şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1906 selanik doğumlu şair, hukukçu. tiyatro sanatçısı mehmet keskinoğlu'nun babası. ilk mavi yolculuk'ta bulunanlardan. 1967'de vefat edenlerden...
 • hece vezniyle yazdığı şiirlerden oluşan 'petek' adlı bir kitabı varmış. bir zamanlar edebiyat çevrelerince çok sevilen, özellikle de nurullah ataç ve sabahattin eyuboğlu ile sıkı dostlukları olan bir insanmış. yahya kemal de mesela bir gazelini kendisine ithaf etmiş.

  melih cevdet, 'eşinden başka herkesle iyi geçinir, iyi içer, iyi küfreder bir adam' olarak hatırlar onu. bir de acayip bir hikâyeden bahseder...

  "ben askerdeyken olmuş, arkadaşlardan dinlemiştim. bir yılbaşı gecesi ataç'ın evinde toplanırlar. sofra kurulmuş, içkiye başlanmış... derken ataç'ın eşi, 'hırsız!' diye bağırmış koridordan. sokak kapısı aralık unutulduğu için adam girmiş içeri, paltoları yürütüyormuş ama çığlığı duyunca fırlayıp kaçmış evden. fuat ömer uzun boylu, uzun bacaklı, uzun kolluydu, arkasından koşmasıyla hırsızı yakalaması bir olmuş. kolundan tutup adamı eve getirmiş, sofraya oturtmuş, rakı vermiş, 'iç be!' diye de kadeh vurmuş. adam, 'aman efendim estağfurullah,' diye ezilip büzülüyormuş... bir süre ahbaplık ettikten sonra salıvermişler hırsızı."

  "bekliyordu," der melih cevdet, "iki oğlunu yetiştirecek, emekliye ayrılacak, sonra da kendini tümden şiire adayacaktı. (…) çocuklarını okuttu, büyüttü, emekliye de ayrıldı. yoğurtçu deresi kıyısında bir ev tuttu, kıçtan takma motorlu bir tekne edindi ve öldü. uzun bir hastalıktan sonra öldü..."

  bana düşen izi de, oğlunu, 2002'de o da rahmetli olan tiyatrocu mehmet keskinoğlu'nu, çook eskiden trt'de dizi halinde gösterilen 'yaşar ne yaşar ne yaşamaz'da izlemek olmuştu.

  eski insanlar, sizi sevmemek mümkün mü?