aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • 7.62mm çapında, 102 santim boyunda, şarjörle beslenen ve hava ile soğuyan, barut gazının geri tepmesi, irca yayının ileri itmesiyle yarı otomatik veya otomatik olarak atış yapabilen piyadenin temel muharebe silahıdır.

edit: bu tanımda geçen irca kelimesinin yanlış, doğru kullanımının ise icra olduğu yönünde birçok mesaj aldım. irca “ rücu etmek, döndürmek, çevirmek, yerine geri getirmek” manasına gelen arapça kökenli bir sözcüktür. burada da bahsimize konu olan yayın tam olarak bu görevi ifa etmesinden mütevellit doğru kullanımı tabii olarak icra değil ircadır.
  • silahın s sinden anlamayan ponçiklerin yasaklanmasını istediği piyade tüfeği.

türk ordusu muharip birimlerinde yerini milli piayde tüfeğine* bırakmaktadır ancak kullanımı uzun yıllar devam edecektir.
  • bölüğün silahlarinin bakımını bize vermişlerdi. iki omzumuzda 3 er tane g3 ü 3 kilometre oteye yağlamaya giderdik. belimiz kopardı. birgün dedikki ulan bölükteki el arabalarina koyup götürelim işte , doldurduk silahları yola çıktık, sansimiza alay komutanıyla karsilastik, " bu ne hal amk cocuklari mozambik ordusu mu bu" diye bagirmişti. yasiyorsa kulaklari çınlasın hemen bölük komutanini arayip onu da bir güzel fircaladiktan sonra altimiza bir tane land verdi soforuyle beraber, sonra her gun land a binip g 3 yaglamaya gittik..
  • silah tutkum yoktur, hatta counter strike bile öyle süper favori bir oyun değildir benim için ancak bu silah... müthiş bir şey.

gövdesinin o buz gibi ele yapışan soğukluğu (kış dönemi yaptım askerliği) o kararında tepmesi, narin oluşu, ölümcüllüğü, sesi!, hatta siz yerde siperdeyken diğer mermilerin havada giderken çıkardıkları ıslık benzeri ses bile müthiş.

askerdeyken seyyar dipçip severdi millet, ben tam tersi o kocaman haliyle seviyorum g3ü. gerçekten sağlam tutarsanız, kolunuz omzunuz da sağlamsa öyle zaptedilemeyecek kadar da tepmez. hele hele yok omuz çıkarır falan diyenler sözlüğün zarganaları herhalde.

burdan yetkililere sesleniyorum, yarın bir gün vatan savunması gerekirse bana g3 verin. vatan savunurken karşındaki unsurun canlı ele geçirilmesini zerre önemsemiyorum ben. ondan gelecek bilgi de gelmesin. lan adı bile bıyıklarımı titretti. yeri gelmişken bahçeli amk, kalk git artık!
  • çanakkale ve sakarya savaşında g-3 kullanıldığını zanneden yerli ve milli yazarları ortaya çıkarmış, lüzumsuz geri tepmesi olan, uzak mesafede grupmanı zayıf, hedeflemesi de bir acayip lüzumsuz silahtır.

öldürücüdür evet ama tutturabilirsen.

edit : 200 metrede 20/20 vuranlar, head shot yapanlar, ağzıyla kurma kolu çekenler vay amk ne biçim ramboymuş bu herifler.

ulan develer 200 metre hedefine yatınca hedefi zor görüyorsun neyin head shot’ı.

zannedersin askerlik yapan sözlük yazarlarının yüzde 50’si kontratlı hitman amk.
  • operasyonel olmayan silahtır. mevzi silahidir. yani hareket halinde ve lojistik anlamda kısır birliklerde kullanımı zordur.

örnek vermek gerekirse

1. cephe hattının 10 km ilerisinde bir harekat düzenlediniz birlikleriniz de g3 piyade tüfeği ana muhabere silahı ise personel mühimmatını sanki destek gelmeyecekmıs gibi almalıdır. burda söyle bir sıkıntı doğuyor. bir adet 7.62 fişek yaklaşık 10 gr. bir adet 5.56 fişek ise 5 gr. yani farklı mühimmat kullanan bu iki tüfek g3 kullanıcısına 2 kat fazla mühimmat yükü taşı diyor. yaklaşık 200 5.56 fişek, 100 adet 7.62 fişeğe denk geliyor.

2. hareketli birlikler tüfeklerini kullanırken gerekirse yürüyerek , koşarak, ayakta atışlarda yapabilmelidir. meskûn mahal operasyonlarında kullanıcı genelde sabit bir mevzi olmaksızın hareket halinde önce kendisinin, sonra timinin can ve mal güvenliğini korumak, görevi ifa edip sabit bir mevzi olmadığı için alanı terk etmek zorundadır.
    3. gaz pistonu yoktur. yani tam otamatik tüm tüfekler her atış anında mermi yoluna aldığı fişeği patlatıp açığa çıkan gaz sayesinde kendi kurulumunu icra yayının yerine getirmesi prensibi ile yapar. animasyon bu hareketi yaparken, açığa çıkan gaz direkt olarak mekanizma adı verilen iğne grubuna geldiği için silah barut artıkları ile mekanizmasını kirletir. yani atış yapıp bakım yapmazsanız silahınız tutukluk yapar. ki bakım yapsanız bile bu tutukluluk yapma ihtimalini çok yükseltir.
    ak-47 animasyonunu izlerseniz gaz pistonu adı verilen her atışta gazın basıncını mekanizmaya verip, gazın kendisini ve barut artıklarını önleyen sistemi görebilirsiniz. ak-47yi bu kadar popüler yapan olay tamamen budur. ve ne kadar önerilmese de gerçekten çok uzun süre temizlemeseniz bile atış yapmaya devam edersiniz.mekanik bir sorun olmadığı sürece.
    zaten nato üyelerinin ürettikleri yeni nesil silahların hepsinde bu gaz pistonu olayı artık var. eski tip m4 m16 rifle gibi tüfeklerde yoktu. ayrıca merak edenler için yerli yapım mke, kale grubu ve sarsılmaz marka tüfeklerde gaz pistonuna sahip. bu yerli savunmaya artı yazar.

gelelim silahın olumlu yönlerine.
    1. atış hattı çok pratiktiktir. yuvarlak olduğu için tek yapmanız gereken halkaları birbirine doğru şekilde oturtmaktir. bu da kullanıcıya atışlarda kolaylık sağlar.
    2. hedefe nüfuz ettiği zaman yıkıcı bir güç açığa çıkar. 862m/s hızla namludan çıkış yapar çekirdek. ak-47 de ise bu hız 715m/s dir.
    3. düşmanın neresine gelirse gelsin kopartır atar. yakında sıhhiye birliği yoksa ölüm kaçınılmazdır. 5.56 tüfeklerde bu böyle değildir. yaralamaya yönelip olarak dizayn edilmiştir.
    4. mevzi kullanımında düşmanı yaklaştırmama şansınız yüksektir. daha uzak mesafelere atış yapmanız mümkündür. her ne kadar etkili menzil 400 mt. denilse de 401. metrede öldürücülüğünü yitirdiği için değil optik nişangah olmadan hedefe sağlıklı atış yapılamayacağı için bu mesafe belirtilmiştir. yani arpacık hedefi fazlası ile kapatır nisan almakta zorlanırsınız.
    5. kahraman türk silahlı kuvvetlerine yıllarca hizmet etmiştir. soysuz vatan haini teröristlere göz açtırmayan, şanlı ve şerefli kahraman türk askerine yoldaş olmuş. dolunay yalnızlığında ne kadar soğukta olsa namlusu ateşleyince kalpleri ısıtmış yaren olmuştur.
    en iyisini hakeden türk ordusuna dua ile.

ed. imla
  • türkiye için zorunluluk olduğundan kullanılan ve nato'ya mermi kalibresi kabul ettirilen, standarta sahip tüfektir.

kalibresi düşük mermilere sahip uzun namlulu silahlar, pkk gibi terör örgütlerine karşı çatışma prensipleri için etkisiz silahlardır.

5.56 standartına sahip bir silahla, dağlarda gezen davar teröristleri vurduğunuzda, teröristin kaçma, kaçtıktan sonra rahatça tekrar sağlığına kavuşması için şans verirsiniz. bu şansı verdiğinizde, teröriste aynı zamanda tecrübe de verirsiniz. bu tecrübe, vurulup kurtulduğu çatışmada, vurulmasına neden olacak hatayı bir daha yapmaması demektir ki, etrafında onunla beraber olan diğer teröristler de bu tecrübeden yararlanırlar. bu sebeple, bir sonraki çatışmaları, tsk için daha zorlu olur.
    aynı zamanda, 5.56 ile vurulan, kaçan ve tekrar çatışmaya giren teröristler, bağlı bulunduğu düzende ek moral kaynağı da olur. hatta, mevkisi de artacaktır.

siz, 7.62 ile bir teröristi vurduğunuzda, o davarın çoğunlukla kaçıp kurtulma şansını elinden alırsınız. dolayısıyla, tecrübe kazanmasına, bir sonraki çatışmada tecrübeyi aktarmasına, terörist gruba moral vermesine engel olursunuz.

sadece bu sebeplerden ötürü, lütfen, bilmediğiniz konularda sıradan vatandaşı yanlış yönlendirmeyin.

not: mpt'ye bakarsanız, g3'ü bırakırsınız. yeter ki 7.62 olsun. *

edit:

7.62.39 -> dokuya giriş testi ve sonucu.

farklı kalibrede silah tiplerinin dokuya olan zararlarını gösteren bir video.

şimdi bir kez daha, 7.62 ile vurulan teröristler ile 5.56'yla vurulan teröristleri düşünün. dağda imha edilen, gebermiş standart bir bilgiye sahip olmayan terörist mi iyi bir teröristtir, yoksa yaralanıp kaçan ya da yaralanıp çatışmaya devam ederek, tsk askerlerini yaralama, öldürme ihtimali artan bir terörist mi yarar sağlar ?
  • 1. bu silah hakkında yıllardır bitmeyen bir "mermisi döne döne gider" geyiği var. sanki bu silaha has bir özellikmiş gibi dilden dile anlatılır. halbuki namlu içinde yiv-set bulunduran her ateşli silahtan çıkan fişek kendi ekseni etrafında dönerek gider.
    2. g3'ün verdiği hasarın fazla olmasının nedenlerinden biri de kullanılan 7.62x51mm fişekten dolayıdır. günümüzde ar-15 platformlarında yaygın kullanılan 5.56x45mm fişekten çap ve ağırlık olarak da büyüktür. bu sebeple yıkıcı gücü fazladır.

gelen yoğun mesajlar üzerine edit: konu merminin hedef içinde dönmesi değil, kendi atış ekseni etrafında dönmesi. bunu da namlu içinde helezonik veya poligonal şekillerde olabilen yiv ve set sayesinde gerçekleştirir.
  • üst edit : bu neden debe'ye girdi bilmiyorum.

artık sadece eğitimlerde kullanılan ve mümkün mertebe araziye çıkan, çatışma riski olan personele verilmemekte olan silahtır.

2002-2003 uzun dönem askerliğimde bu silah sadece askeriyede geri hizmette çalışan, mutfak, kantin, istihkam vb kışla dışına silahla adım atması muhtemel olmayan askere verilirken bizler de ise hk33 var idi.

etkili menzili aslında hk33 ile çok farklı olmayan silahtır. piyade silahları maksimum 200 metre mesafede etkisini gösterir ondan sonraki mesafelerde yer çekimi ve hava muhalefeti sebebi ile nişan almak standart gez ve arpacık ile imkansıza yakın olsa da 400 metreden 3/3 vuruş yapan manyaklar da yok değildir.

tek mermi ile düşmanı zıbartması g3 silahından ziyade kullandığı 7,62mm mermi sayesindedir. keskin nişancı tüfekleri de en son bu mermiyi atıyordu yanılmıyorsam.. (çap aynı ama z3mm daha uzunmuş kanas mermisi) bizim timde bulunan kanas ile mermisi aynıydı galiba..

fakat çatışma ya da savaş halinde tek mermi ile bir düşmanı öldürmek mantıklı bir hareket olmadığından, öldürmektense yaralayacak mermi daha mantıklı geldiğinden 5,56 mermi kullanılmaya başlamıştır.. çatışma ortamında düşman olsa da en nihayetinde karşınızda ki de insan ve onun da bulunduğu timde, bölükte o an yanında çatışan arkadaşları var.. öldürüp sesini kesmektense, yaralayıp yardım çığlığı atmasını sağlamak düşmanı hem demoralize eder hem de size mermi sıkmak yerine arkadaşını kurtarmaya teşvik eder.

son paragraftan anlaşıldığı üzere savaş acımasız bir olgudur.. savaş varken kahraman olan, barış varken savaş suçlusu olur..

(edit: bir takım düzenlemeler)
  • atış yaparken kulağıma hiç kulaklık filan takmadım, ilk atışta biraz çınlıyor sanki ama sonra alışıyorsunuz.

piyadenin temel muharebe silahıdır. eskidir doğru, ama sağlamdır. kendisiyle atış yapmak çok zevkliydi.
hesabın var mı? giriş yap