• elinde marceloyu 8 e satıp medel pepe vida orkun negredo lensi alan fikret ormandan daha tehlikeli bişey varsa oda
    elinde 28 milyon euro olan fikret orman dır
  • zerre abartmiyorum, bu adamin yaptiklarindan daha iyisini ataturk yapardi. o kadar.
  • kendisi buraları takip eder.
    suç duyurusunda da bulunur.
    şimdi burda, kendisine ve ailesine küfür edenleri, akaretlerdeki kulüp binasında, randevu için kapıda bir iki saat kuzu gibi bekletir.
    ben yaptım sen yapma başgan ağlamalarını sessizce dinler.
    devamında iki çift laf eder.
    o iki çift laftan sonra, afedersiniz bekçi sümüğü gibi odadan çıkar, 1 kaç ay kendinize gelemezsiniz.
    defalarca yapmıştır.
    gene yapacaktır.
    ondan önce ben de, iki çift laf edeyim ama;
    bir insanın, annesine , bacısına, kızına, klavyenin başından küfür etmek adiliktir.
    şeref yoksunluğudur.
    karşısına geçince, süt dökmüş kediye dönmek ise, rezilliklerin en büyüğüdür.
    size benden, abi tavsiyesi, yol yakınken aklınızı başınıza alın.
    yoksa, şu 3 günlük dünyada, ezik bir rezil gibi yaşamaya mahkum olursunuz.
  • subjektif bir analiz yapacağım. çok doğru işleride , yanlış işleri de olan başkan . dikkat ederseniz çok yanlış işleri demedim bu yüzden başarılıdır. pepe transferine kadar olan kendi başkanlık döneminde 55 transfer yapmış 11 tanesi bonservisli çöp , 6 tanesi kuru maaşlı çöp olmak üzere 17 çöp , 38 başarılı transfer yapmıştır. gönlüm kerim frei'ya , gökhan inler'e ve tolga zengin gibi gelip ortalama performans veren oyunculara çöp demeye elvermedi.

oyuncuların maaşlarını dahil etmedim fakat ; bonservis kayıplı başarısızlık kısımlarına bakacak olursak ,

2012-2013 / berat çetinkaya (200 bin €) sonuna ... kim mk yazılabilir
    2012-2013/ dentinho (kiralık, 1 milyon €)
    2012-2013/ gökhan süzen (1,1 milyon €)
    2012-2013/ sinan kurumuş (150 bin €)
    2013-2014/ günay güvenç (200 bin €)
    2013-2014/ pedro franco (2 milyon 400 bin €)
    2013-2014/ sezer öztürk (1 milyon 500 bin €)
    2013-2014/ dany nounkeu (600 bin €)
    2014-2015/ milosevic (1 milyon €)
    2015-2016/ aras özbiliz(1.3 milyon €)
    2016-2017/mitrovic (4.2 milyon €)
    toplam bonserviste zarar ziyan : 13.650 milyon euro

sadece maaşlı çöpler
    2012-2013 julian escude (bedelsiz)
    2012-2013 uğur boral (bedelsiz)
    2012-2013 mehmet akgün (bedelsiz)
    2012-2013 mamadou niang (bedelsiz kiralık)
    2013-2014 eneramo (bedelsiz)

bir de bunun üzerine bir şekilde otoban kenarına iteklenmeden dolmabahçe'de yenileyebildiği stad , getirdiği iki sene üst üste şampiyonluk , geçen sene avrupa ligi çeyrek final, bu sene şampiyonlar ligi namağlup ve bütün deplasmanları kazanarak çıkması takımına büyük sükse kazandırdı.

eminim ki kafasında bir porto , ajax modeli var ve şenol güneş bunun için çok uygun bir hoca , güneş'ten sonrası da önemli ama şimdilik doğru yolda ilerleyen başkandır
  • fikret başganı gördükçe fm oynayasım geliyor
  • kendisi orkan çınarın kullanımını mecburiyete bindirmek adına babeli çine oldukça iyi paraya quaresmayı çine üstüne biraz para verip kaktırmalı. bu orkan neden ısrarla oynatılmıyor cevabını kendi sormalı, zira o çocuk en az 10-15 milyona okutulur. genç ve gelişime açık bir forvet alıp negredo arkasında ısındırmalı, orta sahaya 25-26 yaşında bir playmaker alıp oğuzhanı satıp tolgay ve medel ile o bölgeyi 2-3 sene idare edebilir. bu kadar ticari başarı ile beraber gelen sportif başarı için teşekkürler. yalnız stad açılışında mecburi davranmış olsa dahi cumhurbaşkanım ile başlayıp devam eden yanlamasını daimi eksiler kısmına yazmış bulunuyoruz.

son olarak sayın başkan, taraftarı kiralama veya satma yoluyla para kazanmayı düşünmezsiniz umarım. her işten para kazanabilme potansiyeliniz bizi korkutuyor.
    kulüpten şöyle bir mesaj gelirse şaşırmayacak hale geldik.

sayın kulüp üyesi, 1 yıllığına galatasaray kulübüne 700 lira karşılığı sizi kiralamış bulunuyoruz. kiralama süresi sonunda aramızda görmekten mutlu olacağımızı bilmenizi isteriz.
  • (bkz: ficoin)
  • ülkenin başına geçse 3 senede milli geliri iki katına çıkartacak adam
  • para basan başkan.

eğer cenk tosunu da iddia edildiği gibi 25 milyon euro yukarısına evertona göndermişse, gerçekten önünde şapka çıkarılası adam derim. haa, cenk tosunu satamasalardı da görüşüm değişmeyecekti, bir değil iki değil bu çünkü.

ama bu politikasını çok beğeniyorum. hasta taraftarların bir kısmı ormanın bu işlerinden rahatsız olabilir ama ben dışarıdan gözlemleyen birisi olarak çok beğeniyorum yaptığı işleri, izlediği transfer politikalarını. üç beş tane 30 yaş üstü avrupa kaldıramayacak süper stara emeklilik ikramiyesi verip taraftarı susturmayı her büyük takım yöneticisi başarabilir.

fikret başkan ise uzun vadede kulübü daha yukarılara çekecek bir işi başarıyor şu anda. bir röportajında hep al dönemi bitti, artık alıp, değer katıp satmak lazım demiş, iyi de etmiş.

artık futbol piyasası eskisi gibi değil. futbolculara harcanan rakamlar çok uçuk. eskiden seni avrupada sırtlayacağını düşündüğün iki üç oyuncuya toplamda 20 milyon euro bonservis verip senelik ortalama iki üç milyon euro vermek mantıklıydı. o paranın yarısını şampiyonlar ligine ayak bastı parası olarak alıyordun zaten.

şimdi işler değişti. 20 milyon euro bonservis ödeyerek alacağın adamlar seni sırtlayamıyor. misal, kıçı kırık osmanlıspordan aldığın orta saha oyuncusuna 8-10 milyon euro para sayıyorsun. belhanda gibi kariyerinde pek de bir şeyi olmayan orta sınıf bir topçuya 8 milyon euro bayılmak durumunda kalıyorsun. karşılığında ne aldığın da ortada.

bizim gözlerimiz, yakalandığımız romantizm hastalığından kör olmuş durumda ama bu ligde en üst sıra takımlarına göre büyük liglerin orta sıra takımları çok daha avantajlılar. seyirci desteği var, yayın gelirleri müthiş, sermaye sürekli giriyor. futbolcular da o liglere gitmek için çok daha istekli. böyle bir sistemde büyük türk kulüplerinin izleyebilecekleri en mantıklı ve başarı şansı en yüksek politikayı uyguluyor fikret orman.

bu ligde sağlam bir takım kurduğunuzda zaten ilk ikiye girememek için bir sebep yok. profesyonellik aşağı seviyelerde olduğu için bir futbolcudan üç dört sene aynı verimi almak da bir hayli zor. büyük paralar ve umutlarla transfer edilen oyuncular, kıçlarına teneke bağlanıp gönderiliyorlar. senelik 3 milyon euro garanti para verdiğin futbolcuyu kime gönderebileceksin? üste para versen almıyor adamlar.

arada şans eseri çine, katara oyuncu satabilirsin bir iki tane. bunlar da gelir kapısı olamaz. sürekliliği yok çünkü. ama avrupaya oyuncu göndermeye başladığın an, dev kulüplerin ve dev liglerin kulüplerinin radarlarına girmeyi başardığın zaman, hem bu işi sürekli hale getirebilirsin hem de ucuza yıldız adayı almayı başarabilirsin.

ama bu sadece stratejiyle alakalı bir şey değil. misal, cenk fenerbahçede ya da galatasarayda olsaydı bu kadar paraya gidebilir miydi? hiç sanmam. galatasarayın en parlatacağı yerli futbolcular son dönemlerde selçuk ve buraktı. düzenli de oynadılar, şampiyonlar liginde boy da gösterdiler. selçuk artık eski selçuk değil, burak da çinden gelen teklifle parasını ancak amorti edebildi. genç yıldız adayları ise üstüne koyarak ilerleyemiyorlar. en güzel örneklerinden birisi bruma. bir cevher alabilirsin, onu parlatabilirsin ama potansiyeline ulaştıramadığında ve iyi planlanmış bir satış stratejisi izleyemediğinde kim neden o adama 20 milyon euro ve üzeri gibi uçuk paralar versin?

cenkin transferi bu ülke futbolu için bir dönüm noktasıdır. hep söylenirdi ya, messiyi koy bir türk takımına, 20 milyon eurodan fazla para vermezler diye. artık işler öyle yürümeyecekse bu fikret orman sayesinde olacak işte.

piyasada top class diyebileceğimiz, emsalsiz çok az topçu var. geriye kalanlar ise profesyonellikleri ve süreklilikleriyle göze girebiliyor. şimdi böyle bir durumda ben ingilterenin orta sıra takımlarından birisinin menajeri olsam, türkiyeden takım gözlemlettireceğim zaman beşiktaşı takip ettiririm. diğer takımlara fazla güvenmem. neden? çünkü futbolcunun cvsine bakarken oynadığı kulüplerin cvlerine de bakmak lazım. fenerbahçe ve galatasarayın cvsi bu açıdan pek parlak değil. avrupanın büyük liglerine kaç oyuncu satmışlar da başarılı olmuşlar? onu geçtim, kaç tane oyuncuyu 3-4 sezon oynatıp da istikrarlı bir şekilde üstüne koymasını sağlayabilmişler? yok. neredeyse bir tane bile oyuncu gelmiyor aklıma. beşiktaştan oğuzhanı alırım galatasaraydan ya da fenerden orta saha alacağıma. illa bu takımlardan birisini alacaksam da bekleyişe geçerim eğer öyle bir şansım varsa. nasıl olsa sezon başında 10-15 milyon euro fiyat çektikleri adamı sezon ortasında veya sonunda çok daha düşük bir fiyata, hatta belki de bonservissiz vermeye razı olacaklar.

fikret orman bu yolda 3-4 yıl daha yürür de bizim diğer büyükler aval aval bakmaya devam ederlerse beşiktaş gelecekte finansal açıdan rakiplerini bir hayli geride bırakabilir. tabi burası türkiye, biz rekabetten çok öne geçenin ayağına çelme takmayı seviyoruz. belki de tersi olur, beşiktaşın önünü tıkarlar bir şekilde. ama başarılı olmasını canı gönülden isterim fikret ormanın ve beşiktaşın bu transfer ve yönetim politikasında. hak ediyorlar çünkü.
  • everton kulübünün cenk için “come to beşiktaş” kurgusu ve müziğini kullanmak istemesi üzerine ekstra bedel istemiş.

ahahahahaha. ne yapıyorsun başkan?
hesabın var mı? giriş yap