• önümüzdeki hafta 2 bölüm yayınlayarak bitecek ve bizleri ortada bırakacak dizi.

final trailerına göre bu son 2 bölümde cortexiphane, alternative universedekilere son kez bir selam edip bize baba-oğul duygusallığı yaşatarak ekranlara veda edecek.
  • --- spoiler ---

hala sıcak! fazla uzaklaşmış olamazlar
    --- spoiler ---
    bunu da mı görecektim?
  • --- spoiler ---

september iken entresan bir hoşluğu olan donald'a olan hisselerimi ancak tek bir şarkıyla özetleyebileceğim dizi: http://www.youtube.com/watch?v=4ktuf903mac --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

saçlı september'ın kuşum aydın'a benzediği dizidir.. o ne dudak..

--- spoiler ---

paralel evrenden edit: tamam lan saçlı september peter'dan bile yakışıklı.. yok bu da olmadı.. tamam lan, en yakışıklı jj. fringe de über dizi..
    hayır bu dizinin en sıkı takipçilerinden olan ve kitap gibi entryler döşeyen ben, bir kere espri yapayım dedim, zamanın ötesinde zirveye taşıdınız lan. her hafta teori mi kasacağız? tamam işte son haftası zaten. haftaya kitabını yazacağım ve bu da bitecek..

ne yani benzemiyor mu?
  • september'ın saçlı hali stargate universe'in rush'ı robert carlyle ile modern family'nin mitchell'inin kırması bir şey olup çıkmış resmen. ama daha çok rush'ın gençliği gibi. dizi boyunca ben bu adamı birine benzetiyorum ama kime lan diye düşünüp durmaktan konuya odaklanamadım anasını satayım.
  • "bazen gerçekleri, yalnızca aklını imkansıza açtığında bulabilirsin." dizide geçen bir replikten fazlası aslında dizinin ta kendisi olan cümledir.
  • bütün gözcülerin elinde siyah bi çanta. ama istisnasız hepsinin elinde var.
    şarjlarını mı taşıyorlar yanlarında, wireles baglantı mı yapıyorlar onlarla nedir bi anlasam ahh bi anlasam !
  • bir aralar çok kafa yorduğum, sonra kendi haline bıraktığım dizi. önümüzdeki hafta* biteceğini yeni öğrendim ve üzüldüm. son sezonu bi 20-25 bölüm yaparlar diye bekliyordum. zaten komplike bir hal aldı dizinin konusu. bütün mevzuyu 2 bölümde bitirmeleri beklentileri karşılamayacak gibi geliyor bana.
  • tüm olayların sebeplerini temelde babaların oğullarını koruma içgüdüsüne dayandıran dizi.

ayrıca da 5. sezonun en güzel, en açıklayıcı, en ohanesburger bölümünü izledik bunu kabul edelim. *
    gelecek haftadan sonra da götü avuçlucaz, cumartesi günlerimiz anlamsızlaşacak bunu da kabul edelim.

hay lanet!

--- spoiler ---

walter'ın beyaz lalesine kavuşma arzusu, pişmanlığı ilk sezondan bu yana gözümüze gözümüze sokuluyordu. finalin bu şekilde sonlanacağına şaşırmadım az çok tahmin ediyor ediyordum da (bkz: #31215289) walter'ı tamamiyle kaybetme fikri birden çok sağlam koydu be. walter'ın seçimleriyle başlayan dizinin gene walter'ın kararlarıyla son bulması çok manidar. ama siz de biz de biliyoruz ki gene son dakikada yeni bir teori ile walter kendini kurtarabilir. yani burası biraz açık kapı. haftaya kadar da cevabını öğrenemeyeceğiz.

bölüm itibariyle de bazı gözcülerin diğerlerinin aksine neden september, august diye çağrıldıklarını da öğrenmiş olduk. demek ki bu 12 aylı observer takvim grubunun görevi eski çağlardan bilimsel veriler toplamakmış. ben bu ayrıntıyı unuttular sanıyordum, bunu açıklamazlar artık sanıyordum gene çok pis göte geldim.
    observerlar hala çok büyük bir gizem. bu bölümle o perde biraz da olsa aralandı ama yetmez, yetmez.
    mesala kadın observer yaratmamalarının sebebi üremeyi sadece laboratuvar teknolojisine bağlı tutmak mı? dişilerde de denendi mi mesala? doğurganlık ve analık sıfatlarından dolayı daha komplike ve duygusal bir mekanizmaya sahip olan kadınlarda bu observer eplikayşını çalışmamış olabilir mi?
    bunları da merak ediyorum. okuyorlarsa ilgilensinler pls!

bölümle ilgili en çok dikkatimi çeken nokta september yani donald'ın çok uzun süredir walter-peter ilişkisini izlediğini ve bunun da kendisini etkilediğini söylemesiydi. gene geçmiş bölümlerde sevmenin ve duyguların nasıl bir şey olduğunu arada merak edip walter'a soruyordu hatırlarsanız. diğer gözcüler gibi umursamaz ve nesnel olması gerekirken onun bu anlamlandırma çabası zaten ilginç bir ayrıntıydı, demek bir nedeni varmış. kendi materyallerinden üretilen bu ürüne "oğlu" gibi bakması bile oldukça tuhaf.
    bu haftaki açıklamalardan yola çıkarsak- yani bu kendinden olanı koruma güdüsü, gerçi güdü doğru kelime değil de daha çok sosyal öğrenme diyelim biz buna- en başından beri september'da da ufak bir genetik bozukluk olduğunu varsayabiliriz. ve gene bu hipotez üzerinden yürürsek jr observer'daki (a.k.a. michael) büyük hatalı mutasyonun kaynağının september olduğunu bile söyleyebiliriz. *
    o mutasyon belki değişti, belki büyüdü, belki daha baskın bir hal aldı. bilemiyorum. ama bu her neyse çok ciddi ve büyük bir hata haline geldi ki bu hatalı september ürününün sistem silinmesi istendi.
    diğer gözcülerden oldukça farklı davranan ve onlara nazaran daha insancıl bir duruşa sahip olan september'ın dizinin başından beri neden böyle olduğu, neden diğer keltoşlar kadar kalas olmadığı da belki bu sayede bir yere oturtulmuş olur. ilk sezondan beri neden walter'a takık olduğu da bir sebebe bağlanır.
    (bkz: walter ile babalık öğreniyoruz)

madem böyle güzel güzel bölümler yazabiliyordunuz sevgili senaristler neden onca bölüm olivia'yı televizyon danteli gibi vasıfsız, peter'ı karanlık sularda gezen maceracı gezgin olarak tanıttınız lan!
    finale saatler kala oturup ders çalışmaya başlayan öğrenciler gibisiniz.

--- spoiler ---

promoda da walter ağlıyor zaten.
    haftaya mendilleri hazırlıyoruz, anlaşıldı.
  • --- spoiler ---

olivia'nın etta kurtulacak zaman cizgisi düzelecek diye sevindigi anda peter'ın kaygısı kendisinin de zaman cizgisinden komple yok olacagıydı ama sanırım olivia sevincten bunu dusunemedi. ya da bilemiyorum olivia o kadar mimiksiz bi kadın ki ben anlamamıs da olabilirim.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap