 yıl da baktım ki 1 yıllık hunter modu, oyuncu kariyeri ve menajer kariyerinden başka bir şey yapmamışım. 100 saat oynadıysam 1 saat anca online takılmışım ve bu oyuna haketmediği paraları vermişim.

kardeşim yok mu benim gibi single takılan alın hileli onlinelarınız sizin olsun beceremem zaten pek online da. ben 40-50 lira vereyim orjinal single takılıyım, güncellemelerimi alıyım. olmuyo mu yani böyle illa 330 lira mı vercem?
  • başıma bir iş gelmeyecekse buradaki 16 sayfa yorumu okuduktan sonra almamaya karar verdim. üzerime beton atmayın pes18sporlu değilim.
  • 1-oyuncuları biraz daha ağırlaştırmışlar, sırtı dönük oyuncuya pas attığın zaman topu alıp dönemiyor veya henüz alışamadığım için ben çok beceremedim.

2-ortaların isabeti serinin önceki oyununa göre artmış. daha isabetli ve tehlikeli ortalar kesebiliyorsunuz.

3-havadan atılan ara paslar daha etkili hale gelmiş, defans arkasına havadan ara paslarla daha rahat sarkabiliyorsun.

4-uzaktan şutlar daha etkili hale gelmiş. oyuna biraz arcade havası katmış güzel olmuş.
hesabın var mı? giriş yap