• cumhurbaşkanı erdoğan'ın tepki gösterdiği vize muafiyeti anlaşmasının devletler arasında yapıldığını ve erdoğan'ın bunu engelleyemeyeceğini iddia eden alman dış işleri bakanı.

http://www.t24.com.tr/…ariz-sahislarla-degil,339397
  • yeni tip koronavirüs aşısını geliştiren alman biyoteknoloji firması biontech'in kurucu ortakları prof. dr. uğur şahin ve dr. özlem türeci'ye almanya'nın en yüksek madalyası olan liyakat nişanı'nı verdi dün.

şansölye angela merkel'in de bulunduğu takdim töreninde cumhurbaşkanının açıklamasına bayıldım:

''dünyanın her yerinden birçok insan performansınızı 'aşı mucizesi' olarak nitelendiriyor. etkileyici bir kurucu çift, en iyi araştırmacı, bilgi kahramanları ve hatta bir dünya kurtarıcısı olarak tanımlanıyorsunuz. birçoğu, keşfinize bir milliyet kazandırmak için başarınızı toplamaya çalıştı. ancak aşının uyruğu yoktur, ne almandır ne türk, ne de amerikan. birlikte özgürlük ve saygı içinde çalışıldığında, siyasi, sosyal ve kültürel sınırların ötesinde birbirleriyle yeni bir şeyler yapmaya cesaret edilirse iyi bir şeyler meydana getirilir ve böylece toplumumuza iletilebilir. sizler tüm dünyadaki insanlar için bir örneksiniz. bilim insanları olarak, her ikiniz de olağanüstü performans gösterdiniz. bu başarı, geliştirdiğiniz aşı, insanlığa hizmettir.''

milliyetçiliğin her türlüsünden tiksinen bir insan olarak, frank-walter steinmeier'in bu çok hümanist ve enternasyonalist söylemini ayakta alkışlıyorum.
  • bundan 6 sene önce böbreğini hasta eşine vermek için siyasetten uzaklaşmıştı, o artık cumhurbaşkanı :)
  • alman hükümetinin türkiye'ye karşı sertleşen politikasına destek vererek türkiye cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ı sert bir şekilde eleştiren almanya cumhurbaşkanı.

http://www.dw.com/…rdoğana-sert-eleştiri/a-39805774
  • korona virüsü krizinde vatandaşların gösterdiği disiplin ve çabayı takdir eden almanya cumhurbaşkanı.

https://www.dw.com/…ve-dayanışma-çağrısı/a-53095243
  • 22-24 nisan 2024 tarihlerinde resmi ziyaret kapsamında ülkemizi ziyaret edecek olan alman cumhurbaşkanı. gelirken yanında 60 kg'lık bir döner de getirecekmiş.
    keşke dönerle birlikte zamanında bergama'dan çalıp hala utanmadan berlin'de sergiledikleri zeus sunağı'nı da getirse.
  • oldum olası türkiye'yi erdoğan'dan bağımsız bir şekilde değerlendirmek gerektiğini savunan; gerek avrupa birliği gerekse vize muafiyeti konularında türkiye için pozitif yaklaşımı olan politikacı.

gün itibari ile de yeni cumhurbaşkanı seçilmiştir. kendisinin çok başarılı bir siyasetçi olduğunu düşünmemekle birlikte, üstünde güneş batmayan alman imparatorluğuna başarızlık getireceğini de düşünmüyorum. politikada dışişleri bakanlığı yapmak, hukukçu olmak gibi cvsinin güzel parlak noktaları var.
    kazanan demokrasi olsun
  • (bkz: cultural appropriation) sevmediğim terimlerden biri, ama bu döner vakasındakı çapsızlığı tarif etmek için kullanmak mantıklı.

hem aşağılayıcı bir tavırla almanya'daki türklerin profilini 'almanya tarzı' döner kebaba indiriyorsun (bol kıymalı, az etli, tıpkı tarabya'da çekilmiş fotoğraflarda göründüğü gibi), hem de döneri almanya'dan çıkmış kültürel bir sembol haline getiriyorsun. bunları batı avrupa kibrinin yansımaları olarak yorumlamak gerek.

madem gurbetçiler konusuna ağırlık verildi, keşke alman medyasının ve siyasi elitlerinin yıllardır sürdürdüğü araplaştırma ve 'almanca konuşan müslüman alman' yaratma çabalarına da değinilseydi..

bu arada ibb ziyaretinde hdp'li mithat sancar'dan abdullah gül'e kadar ne kadar ılımlı, batı yanlısı isim varsa onlar da toplanmışlar..
  • putin gibi birine "yalvarıyorum" diyen adam.

adeta bir neville chamberlain ponçikliği.

tecavüzcüye yalvarırsanız daha çok azdırırsınız bay steinmeier.
  • sonuçlar açıklanır açıklanmaz milletin önüne çıkıp "bu sonuç acı bir yenilgidir" diye açıklama yapmış olan delikanlı ama başarısız şahıs. birilerinin örnek alması dileğiyle.
hesabın var mı? giriş yap