• bojack horseman'ın 5. sezon 6. bölümü.

imdb puanı 9.9!

aşağısı hafif spoiler.

--- spoiler ---

bu bölüm çok özel, çünkü bütün bölüm boyunca sadece will arnett'in sesini duyuyoruz. tek kişilik şov yapmış. bölüm bir flashback'le başlıyor ve bojack ve babası butterscotch'ın bir sahnesini izliyoruz. *

bölümün geri kalanı ise bojack'in annesinin cenazesinde yaptığı konuşmadan ibaret. ibaret diyorum ama son derece kuvvetli bir monolog. insanı gerçekten etkiliyor.
    --- spoiler ---
  • bojack’in cenaze töreni konuşmasını okumak isteyenler için dev hizmet:
    (bkz: #81897769)

annesinin gözünde kendi yansımasını göremeyen 54 yaşında bir çocuğun, dizinin, tüm hikayenin, 5 sezonda değinilen değinilmeyen her şeyin muhteşem bir monolog yaratmanın ötesinde dahice bir senaryo yazma becerisiyle anlatıldığı enfes bir bölümdü.
    ayrıca reddit’te paylaşılan şu detay da bir at çizip karakter yaratırken ne kadar derine inilebildiğinin, inilen derinliklerde ne denli sağlam bir temel oluşturulabildiğini gösteren güzel bir tespit olmuş. bunu okumamış olsaydım en sevdiğim diziyi anlayışımda bir şeyler çok eksik kalırmış galiba.
  • benim için everyone's waitingin ardından gelmiş geçmiş en iyi dizi bölümüdür. aynı zamanda tüm dizinin ve hayatın özeti niteliğindedir:

--- spoiler ---
    bölüm boyunca bojack'in varoluşsal krizini izleriz. dizi ve pek çoğumuzun hayatı da böyledir.

bojack'in "ı see you" cümlesine anlam yükleme çabasına tanık oluruz. dizide ve hayatta da hep böyle bir anlam arayışındayızdır.

bölüm boyunca bojack'in adım adım babasına dönüşmesini izleriz (bölümün başındaki kısa sekansla bölümün kalanı oldukça paralel ilerler). dizi boyunca da karakterlerimizin korku ve öfkelerine doğru adım adım sürüklenişini izleriz. hayat da sık sık böyledir.

bojack öfkelenir, acı çeker. annesine hem "all ı had was you" hem de "you were a huge bitch" diye seslenir. hayatımız boyunca biz de sevgiyi ararız ve birçoğumuz da bojack gibi bir noktada vazgeçeriz. onun gibi "it’s good to know that ı am the only one that ı can depend on" deriz.

free churro karanlık bir bölümdür. izleyene acı verir, umutsuz bırakır. ancak tüm bu karanlığın ortasında ufak bir ışık yakar: "she knew what it’s like to feel your entire life like you’re drowning, with the exception of these moments, these very rare, brief instances, in which you suddenly remember… you can swim" bu ışık hayatımızdaki sorunları çözecek kadar parlak değildir belki ama peşinden koşmamız için yeterlidir. her şeye rağmen umut etmeye devam ederiz, hem hayatta hem de bojack'te. aynı bojack'in dediği gibi: "part of you, the stupidest goddamn part of you, was still holding on to that chance"

sonundaysa aslında istediğimiz şey çok basittir: "to bee seen" ancak bu basit mutlu sona ulaşmayı bir türlü başaramayız. yine bojack'in dediği gibi: "you can call horsin’ around dumb, or bad, or unrealistic, but there is nothing more realistic than that. you never get a happy ending, ‘cause there’s always more show"
    --- spoiler ---

bu yüzden bojack horseman özeldir. tüm o absürtlüğün içinde hayatın ve gerçeğin ta kendisidir.
  • şu an imdb en iyi dizi bölümleri sıralamasında, 16.sırada olan bojack horseman bölümü. dizinin depresif havasını çok başka bir seviyeye çıkartmıştır. bu bölümü yazmak, seslendirmek acayip cesaret isteyen bir iş bence ve bunun altından mükemmel şekilde kalkmışlar.
  • ikibinondokuz emmy ödüllerinde en iyi animasyon programı dalında aday olan fakat seçilmeyen bojack horseman bölümü. animasyon tarihini geçtim, belki de dizi tarihinin en iyi bölümü olabilecek bu bölümü en iyi seçmek yerine, otuz yıldır yayınlanan bozuk peynir kokulu the simpsons'ın bir bölümünü seçmek de ne biliyim...

ayrica eger siz de ben gibi bu bölümü doksandört* defa izlemiş biriyseniz ve hala doymadıysanız, bölümün tüm scriptine buradan ulaşabilirsiniz.

edit: körlüğümden mütevellit görememisim fakat üstteki suser'ın paylaştığı şöyle bir entari de mevcut imiş.
  • icu ile adamın ağzının ortasına sıçan bölüm. işte fish out of water, time's arrow ve bu gibi bölümler sayesinde bojack en iyisi. başka diziler bu kadar cesur olamazsa bojack'in yakınından bile geçemezler
  • bojack horseman dizisinin 5.sezon 6.bölümünün adıdır efendim.

bir animasyon dizisi olmasına rağmen hayatımda gördüğüm en iyi tiratlardan birisine sahiptir bu bölüm.

izlediyseniz,tekrar izleyin eğer izlemediyseniz henüz çabuk bu bölüme gelin, diziye başlamadıysanız, başlayın.
  • kafa hafif kıyakken (çakırkeyf?) izlemesi çok daha keyifli şeylerden. moral orel'ın üçüncü sezonu da öyle hakeza. biraz karanlık, biraz mizahi, yekûnde şahane.
  • az önce izlemiş olduğum dizi tarihinin en iyi bölümlerinden birisi. bir bölümde tüm duygular nasıl bir araya getirilebilir aklım almıyor.

ama dizinin en iyi bölümü bence fish out of water. the old sugarman place'de çok etkilemiş olan bölümlerdendi.
  • fazlasıyla deneysel ve cüretkar bir bojack horseman bölümü olmuş. 5.sezon komedi yönünde aşırı başarılı olmasa da aradaki ince dokundurmalar ve göze sokulmayan arka plan esprileri ile komediyi belli bir seviyede tutup aynı zamanda dramatik yönü kuvvetli sahneler ortaya çıkarıyor. tüm karakterlerin karakter gelişimine dair bölümler izledik.

--- spoiler ---

the dog days are over bölümünde ayrılıktan sonra diane'in neler yaşadığını, kendi kültürü ve yaptıklarıyla yüzleşmesini izledik.

the amelia earhart story ise princess carolyn'ın yaşadıklarını ve bugüne gelişini çok güzel anlatan, flashback dolu bir bölümdü.

bunun dışında todd'un aseksüelliği, bunun hayatına getirdiği zorluklar ve mr. peanutbutter'ın ilişkilerinde yaşadığı sayısız sorunu bize güzel anekdotlarla aktardılar. şu an sadece 6 bölümü izlemiş biri olarak, ilk yarıyı hazırlık, ikinci yarıyı ise olaylar olarak görüyorum. tahminimce bundan sonra asıl olaylar yaşanmaya başlayacak.

yukarıda bahsettiğim bölümler de güzel ve kaliteli olsa da free churro isimli bu bölüm, inanılmaz derecede kaliteli ve cüretkar bir iş olmuş. düşünsenize çizilmiş bir at-insanı 25 dakika boyunca konuşturuyorsunuz ve bir saniyesi bile sıkmıyor -ilk 5 dakika flashback aslında ama yine iki at-insanı aynı sesten duyuyoruz.

dizinin ilk sezon bölümlerinin puanlamaları genelde 7.0 - 8.2 arasında gezerken (11. bölümler 8.5, 8.7 gibi daha yüksek puanlar almış) 4.sezona hızlı başlamış olan dizi 2.bölümü ile 9.0'ı görmüştü ve daha yüksek bir ivme yakalamıştı.

4.sezon 11.bölüm yani time's arrow bölümü dizinin gelmiş geçmiş en iyi bölümü olarak 9.7 puan almıştı. bojack'in hayatının böyle olmasını 25 dakika içinde tüm sebepleriyle açıklayan bu dramatik bölüm (bu bölümde gülünecek bir yer bulmak çok zordur ama harika ötesi bir bölümdür) dizinin kalitesini ortaya koymuştu.

cüretkar başka bölümleri de içeren dizi, örneğin üçüncü sezondaki fish out of water bölümü 9.1 alarak ilk 40 bölüm içindeki en iyi bölüm olmuştu, resmen animasyon ve dizi sektörüne yeni bir soluk getiriyordu. dizi bununla yetinebilirdi. time's arrow, fish out of water, the old sugarman place, that's too much, man!, escape from l.a. gibi bölümler çekmiş, sırf bu bölümlerle bile 10.sezona kadar yolu almıştı.

fakat bu bölüm, diziyi benim için ve tahmin ediyorum ki birçok başka izleyici için de bambaşka bir yere koydu. 25 dakika boyunca will arnett'ın konuşmasını dinleyip, bojack ve beatrice'in dramatik hayatları işlenirken bu kadar az sıkılabileceğimi hiç düşünmezdim. raphael bob-waksberg'a bu kadar kaliteli bir iş çıkardığı için tekrar tekrar teşekkür ediyoruz efendim.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap