şükela:  tümü | bugün soru sor
216 entry daha
 • bir donem benim de sahip oldugum nefret.

  ta ki bir e-kitap okuyucuya sahip olana kadar. boyle bir rahatlik yok, istedigin yerde cebinden cikar istedigin kitabi oku. istedigin zaman istedigin kitabi satin al. isaretlemesi, not almasi ve sonra bunlara ulasmasi inanilmaz kolay.
  e-kitap okumuyorsan ayni anda tek kitap okuyorsundur ya da sadece evde okuyorsundur; bu bile yeterli sebep.
 • okumak istediğim kitapları internetten pdf olarak indiriyorum. indirmiş olduğum kitapları akıllı telefonumdan ub reader programı ile açıyorum.
  kitabı okurken kitabın önemli yerlerini kopyalayıp not ediyorum. kağıt kitap benim için bir külfet, e-kitap okuyucusu olduğumdan beri eskisine oranla daha fazla kitap okuyorum.

  fiziki kitap okuyanlar kendilerine işkence ediyor. yok efendim kağıt kokusu alacakmış , boş iş.
 • ekitap okuyucu alınca bir daha normal kitap alıp okunamaz sanan arkadaşların gereksiz romantizmi. neden ikisi birden değil?

  kağıt kitap fetişin tutunca kağıt kitabını oku, ekitap okuyucu işine gelecekse ekitap oku.

  kitap sadece zevk için okunmuyor ayrıca. niş bir konu üzerine kaynak aradığınızda türkçesini geçtim orijinal dilinin basılmış halini bile burada bulmak çok zorken amazondan iki tıkla ekitabınızı alıp okuyabilirsiniz.

  kağıt romantizmi yapıcam derken klişeci bir sığ oluyorsunuz, etmeyin.
 • bi kindle aldım hayatım değişti.

  500 sayfalık kitabı yanımda taşımaya çalışmanın derdi, kapkalın kitabı elimde tutmaya çalışmanın derdi, işte bazısının minnacık diğerinin devasa yazı boyutu, ortamın sayfayı keyfimce okuyabilmem için yeterince aydınlık olmaması, yabancı dilde okuyorsam -ister istemez- ayrı bir mecradan sözlüğe bakma derdi... ben bunlardan yılmıştım. ayrıca kitabın içine bakarım, bana ne verdiği ve benim ne alabildiğim değil mi önemli olan?
  bir de bunu edindiğimden beri ayda yaklaşık iki kitabı bitirebiliyorum (önceden ayda bir bitirebilirsem seviniyordum). yani kitap okuma sıklığımı da olumlu etkiledi.

  geçenlerde kuzenimle konuşuyorum. konu kitaplara ve e-okuyuculara geldi ve dedi ki :''yaa ama aynı hissi vermez o ...''
  kokusundan, kitaplıkta hepsinin nasıl da güzel durduğundan bahsedip iyice nefretini kustu -yok yeni nesil bir şeyin kıymetini bilmiyormuş da bilmem ne, dinazor diyeceğim benden alt tarafı 4 yaş büyük*)
  nesnelere bu kadar anlam yüklemek niye? süs olarak kalsın diye baskı kitaba saçma meblağlar mı ödeyeyim?
 • kindle candır...
  ekitap bulamazsam gider kağıt kitap alırım. ayrımcılığa gerek yok
 • durup durup dünyanın en saçma kavgasını devam ettiren insanlar olarak geçen yıl açılmış başlığı yine gündeme taşımayı başarmışsınız, gerçekten bravo.

  yani bir şey demeyeyim diyordum da, yazılanların bir kısmı gerçekten sığırlık. "elektronik olunca kitabın değeri azalıyor." demiş birisi mesela. neyin değeri azalıyor? hikaye mi değişiyor? içindeki bilgiler yanlış hale mi geliyor? nasıl azalıyor yani? derdi yazarın anlattığı içerik olan insan gerekirse audiobook dinler yine de o içeriğe ulaşır, içeriğin bulunduğu medyumun kavgasını bu kadar uzatmaz.

  not almak, cümlelerin altını çizmek gibi özellikler neredeyse tüm cihazlarda mevcut. üstelik göz yorgunluğuna da neden olmuyorlar eğer tablet, telefon ya da bilgisayar üzerinden okumaya çalışılmıyorsa.

  üstelik bir adet amazon kindle alıp yirmi tane kitap okunduğunda doğaya bırakılan karbon ayak izi başa baş noktasına ulaşıyor, bundan sonrası tamamen fayda. sadece bireysel olarak yarar sağlamadın, gezegene de faydan dokundu sevgili koku fetişisti.

  burada sabah akşam kokudan, kağıdın verdiği histen bahsedenlerin dedeleri de muhtemelen kil tabletten papirüse geçildiğinde üzülmüşlerdi.

  "ince ince oyacaksın. çıkardığı toz, küçük parçalar falan. anlayamazsınız."
 • beş buçuk inç ekranlı fabletime indirdiğim bir e-kitap okuma uygulaması sayesinde onlarca kitabı saklayıp istediğim yere götürebildiğimi, istediğim zaman açıp okuyabildiğimi, tuğla kadar kalın basılı kitapları elimle havaya kaldırma yükünden fabletimi uygun bir yere yaslayarak kurtulduğumu, ilk başlarda önyargılarla, saçma bularak başlamış olmama karşın beklemediğim ölçüde alışıp bağımlısı olduğumu, öyle ki normal kitapları elime alıp uzun süre okuyamadığımı falan bilseler, ve bunları duyumsasalar azalacağına inandığım nefrettir.
 • üniversitenin ilk yıllarında bir diş hekimine: hocam sizce hastalar dişlerini fırçalarken ne tür bir diş macunu kullanmalılar? şeklinde bir soru sormuştum. o da cevaben: valla bırak macunu isterlerse su ile fırçalasınlar ben razıyım, yeter ki fırçalasınlar çünkü bizim toplumumuzun genelinde maalesef diş fırçalama kültürü yok demişti. aramizda geçen bu konuşmayı yıllar geçmesine rağmen hiç unutamam. kitap okuma konusu da benzer şekilde toplumumuzun kanayan bir yarası iken bence cevap belli; okuma oranımız böylesine yerlerde sürünüyorken insanımız ister fiziksel ister metafiziksel, ister ekitap olarak isterse hayali olarak okusun ama ille de kitap okusun diyorum. odur budur çekişmesi böyle bir durumda hayli lüks kaçıyor sanki.
 • bu benim de kurban olayım okusunlar da isterlerse tuvalet kağıdından okusunlar.
 • fiziki kitap ne ya. neyse adam kitap okuyor e-kitap neden onda nefret uyandirsin ki, istemezse okumaz. isterse okur. bunun secenek oldugunu bilir.
37 entry daha