• euro uzantılı saçma sapan fiaytlandırmayı gördükten sonra sormak istiyorum;

gist bey ne yapıyorsunuz ?

biletleri euro yapınca mı evrensel organizasyon olunuyor ? bu nasıl bir görmemişlik ve şımarıklıktır ?

kendi hedef kitlenizin, durduğunuz yerin, çapınızın hiç mi farkında değilsiniz?

cidden kendi hedef kitlesini bu derece karşısına alan bir organizasyon olamaz ya. gamerlar evde salçalı ekmek yesin, fuara da ido tatlıses mi gelsin ? arkadaşlar ben bu fiyatları hakaret olarak algılıyorum.

kimse de yurtdışında kaç paraya yapılıyor bilmiyor musun demesin. yurtdışındaki fuarlar, mesela gamescom gerçekten evrensel olduğu için bu tarz bir fiyat talep eder. gerçekten de yüzlerce insan sırf bu organizasyon için dünyanın dört bir yanından uçağa atlar gelir.

fakat gist katılımcısı oraya bağcılar tramvay hattıyla gelecek farkında mısınız ? yalandan 2-3 sarışın adam belirince evrensel olunmuyor yani.

ayrıca yurtdışı organizasyonlarında adamlar 100 euroluk bilet istediğinde hedef kitlesinden 100 tl gibi bir şey istemiş oluyor. fakat gist bizlerden 100-200 euro talep ettiğinde 500-1000 tl gömmemiz gerekiyor... ancak kusura bakmayın hedef kitlenizin böyle bir bütçesi yok. bu bütçeyi saçacak adam da giste gelmez zaten, cluba gider partiler.

sonra diyorlar bu ülkede oyun sektörü neden gelişmişyor bilmemne. e güzelim senin hitap ettiğin adam senin organizasyonuna gelemeyecekse senin yaptığın işin ne anlamı var. biletleri euro yaptım o halde evrenselim zihniyetiyle kendi kendinizi eylemeye devam.

bugün herhangi bir mevzuda daha yine görüyoruz ki bu memleketten de insanından da zihniyetinden de bi bok olmaz. iyi akşamlar.
  • 4 - 7 subat 2016 tarihleri arasinda gl events tarafindan duzenlenecek olan, uluslararasi ve turkiye'de duzenlenecek en buyuk dijital oyun ve eglence fuari.

http://www.gamingistanbul.com/
  • gist 2019'a bir cuma öğleden sonrası gittim. gözlemlerim şöyle oldu;

-yaş ortalaması herhalde 21-22'ydi. sadece stand görevlileri ve firmaların yetkilileri ortalamayı yükseltiyordu denilebilir.

-oyun geliştiriciler arasında bile 30'unu geçmemiş bir sürü kişi görmek mümkündü. ki bu memleketin bekası için güzel bir şey.

-cosplay oranı da her 10 kişiden biriydi diyebilirim. bunların neredeyse tamamı ergen kesimdendi. oldukça başarılı şeyler de vardı. ama kedi kadına bürünmüş hanım görmek de ilginç oldu. *

-herhalde fuardaki oyunculara açık bilgisayarların %80'inde falan fortnite ile pubg oynanıyordu. bir alanda zula oynayan grup vardı. tek tük de overwatch oynayan gördüm.

-ps4'ün alanı etkileyiciydi. vodafone freezone da epey büyük bir alana sahipti. oyungezer sadece isteyenin ücretsiz dergi alabildiği bir alandan ibaretti.

-drone yarışları için ayrılan alan neredeyse fuar alanının 4'te biri kadardı. yarışmayı görmek isterdim ama cumartesiymiş.

-oyunlarla ilgili tişört, rozet, küpe ıvır zıvır satılan çok yer vardı. bunların yarıya yakını pubg ve fortnite'dı. eski oyunlarla * * * ilgili materyal çok azdı.

-benim için fuarın en güzel kısmı oyun geliştiricilerin olduğu alanı gezip kimileriyle sohbet edebilmekti. denediğim 2d ve araba simülasyonu oldu. güzel şeyler anlattılar, geleceğe dair umut verici fikirlerden, rakamlardan bahsettiler. daha değişik konseptte oyunlar da vardı (dede korkut gibi). hepsini denemeye vakit yetmedi. genel olarak geliştiricilerin hem enerjilerini hem de girişimci oluşlarını görmek güzel oldu.
  • kardeşimin ve arkadaşlarının davetli indie grup olarak katıldıkları, bir buçuk yıldır geliştirdikleri potentia isimli fps oyununun tanıtımını yaptıkları fuardır.
  • çoluk-çocuk fuarı.
    kostümlü kahramanların arasında gezmek çok eğlenceliydi. hepsi de bıkmadan usanmadan poz verdi.
    iyi ve sabırlı oyuncular güzel ödüller kapabilir.

sabırlı diyorun, çünkü ödüllü turnuvalara katılmak için uzun süre beklemek gerekebilir.

bunların ötesi değil.

fuar girişi ücretli, buna anlam veremedim. ibb gibi büyük sponsoru olan bu fuar büyük ve zengin oyun şirketletinin de en büyük etkinliği. yaka kartı bile verilmiyor. geliştiricilere yönelik stand yok denecek kadar az. blizzard gibi büyük firmalardan eser yok, halbuki onların isimleri de kullanılıyor. oyun motorları es geçmiş fuarı.
    bu fuar z kuşağının yeni nesil enes baturlarını görmekten başka işe yaramıyor.
    masalara koydukları retro cihazlar ve oyunlar çok dandik.
    gerçi bazıları gerçekçi his veriyor ve nostalji yaşatmıyor değil. mesela trimax marka tv vardı, kulakları çınlasın sponsoru olduğu şahin k. geldi aklıma, bak bunu çocuklar bilmez.
    street fighter’ı laptop’da oynuyorsun, ne anlamı var, bir arcade kasa bile atarlayamadınız mı?
    bazı avmlerin alt katındaki eğlence merkezinde bu fuardakinden çok daha çeşitli oyunlar ve cihazlar bulabilirsin.
    yeni oyunlar tanıtılacak diyorlar, göremedim öyle yeni ve ses getirecek bir oyun.
    vr başlık yoktu, varsa bir veya iki.
    gürültü çok fazla olduğu için güzel oyun bulsan bile oynayamazsın.

tekrar özetleyeyim; çoluk-çocuk fuarı.
  • pazar günü her sene olduğu gibi oğlumla gittiğimiz fuar. bizimki yine cosplay yapmak istedi ama iş yoğunluğundan kostüm yetiştiremedik ve yine sonic kostümü ile gitmeyi seçti.

fuar alanı lütfı kırdardakine göre daha geniş görünüyor. ama içerik olarak vasat kaldığını düşünmekteyim. aslında oyun fuarından çok pubg ve fortnite fuarı desek daha doğru. nereye baksanız, hangi bilgisayarı dikizleseniz biri ya fortnite ya da pubg oynuyor. ıvır zıvır, küpe, anahtarlık, peluş satılan standlarda bile hep bir pubg ve fortnite hakimiyeti var. mesela mobile pubg oynamak için kullanılan telefona takılan aparat en az 5-6 standda satılıyor.

her sene olduğu gibi bu sene de cosplay yarışmasını çekmek için oradaydım. 2018'deki cosplayerlara göre çok daha sağlam kostümler bu sene yarıştı. özellikle diablo 3'teki crusader cosplay (üçüncü) ve darksiders 3 cosplayi (birinci) gerçekten çok güzeldi. ancak herkesin merak ettiği ve görmek isteyeceği bir cosplay yarışması neden sabahın 11'inde yapılır anlam vermek güç. pazar sabahı insanlar uyanır, kahvaltı yapar kendine gelir, evden çıkması anca 10-11'i bulur ve sen bu yarışmayı saat 11'e koyuyorsun. biz evden çıkarken yarışmanın 11'de olduğunu bilmiyorduk çünkü geçen sene yarışma 12 civarı yapılmıştı. 11:15'gibi içeri girdik, rahat rahat turluyoruz derken baktık yarışma çoktan başlamış 6-7 kişi de çıkmış inmiş sahneden. jüri ile seyirciler arasında bir bariyer olmadığı için seyirciler jüri ile içiçeydi.

ındie oyun bölümünde deher zamanki gibi 3-5 kişi dışında pek insan göremedim. loop isimli bir oyunu denedi bizim oğlan. burak isimli arkadaş tek başına yapmış, yönetmiş ve devam ediyor. ınside ve limbo'dan esinlenerek benzer mekaniklerde bir oyun yapmış. onu biraz oynadık.

playstation standında bizimki spiderman'de baya bir hava attı. gelen ölüyor, giden ölüyor. bu eline aldı controllerı, hiç ölmeden bölümleri geçti millet başına toplandı filan. playstation classic oynadık biraz da tekken 3'te beni dövdü.

başka da birşey yok. özet olarak, pubg, fortnite, pubg, fortnite, pubg, fortnite. gaming nerelere geldi.
  • olmamış. bugün geçerken 1 saat kadar uğradım. vakit geçirebilseydim daha fazla kalmaktı amacım ama pek olacak gibi değil.

kesinlikle bazı şeyler için kurallar koyulması lazım. inanılmaz bir saçmalık çıkıyor çünkü ortaya böyle.

şöyle açayım;

ortada bir tane ana sahne var. çok güzel. etkinlikler oluyor burada. birileri konuşuyor falan işte ufak tefek eğlencelik etkinlikler yapılıyor.

onun yanında counter strike oynanan garip bir stand var. tamam ona da okey.

onun da yanında bir tane samsung standı var. burada da şu ekran karşısında dans edilen oyundan oynanıyor toplu bir şekilde.

şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda? aha işte bunların hepsi son ses müziği vermiş olabilecek en büyük hoparlörlerle. ne olduğu belli değil. alan kapalı ve hacmine göre de boş olduğu için inanılmaz bir eko da ekleyin buna. ortada olan kakafoniyi bi hayal edin.

öyle bir gürültü var ki ne kimse ne olduğunu anlıyor ne de rahatsız olmadan bir şey yapabiliyorsunuz. dediğim gibi 1 saat belki kaldım ama başım ağrıdı gürültüden.

can sungur ana sahneden "işte gençler bu cifors eksperiyıns, böyle de süper bir şey bu" diye böğürüyor. böğürüyor diyorum ki hakikaten böğürüyor.

samsung standında 50 kişi son ses müzikle halay çekiyor.

kantır standında bir tane spiker (lan hele burası ana sahnenin direkt önü amk) maç sunuyor. sunmak da demeyelim buna bu da böğürüyor çünkü. "şu bunu vurdu bu bunu vurdu heleelööööy" diye.

kapalı alanda öyle ekolu yüksek bir gürültü var ki ne firmalar reklam yapabiliyor, ne bağımsız geliştiriciler oyunlarını tanıtabiliyorlar. saçma sapan bir şey olmuş bu. yahu yan tarafta bi yan sahne gibi bir şey var. şu can sungur'un yancısı bi kız var ya kızıl. o söyleşi gibi bir şey yapıyordu güya. önünde bir ekip toplanmış ama aralarında bir tanesi bir şey duyuyorsa beni siksinler. kızıl kız bile kendi dediğini anlamıyordur.

abicim şuna şöyle bir kural koyun. aha burası ana sahne. buradaki sesin yüksekliği şu olacak. şuradaki şu kadar metrekare stand kiralık. burayı kiralarsanız da maksimum şu kadar desibel ses verebilirsiniz dışarıya. böylelikle ana sahnede olan şeyi bastırmazsınız. indieler. gelin oğlum siz de. sizin alanınız da şurası. burada da şöyle bir konsept yapıp şu kadar ses verebilirsiniz ki sizin de ses tasarımınızı insanlar duyabilsinler. kısacası yapacağınız etkinliği sikeyim afedersiniz.

neyse gürültüye küfür ettiysek yeterince. başka hayal kırıklıklarımı da anlatayım. zaten dünya çapında herhangi bir oyun firması yoktu. sıfır yani. muhtemelen tokyo'daki etkinlikle denk geldiğinden böyle oldu. tamamen yerli firmalar. türkiye'de iyi kötü ismini bildiğimiz oyun firmaları da genel olarak yok. bir kaç stand var onlar da genel olarak teknoloji firmaları. dediğim gibi işte samsung, geforce, asus vs. işte.

etkinlikteki tek ilgi çekici yer açıkçası indie tarafı. orada bi 15-20 civarı bağımsız geliştirici oyunlarını veya demolarını sergiliyorlar. ben de vaktimi oralarda geçirdim daha çok. açıkçası çok ilgimi çeken bir şeyle karşılaşmadım. genel olarak dünya çapında tutmuş bağımsız oyunlardan "esinlenmiş" oyunlar gördüm daha çok. bu da bir şeydir tabi ki ama daha orijinal fikirler görmek isterdim.

ha bir de etkinlik tutmamış bariz şekilde. içeride ziyaretçiden çok cosplayci vardı :) bir sürü genç üşenmemiş her türlü cosplayi yapmış. güzel olanları vardı, olmayanları vardı. ziyaretçi sayısı az olunca cosplay yoğunluğu biraz abartılı geldi bana.

kısacası oyun sektörü açısından pek bir şey yok gibi. ha ben gideceğim yutubırlarla fotoğraf çektireceğim derseniz illa ki birinden biri denk gelir. benim gibi farklı bir şeyler göreyim, oyun sektörü nereye gidiyor falan diye gidiyorsanız hayal kırıklığı maalesef.
  • cumartesi günü katıldığım ama içerik olarak vasat bulduğum bir organizasyondu. belki benim beklentim daha fazla veya farklı yöndeydi, bilemiyorum. orada bildiğimiz oyunların oynanması için alan sağlamanın yanında oyun oynama deneyimini farklılaştıran ürünlerin denenebileceği bir alan da olmasını beklerdim açıkçası. halihazırda satılan veya ön satış aşamasında olan birçok kickstarter veya indigego projesi ürünü var. bi sim rig aradı gözlerimiz mesela ya da myo armband, captaglove, enflux, kai, bcon ve daha sayamayacağım bir sürü ürün var piyasada. bir iki üreticiyle bile iletişime geçilebilirdi. olmadı mı, bi zahmet playsation kendi platformuna uygun olan birkaç ürün getirseydi de denetseydi. böyle organizasyonlar haricinde bu ürünler nerede denenir acaba, merka ediyorum yani. hedef kitlenin -18 olduğunu ve ara tatilde bu genç arkadaşlarımıza eğlenceli zaman geçirtmek için düzenlendiğini düşünüyorum. bu anlamda amacına uymuş. masa üstü oyun alanı gördük sanki ama boş, önü şeritle kapatılmış ve kim tarafından ne zaman kullanılabileceğine, diğer aktiviteler ve konuşmalara dair doğru düzgün, anlaşılabilir yönlendirmeler de yoktu diyebilirim.
  • pazar pazar kalktım gittim. havasız, sıcak, yer yer sigara kokusu hakim, aşırı gürültülü, kalabalığın yeterince yönetilemediğini düşündüğüm bir manzarayla karşılaştım açıkçası.
    dost kayaoğlu'nun söyleşisini kaçırmıştım ama enis kirazoğu'nu yakaladım. adamın ne konuştuğuyla alakalı hiçbir fikrim yok çünkü gürültüden duyamadım. no: 70 oyununun incelemesi yapıldı ama demoyu oynayanlar ve oyun adına orada olan adamların ne konuştuğuyla alakalı hiçbir şey duyamadım.
    yolun ortasında duran ve fotoğraf çekileyim derken arkasıdakileri sıkıştıran insanlardan doğru düzgün yürüyemedim.
    pusetli ablalar vardı, gelmeyin demiyorum ama o ortam gerçekten minik çocukların girmesi gereken bir mekan mıydı?
    yemekler çok pahalıydı, değinmeye bile gerek yok. simit 4 lira? oha?
    doğal olarak fuar için indirimli fiyat muhabbetine de inanmıyorum.
    cosplayler eğlenceliydi ama sıcaktan ve havasızlıktan bir noktadan sonra duvar diplerine çökmüştü yavrucaklar.
    şurada naçizane inceleme yazısı da var, okumak isteyenler için: gist2017
  • bugün gidebildim. ilk defa böyle bir etkinliğe katıldığım için gayet eğlendim. cosplayler azdı ama iyiydi. bol bol fotoğraf çekilmiş oldum. seneye de giderim.
hesabın var mı? giriş yap