şükela:  tümü | bugün
 • beyazperde ve mimariyi biraraya getiren ilk sinemacı. bilimkurgu sinemasının en başarılı ilk örneklerini vermiştir
 • fritz lang erken sinemanin en buyuk yonetmenlerindendir. donemin getirdigi, dayattigi butun kaliplari zorlamis, asmis gerek konusuyla , gerek kurgusu ile citayi cok yukarilara cekmistir. teknik basarisi ile konu secimindeki ustaligini birlestirip degerlendirirsek diyebilirim ki metropolis ve m kendinden once gelmis filmlerden fersah fersah otede bir vizyonun gostergesidir.

  sessiz filmde ki basarisini sesli filmde de tekrarlayabilmis ve hatta sesli filmlerde offscreen alan kullanimini ( yani ekran disindaki alanin varligini belirleyici ses kullanimi) super akil etmistir. bilhassa m o doneme kadar ki sinemanin doruk noktasidir.(kusura bakma eisenstein)
 • alman yönetmen. bir gün bizim burada film çekmeye gelmiş, sette çok heyecanlı takılırmış, çekime başlayınca sandalyesiyle beraber gittikçe daha öne gidiyormuş heyecandan. en sonunda kadra girmiş sandalyesiyle birlikte:
  kameraman: "bu sahnede rolünüz yok bay lang" :)
 • metropolis dışında dr. mabuse, der spieler ve der müde tod gibi filmlerini izleme şansı yakaladığım*** yönetmen. der müde tod un ilk 10 dakikasında salonun yarısının çıkması beni şok etmiş olmakla beraber dr. mabuse da da*** çok küçük bir kısımda da olsa uyuklamam beni dumurdan dumura sürüklemiştir*. ama yine de bir ekoldür sonuçta bu yönetmen, çok önemlidir, saygısızlığımın kusuruna bakmasın. her neyse bir de 5 aralık 1890 da doğmuş, 2 ağustos 1976 da ölmüştür.
 • almanya'da son yaptigi filmin orasini burasini degistirmesini soylemek uzere yanina cagiran goebbels kendisine alman film endustrisinin liderligini teklif edince kabul eden, ardindan ilk trenle paris'e kacan akilli kisi. paris'ten de hollywood'a gecmistir kendisi. karisi icin (bkz: thea von harbou)
 • avusturya asıllı amerikalı yönetmen. 1890-1976 yılları arasında ya$amı$tır. ekspresyonist film yapımcılarının, en seçkinlerinin arasında yerini almı$tır. yaptığı sessiz film klasiklerinin yanı sıra, tipik stilini ve çok yönlü çalı$malarını sergilediği sesli filmler de elde ettiği ba$arılarla da üstünlüğünü kanıtladı.
 • (bkz: m)
 • yaptığı filmlerin tarihleri ve üretildiği şartlar düşünüldüğünde yaşadığımız tarih hakkındaki öngörülerine hayran kaldığımız sinemacı. müthiş sinematografisi ve kurgu numaralarıyla aklınızı başınızdan alır, ve bütün bunları 1920'lerin teknolojisiyle yapmıştır. çok büyük bir sinema dehası, şimdiki bilimkurgu şaheserlerinin atası, fahri yönetmeni.
 • 1930'larin ortalarinda 1950'lerin ortalarina denk dusen bir zaman dilinde amerika'da film noir'in essiz orneklerini uretmis yonetmendir ayrica lang. bu filmleri arasinda bir noir klasigi sayilan the big heat'de gencecik ve pek tehlikeli lee marvin'i izlemek mumkundur.
 • karisinin olumunden dolayi sorgulanmis ve bu sorgu esnasinda sorulan sorularin bir kismina hafizasi yuzunden tam cevaplar verememistir.bu trajik olaydan sonra bay lang,obsesif bir tutumla yaptigi herseyi biryerlere not etme huyu edinmis boylece ilerde sorulmasi muhtemel her turlu soruya belge niteliginde bir kanit demeti hazirlamistir.
  bu tutum isine yaramis midir bilinmez.