• (freud sürçmesi) konuşurken ya da bir şey yaparken, bastırılmış isteklerinizi açığa vuran bir hata yapmak. (bkz: dili sürçmek)
    aslında freud'a göre, her hatanın altında (genellikle cinsellikle ilgili) bir bilinçaltı uktesi vardır.
  • "freud sürçmesi" kavramını freud karısıyla yaşadığı bir enstantane sonrasında betimlemiştir.

freud, kendini analiz ederken, bir meme tuttuğunda ne hissettiğini anlamak üzere bir test yapma ihtiyacı hissetmiş ve karısına, "mathilde şimdi bir memeni avuçlayacağım ve iyice sıkacağım" demiştir. o ara çeşitli nedenlerden dolayı freud'a tavırlı olan karısı "has siktir" cevabını yapıştırmıştır kocası koca freud'a. freud bunun üzerine "öyle deme baltabağım, ikimiz için bir araştırma yapıyorum, daha mutlu, daha huzurlu günler için, bak tutuyorum memeni" demiş alttan almış fakat karısı tekrar onu terslemiş "hadi ordan has..." cevabına niyetlenmiştir, işte tam o sırada freud sağ memeye delicesine sarılmış ve kendini kaybeden karısı "has siktir" diyecekken "has sigmund, ohhuş" biçiminde bir dil sürçmesi gerçekleştirmiştir. sinsice gülümseyen froyud, bu olayı arzunun o belirsiz nesnesine bağlayıp, "freud sürçmesi, hahaha" diye düşünerek gülümsemiş, zamanla, daha çeşitli memelerle oynarken, kavramı genişletmiştir.
  • freud bu olguyu "dil sürçmesi yoktur beyin sürçmesi vardir" cümlesiyle pek açik ortaya koymuştur.
  • baba ile frida izlenmektedir. filmde ashley judd ile salma hayek'in birbirleri ile tango yaptığı, görsel şov olarak nitelendirilebilecek enfes bir sahne vardır. işte bahsi geçen sahnede;

-tanga süper bir şey ya..
  • -bu ayakkabılar biseksüel mi?
    (bkz: unisex)
  • genç erkek ve genç kız sevgililiklerinde yenidir.
    olay bir lokantada cereyan etmektedir.

garson siparişleri almak isteyip, et yemekleri ağırlıklı bir tekerleme tekerler.

genç kız : ben et yemiyorum.
    genç erkek : ne! yoksa lezbiyen misin? *
  • saklananin soze kacmasi..
  • recep tayyip erdogan : "kimse akp'yi laikligin odagi olarak gosteremez..."
    ("kimse akp'yi laiklik kar$iti hareketlerin odagi olarak gosteremez" demeye cali$irken.)
  • hela taşmışken ve eve bir vidanjör girmişken telefondaki arkadaşa 'vibratör de şimdi geldi' demek...
hesabın var mı? giriş yap