şükela:  tümü | bugün
 • emlak konut, mülkiyeti galatasaray'a ait olan riva arazisinin ihale ilanını yayınladı.

  yayınlanan ilanla birlikte dursun özbek'in riva ve florya'ya dair yetki almak ve emlak konut'la sözleşme imzalamak için galatasaray genel kurulu'na yalan söylediği de ortaya çıktı. bu skandalın galatasaray'a bedeli minimum 250 milyon dolar.

  dursun özbek, riva ve florya konusunda galatasaray genel kurulu'ndan yetki alırken bir sunum yaptı. bu sunumda riva arazisinde geliştirilecek proje ve yapılacak ihale için emlak konutla bir sözleşme imzalanacağı; imzalanacak bu sözleşme ile emlak konuta yüzde yirmi pay verileceği; bu pay karşılığında arsanın emsal değerinin 0,25'den 0,40'a çıkarılacağı ve emlak konuta verilen payın da bu emsal artışı ile karşılanacağı belirtilmişti. yani bir anlamda emlak konut sözleşmeden kaynaklanan payını imar planında emsal artışı yaparak karşılayacak, dolayısı ile galatasaray, herhangi bir kayıp yaşamadan riva arazisini emlak konut üzerinden ihale edecek ve değerlendirecekti. ancak çıkan ihale ilanında bırakın 0,40'ı, emsal oranının mevcut imar planındaki oran olan 0,25'in bile altına düşürülerek 0,20'ye çekildiği görülüyor. (bu arada emsal oranı söz konusu arazinin inşaat alanını belirleyen bir oran. örneğin 1000 m2 arsanız varsa ve emsal oranınız 0,50 ise o arsaya 500 m2 inşaat yapabilirsiniz, tabi başkaca sınırlamalar yoksa.)

  rakamların da ortaya koyduğu üzere özbek yönetimi galatasaray camiasını ve galatasaray genel kurulu'nu adeta dolandırmış durumda.

  aşağıdaki görsel dursun özbek'in genel kuruldan yetki isterken kullandığı projeksiyona ait;

  https://i.hizliresim.com/lylqq0.jpg

  projeksiyonda mevcut imar durumuna göre inşaat alanının 250 bin m2 olduğu ve bu alanın emlak konut ile imzalan sözleşme sonrası değişecek emsal oranı ile birlikte 400 bin m2'ye çıkacağı belirtilmiş.

  ancak emlak konutun yayınladığı ilanda emsal oranının 0,20 olduğu ve bu yeni düzenlemeyle inşaat alanının yaklaşık 174 bin m2'ye çekildiği görülüyor. (arazinin beklenenden çok daha büyük bir kısmı da rekreasyon ve park alanı olarak değerlendirilmiş.)

  http://www.emlakkonut.com.tr/…pdf12052017091709.pdf

  sonuç olarak, emlak konut'la sözleşme imzalamadan önce geçmiş dönemde alınmış mevcut ruhsatla riva arazisinin inşaat alanı 250 bin m2 idi; dursun özbek emlak konutla bir protokol imzalayıp bunu 400 bin m2'ye çekeceğini belirterek genel kurul üyelerinden yetki aldı; ancak emlak konutun ihale ilanında yayınlandığı üzere inşaat alanının artırılması bir tarafa, mevcut durumun bile altına indirildiği, 174 bin m2'ye çekildiği ortaya çıktı. bu noktada bir hususun altını tekrar çizmek gerek; emlak konutun sağlayacağı artıştan galatasaray zaten çok büyük bir kazanç elde etmeyecekti, bu artış büyük oranda emlak konutun alacağı payı karşılayacaktı.

  şimdi dursun özbek genel kurula söylediği bu yalanla galatasaray'ı ne kadar zarara uğratmış onu hesaplayalım.

  riva bölgesinde geçmişte yapılmış projelerde yer alan villa tipi konutlara baktığımızda üst sınıf işçilik ve malzeme kullanılarak inşa edilmiş gayrimenkullerin m2 fiyatlarının 3 bin-4 bin dolar arasında değiştiği görülüyor. ancak bu konutlar on yıl vaya daha öncesinde inşa edilmiş ve yeteri kadar sosyal donatıya sahip olmayan küçük projelerde yer alan gayrimenkuller. oysa galatasaray'ın riva arazisi bölgedeki en büyük arazilerden biri ve rekreasyon alanları ve sosyal donatıları da dikkate alındığında bu arazi üzerinde yapılacak proje bölgenin en değerli, en prestijli ve tabi en yeni projesi olacak. dolayısıyla bölgedeki emsal m2 fiyatları galatasaray'ın projesi için ancak ve ancak minimum fiyat olabilir. bu minimum fiyatlarla hareket edilse dahi dursun özbek'in galatasaray genel kurulu'na söylediği yalanların bedeli yüz milyonlarca lira. bahsi geçen inşaat alanları üzerinden ve minimum m2 fiyatı ile bu hesabı yapacak olursak;

  250 bin m2 x 4 bin $ = 1 milyar dolar (emlak konut öncesi imar durumuna göre)

  400 bin m2 x 4 bin $ = 1,6 milyar dolar (özbek'in genel kurulda vaat ettiği verilere göre)

  174 bin m2 x 4 bin $ = 696 milyon dolar (emlak konut ihale ilanında yayınlanan verilere göre)

  bu değerler inşaat alanları üzerinden hesaplanan proje değerleridir. ihale gelir paylaşımı yöntemi ile yapılacağı için galatasaray'ın payı ihalede çıkacak oran nispetinde olacaktır. bu oran, söz konusu projenin istanbul'un en önemli marka ve lüks konut projelerinden biri olacağı düşünüldüğünde, yüzde 60'dan daha aşağı olmayacaktır, daha doğrusu olmamalıdır.

  yüzde 60 oranından hareketle hesaba devam edersek galatasaray'ın payı;

  (250 bin m2 x 4 bin $ = 1 milyar dolar) x (%60) = 600 milyon dolar

  (400 bin m2 x 4 bin $ = 1,6 milyar dolar) x (%60) = 960 milyon dolar

  (174 bin m2 x 4 bin $ = 696 milyon dolar) x (%60) = 418 milyon dolar

  emlak konutun dahil olduğu senaryolarda ortaya çıkan 400 bin m2 ve 174 bin m2 için emlak konut'un yüzde yirmilik payını da hesaba dahil etmemiz gerekiyor. yüzde yirmilik payı düştüğümüzde gelirin yüzde sekseni galatasaray'ın eline geçmesi gereken nihai meblağ olacak. bu durumda üç senaryoya göre galatasaray'ın kasasına girmesi gereken meblağlar;

  -emlak konut sözleşmesi öncesi mevcut duruma göre ( bu senaryoda emlak konut payı yok);

  (250 bin m2 x 4 bin $ = 1 milyar dolar) x (%60) = 600 milyon dolar

  -dursun özbek'in genel kurul üyelerine yalan beyanına göre( yüzde 20 emlak konut payı var);

  [(400 bin m2 x 4 bin $ = 1,6 milyar dolar) x (%60) = 960 milyon dolar] x (%80) = 768 milyon dolar

  -emlak konut ihale ilanında yayınlanan verilere göre ( yüzde 20 emlak konut payı var);

  [(174 bin m2 x 4 bin $ = 696 milyon dolar) x (%60) = 418 milyon dolar] x (%80) = 334 milyon dolar

  nihai karşılaştırmayı yapacak olursak;

  -galatasaray emlak konut ile protokol imzalamadan mevcut imar planı ile araziyi kendi ihale etse idi kasasına minimum 600 milyon dolar girecekti.

  -dursun özbek'in genel kurul üyelerine yalan beyanı ve sunumundaki gibi inşaat alanı 400 bin m2'ye çekilse idi emlak konut payını düştükten sonra galatasaray'ın kasasına 768 milyon dolar girecekti.

  -emlak konutun ihale ilanındaki veriler ışığında galatasaray'ın kasasına girecek değer ise, yine emlak konutun payını düştükten sonra, 334 milyon dolar. (özbek yönetimi bu paranın 508 milyon lira'sını 340 milyon lira'ya çoktan kırdırmış durumda.)

  sonuç olarak dursun özbek yönetimi galatasaray genel kuruluna yalan söyleyerek riva arazisi için yetki almış ve aldığı bu yetkiyi de kötüye kullanarak galatasaray'ı minimum 250 milyon dolar zarara uğratmıştır. özbek'in yalan vaadi ile reelde ihaleye çıkan değer arasındaki fark ise çok daha büyüktür. (bu fark 400 milyon dolar'ın üzerinde.)

  göreve ilk geldiğinde özbek için, söylediği yalanlardan yola çıkarak, galatasaray'ı temsil ve galatasaray'a hizmet kabiliyeti yoktur demiştim. sosyal medya üzerinden iletişim halinde olduğum bazı genel kurul üyeleri ve divan kurulu üyeleri şiddetle karşı çıkmış, yönetimin daha çok yeni olduğunu belirtmiş ve hatta sert üslubumdan dolayı üstü kapalı uyarılarda bulunmuşlardı. geldiğimiz noktada dursun özbek'in galatasaray'a attığı bu 250 milyon dolar'lık kazığın sorumluları, ilk günlerden çizdiği olumsuz profile rağmen özbek'e desteğini hiç bir zaman esirgemeyen divan kurulu üyeleri ve genel kurul'da o gün o yetkiyi veren genel kurul üyeleridir.

  not: yapılan değerlemelerde emsallerden yola çıkarak gelire yönelik satış m2 fiyatı 4 bin dolar; ihalede gelir paylaşımı oranı da yüzde altmış alınmıştır. bu rakamlar, reelden uzaklaşılsa da çok daha kötümser bir yaklaşımla 3 bin tl/m2 ve yüzde elli olarak da alınabilir. böylesi minimum rakamların altına çekilmiş bir yaklaşımla yapılacak değerleme ve hesaplarda dahi dursun özbek'in galatasaray'ı uğrattığı zarar yine yüz milyonlarca dolar çıkacaktır.
 • dursun özbek'i görünce okuyamadım vesselam.

  (bkz: durumumuz yoktu)
 • devlete kazık atanı çok gördüm de , devletten böyle kazık yiyeni ilk kez görüyorum .
  not : biz azizden çekiyoruz, bunlar da dursundan.
 • emlak konutla yapılan sözleşmede emsal artışı şartı var. emsal arttırımı gerçekleşmezse sözleşmeyi fesih için dava açılır.
  dava açılmaksızın ibra edilirse , ibra için elini kaldıranların da...
 • daha önce de söylemiştim amaç buydu zaten. dursun özbek bir projedir.
 • ünal aysal neden istifa ettirildi? kurulan o çok güzel futbolcu kadrosuna yapılacak yenilemeler ile, türkiye'de ve avrupa'da mücadele ettiği turnuvalarda sürekli başa güreşecek bir ortam yaratılmışken, stat her maç dolarken, insanlar gs store'lardan deli gibi alış veriş yaparken bu adam neden bıraktı gitti?

  hiç düşündün mü?

  bence düşün.

  bu adam başarılı bir iş adamı. enerji santralleri işlerinde dünyada söz sahibi olan bir para babası. riva'nın nasıl bir hazine olduğunu ondan daha iyi kim bilebilirdi...

  peki karşısında kim vardı? haberi olmadan yapılan kupon arazi satışlarından sonra ilgili bakanları ve belediye başkanlarını azarlayacak kadar aç gözlü bir başbakan.

  ne yaptı ünsal aysal?

  bıraktı ve gitti.

  ne yaptılar ünal aysal'a?

  itibarsızlaştırmak için çamur medyalarından her türlü iftirayı attılar, ailesini magazin programlarına sakız yaptılar. adam da haklı olarak, sikerim böyle işi, dedi ve gitti.

  anlayacağın, bu işten malum kişi payını aldı, galatasaray'a da biraz sus payı verilecek.

  acı ama durum bu!
 • kim ne derse desin dursun özbek'i seviyorum. dürüstlüğünden de şüphem yok. yukarıdaki hesaplamalar da tamamen yanlış. inşaat alanı düşürülmüş olabilir ama belki kat izni arttırıldı, belki rezidans dikilecek ve milyar dolara yakın gelir elde edilecek.

  galatasarayımızın geleceği için 2-3 sene daha gözümüzü kırpmadan dursun başkanımıza destek olmalıyız. bu sene rivadan gelen ilk paralar ile alınacak yıldızları gördüğünüzde hak vereceksiniz.
 • (bkz: galatasaray'a atanan kayyum)

  burada hükümet yalakası devlet destekli takım diye çığırışan ibnelere bunları anlatmaya çalıştık; devlet aynısını ali sami yen stadyumu'nda yaptı.galatasaray'ın mallarına göz diktiler bir kere bu kayyum kılıklı adam da bu yüzden istifa etmiyor zaten.

  bunu ibra edenin de başkan yapanın da inan kıraç'ın da ....

  bu arada erdemselevren dostumuza emeklerinden dolayı müteşekkirim.
 • bildiğim kadarıyla. satış üzerinden değil. yapılacak kar üzerinden galatasaray %80 alacak. yani riva 1.1 milyon m2 metrekaresi çok kaba şekilde 1000 tl den satılsa 1.1 milyar tl yapar. bu şekilde satışı zaten galatasaray da yapabilirdi. görünen o ki emsal ve parselasyonda artış gerçekleşmemiş. o zaman emlak konutun rolü nedir. oraya konut yaptırılması. bu da sanırım şu anlama geliyor. 870000 m2 konut alanı var. emsal 0.2 h: maks 7 metre denilmiş. yani düşük yoğunluklu konut yapılacak. villalar yani.

  bu da şu demek. 1000 m2 araziye maksimium 200m2 konut yapabilirsin demektir. h=2 olduğu için iki katlı villalar yapılacak demekki.

  kabaca hesap yapsak. 870000 konut alanı. her 850 m2 ye bir konut yapılsa 1000 adet villa yapılır. her villa 170 m2 araziye oturabilir. 340 m2 lik villalar yapılabilir. her villa m2si 3000 dolar'a yapılsa yaklaşık. 1 milyon dolar civarında bir bedeli olur.

  emlak konut'un ihale ilanında gelir paylaşımı diyor. yani belirli bir yüzde karşılığı arsayı satıyor. diyelim ki %30le satış yaptı. 1000 villanın 300ü emlak konuta kalacak.

  yaklaşık 300 milyon dolar emlak konuta kalıyor. kar zarar muhabbeti döndü 250 milyon dolar diyelim. bu 250 milyon dolar'ın %80 galatasaraya %20 si emlak konuta gidecek.
  bu durumda
  200 milyon dolar galatasaraya
  50 milyon dolar emlak konuta.

  florya ile ilgili bir haber yok daha. zannediyorum ki 3. havalimanı bittikten sonra atatürk havalimanı kapatılacak. o bölgeye yüksek imar verilecek. ama biz öncesinde araziyi peşkeş çektiğimiz için. milyar dolar edecek araziyi 10da 1ine belki çok daha azına kaybetmiş olacağız.

  #durmasıngitsin
hesabın var mı? giriş yap