26735 entry daha
  • serinin 1 sezonunda anlamadığım bir şey var. sevgili yazarlr aydınlatırsa sevinirim. şimdi kurallara göre yargılanan kişi dilerse dövüşle yargılanmayı talep edebiliyor. o zaman soru şu;

--- spoiler ---

ned stark neden dövüşle yargılanma talep etmedi?
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

ned stark karakterinin dövüşle yargılanmayı seçememesinin bir çok sebebi olan dizi.

birincisi, ned stark sakattı. dövüşle yargılanmayı seçerse, bir şampiyon seçmek zorunda kalacaktı. onurlu, grurulu ve kuzey geleneklerine bağlı olan (the one who passes the sentence should swing the sword) ned, bunu asla yapmazdı.

ikincisi, tyrion'un dövüşle yargılanmayı seçtiği iki yerde de bunu zekice yaptığını görüyoruz. ilkinde vadi zindanlarındayken zeka geriliği olan mord'un seviyesinde konuşup, güçlükle vadideki topluluğun karşısına çıkma şansı yakalıyor. herkesin önünde istediği bu teklif geri çevrilemiyor.

diğerini zaten bilenler bilir. üstteki arkadaş izlememiş sanırım gelecek sezonları spoiler vermeyelim ama yine topluluk önünde istenen bir dövüşle yargılanma söz konusu.

ned kara hücrelerde sabaha kadar dövüşle yargılanmak istiyorum diye bağırsa da bu isteği siklenmezdi. topluluk önünde olacak ki, teklifi herkes görecek ki reddedemesinler.

üçüncüsü ned bir kuzeyli ve kuzeyde eski tanrı inancı var. dövüşle yargılanma ise yedi inancının olayı. yani kuzeyli geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan ned, bu seçeneğe hiç gitmeyebilirdi de. ha babası ve abisi olayını sorarsanız, orada çok değişik durumlar vardı diyebilirim.

edit: 5 kez mesaj atıldı hatta altta bir entry de girildi diye bunu eklemem gerektiğini düşündüm. benim bunu yazmaktaki amacım, ned'in o durumdayken yargılanmayı seç-e-meyeceğine sebepler sunmaktı. yoksa ned zaten yargılanmadı. bir suç işlerken yakalandı. yargılama dediğin şey zaten suçu kesin değilse oluyor. adam resmen darbe yapmaya çalıştı ve yakalandı. bunun yargısı olmuyor direk suçlu. benim anlatmaya çalıştığım şey, yargılansa bile dövüşle yargılanmayı seç-e-mezdi. biraz da evren ve seri hakkında bilgi vermek istedim*

--- spoiler ---
15527 entry daha
hesabın var mı? giriş yap