• yıllarca ruhumuzu kasan okul zili...
  • bence 9. senfoniden bile daha güseldir, hayatımda duyduğum en güsel klasik müzik parçası...
  • asıl adı für therese dir.ama beethoven berbat el yazısına sahip biridir, ölümünden sonra şans eseri bulunan bu eserde "elise kimdir?" gibi sorulara insanı gark etmiştir.gizli aşk maşk gibi tonla salak palavra üretilmiş barlarda satılmıştır.
  • otisabi'nin bahsettiği therese, beethoven'ın doktorunun ufak kızıdır. bir gün beethoven, 40 yaşında (1810'da bestelenmiştir eserimiz), bir reçete yazması için doktoruna gider, tam o sırada bizim therese elinde hatıra defteriyle ortama damlar, bir şeyler yaz diye tutturur beethoven'a. beethoven'ın aklına yazacak bir şey gelmez tabii, alışık değildir böyle laubaliliklere. ama tüm sevecenliğiyle "ben sana bunun yerine en iyisi bir beste yapayım" der ve aynı akşam eve döndüğünde çabuk tarafından bu parçayı besteler, ertesi gün de bir ulakla doktorun evine yollar. üzerinde "für therese" yazmaktadır pek tabii. gerisi malum...
  • " lonely lovers symphony " ismiyle pop müzigine uyarlanmıştır.
  • bolerodan sonra en populer buz dansı müziğidir. çocukluk yıllarımda bestecisi kim diye sorsalar hiç düşünmeden katarina witt derdim herhalde.
  • ilkogretim okulu zil melodisi olarak benimsenmis olmasindan daha da kotu olan nokta, melodinin israrla tum okullarda ayni ve en olmadik yerde* aniden kesilmesidir.
  • işin en kötü yanı, peugeot j9 minibüslerinin geri vites melodisi olarak kullanılmasıdır.
  • ing. ye çevirirsek tam anlamı for elise oluyor, bu da elise için demek..türkçede de eliz diye bir isim kullanıldığı kanıtlandığı için eliz için de diyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap