şükela:  tümü | bugün
  • 24 yaşında chp parti meclisine giren genç hanım. marmara üniversitesi hukuk fakültesi mezunu, bursalı ve evlidir.
    sanırım bu rekor denilebilecek bir yaş.
    bir şekilde yılların kurtlarını geride bırakmıştır.
    kendisinin detaylı bir resumesine ulaşamadık o yüzden hakkıyla mı yoksa bazı abi ablalarının desteği ile mi bu kadar erken bu kadar üst düzey bir pozisyona gelişi ile ilgili detaylı bilgiye sahip değilim.
    her ne olursa olsun bu kadar deneyimsiz bir yaşta bu kadar köklü bir partinin meclisinde yer almak bana biraz tuhaf geliyor.

edit: ukteydim doldum
  • son derece çalışkan, sorumluluk sahibi, elini taşın altına koymaktan çekinmeyen, pırıl pırıl biridir. siyasete atılmasının üzerinden henüz çok geçmese de, siyasi oyunların içerisinde henüz kirlenmemiş bir gençtir. siyasetin böyle taze kanlara ve temiz zihinlere ihtiyacı var. bu sebeple başarısını son derece olumlu karşılıyor ve kendisini tebrik ediyorum.
  • çocuk hakları hususunda yılmaz bir savaşçı edasıyla didinen ve az buçuk bu alana ilgili kişilerce halihazırda tanınmış olan genç hukukçu ve dahi çiçeği burnunda chp parti meclisi üyesi. kendisi chp bursa osmangazi ilçe gençlik kolları başkanlığı yaptığı dönemdeki çalışmaları ile bu günkü pozisyonuna gelebileceği öngörülüyormuş. umarım kendisi gençliği ve enerjisi ile chp de hep beklenen atılımın ilk adımlarından olur, değişime katkısı olur zira bu hal ve şartta pek etkin olabileceğini zannetmiyorum.
  • gamze hanımı sonuç olarak şahsen tanımıyorum. ancak kendisini tebrik eder ve görevinde başarılar dilerim. demek ki bu birey sadece üç yıllık üye değilmiş. kendini parti meclisine kabul ettirebilecek kadar bağlantılar kurmayı başarmış. dilerim bu genç kızımız ileride ülkeye faydası dokunacak başarılara imza atar.
  • chp'nin başarılı kadın siyasetçilerinden biri olarak son günlerde dikkat çeken genç türk kadını. soyadı biraz tepki çekse de, son derece hanımefendi bir siyasetçiye benziyor.

https://www.youtube.com/watch?v=dz-fwvaig2g
  • krt tv'de mhp'tarafından istenen af konusunda chp adına görüş bildirmek için canlı yayına çıkıp, en son genel affın hangi yıl yapıldığını bilmeyen avukat. sonra chp niye başarısız vay efendim akp niye başarılı. bakımlı oje ve yeni çekilmiş fönle olmuyor programa çıkıp halka bilgi vermek. olmuyor ey the party.

bir de parti meclisi üyesiymiş. eyvah eyvah.
  • af konusunda görüş bildirmek için canlı yayına çıkıp, en son hangi yılda genel af olduğunu bilmeyen avukatmış. chp bu yüzden kaybediyormuş, ahah. bunu diyen de bahse girerim ki gamze pamuk ateşli'yi ilk defa ekranda on saniye gördü ve yazarda böyle bi' intiba bırakmış.

siyasi partiler içerisinde 18-30 yaş kategorisinde en az vekile sahip partidir chp. üstelik parti meclisinde de kota nedeniyle zorlama yöntemlerle genç görebiliyoruz, bunların hepsine eyvallah. konu chp'nin kadrolarının ne kadarının genç olduğu ve bu gençlerin de ne kadarının nitelikli olduğu üzerine bi' tartışma olsaydı, muhtemelen sayfalarca döşeyecek kadar argüman sıralardım. ama konu gamze pamuk ateşli ise de söyleyecek birkaç sözüm var.

bu partinin içindeki envai çeşit siyasetçiyle birebir ilişkim oldu. zirvelerdeki muhabbetlerden tut, profesyonel düzeyde kurulan ilişkilere, arkadaşlık/dostluk ilişkisine kadar tonla farklı şekilde tonla farklı siyasetçi tanıdım. siyasetçiler vatandaşla kurdukları ilişkilerde enteresan bi' denge gözetiyorlar. bi' kere kafadan oldukları gibi görünmek namına bi' duruşları yok. sahte bi' gülümseme ile kurdukları cümlelerden hesap kitaplı cümleler, onur sosuna batırılmış sahtelikler akıyor. siyasetçi her konuda donanımlıdır ve onun söylediği doğrudur, o referans alınmalıdır, o emekçidir, o vatandaşın hakkı için direnmektedir, o vatandaşın sorununu çözmek için çırpınandır. bütün olayları bu duyguyu vatandaşa yedirip ikna etmek üzerine kurulu. bunu sağlarken de dertleri koltuklarını sağlamlaştırmak, daha yukarıda göz diktikleri bi' koltuğa oturmak. istisnalar haricinde bütün mekanizma bu gayeler üzerine kurulu.

vatandaş ise siyaset yapan kişilere farklı misyonlar yüklüyor ve haliyle de farklı beklentilerle konumlandırıyor. vatandaşları da partilerin içini bilen ve bilmeyen olarak ikiye ayırmak gerekir.

çoğunuz parti üyesi olmadığı için partilerin içini, işleyişi bilmiyorsunuz. haliyle de çoğunuz için başarılı siyasetçi demek, kürsüde hatipliği iyi, retoriği güçlü figürler anlamına geliyor. medyada önünüze itelenen çoğu politikacı sizde bilinçli olarak olumlu ya da olumsuz bi' intiba bırakıyor. bu iteleme haberlerin çoğunun sistematize edildiği hakkında fikriniz yok. medya kaynaklarını kim kontrol ediyorsa, medya mensupları ile, muhabirler ile, patronlar ile kim daha iyi ilişkiler kurabiliyorsa bunun ekmeğini yiyor özetle. çünkü siyasetin esas gayesi günümüzde görünür olmaktan ötesi değil, maalesef.

görünür olmanın avantajları olduğu gibi, dezavantajları da var elbette. sanılıyor ki, her olumsuz haber, haber değeri taşıdığı için medya tarafından kullanılıyor. ne rezilliklerin sistem içinde görmezlikten gelindiğini bilseniz, ufak dilinizi yutarsınız!

neyse, konu gamze pamuk ateşli idi. bu hanımefendi sanıyorum en genç parti meclisi üyesi. kendisini benim gözlemlediğim kadarıyla bi' çok siyasetçiden ayıran yegane özelliği alçakgönüllü olması. gamze oldukça alçakgönüllü ve tepeden bakmaya meyilli değil. genç siyasetçilerde ben oldum tribi nirvana düzeyindedir genelde. gamze ise aksine profesyonel siyasetçi değil, genç olduğunun farkında. kanaat önderi gibi hareket etmek yerine, bi' genç gibi yaşıyor. çocuk hakları üzerine çalışan bi' avukat, bu konuda çalışma yürüten stk'lardan bazıları ile gönüllülük esasıyla emek veren bi' sivil toplum insanı. anladığım kadarıyla da bu konudaki çalışmaları nedeniyle parti meclisi için önerilmiş bi' genç.

kadın hakları, çocuk hakları, hayvan hakları gibi toplumsal duyarlılıkla çalışmalar yapılan kategorilerde sivil toplumculuğu benimseyen yönetici kadrosunun genelde hesap-kitapla hareket ettiğini gözlemlerim. gönüllülük esasıyla faydalı olmaya çalışan sıradan bireyler ise genelde kendi halinde, samimi insanlardır. gamze yönetici misyonuyla topluma faydalı bi' birey olduğunu gösterme ve bunu bi' basamak olarak kullanma derdi olmayan, o sıradan ve samimi insanlardan biri. tıpkı kapısının önüne sokak hayvanları istifade etsin diye her gün kendi parasıyla aldığı mamadan koyan o güzel insanlar gibi. çocuk istismarı ile ilgili her gün izlediğimiz, okuduğumuz o rezil haberlerdeki mağdur çocuklar için elinden geldiği ölçüde gönüllü olarak avukatlık yapan, suçun faillerinin hakettiği cezayı alması için mücadele veren, farkındalık yaratmaya çalışan, mevzuatta mağdur çocuklar aleyhine olan düzenlemelerle ilgili hukuki süreçler başlatıp başarılı emsal kararlar çıkartmak için vaktini harcayıp emek veren bi' gönüllü. elbette bu minvalde mücadele içerisinde olan çok insan var ama gamze'yi onlardan ayıran en temel şey, mücadelesini daha görünür olmak için değil, yapması gerektiğine inandığı için veriyor olmasında. siyaset kurumu da kirli olması yanında o kadar da aptal bi' kurum değil. nadir de olsa, gamze gibi insanların siyasete dahil edilmesi için bi' arayış içinde olan karar verici iyi insanlar da var yani.

umarım bu özelliklerini kaybetmeden mücadelesini vermeye devam eder. siyaset kurumunun genel geçer kabul görmüş, yazılı olmayan o kirli kurallarına tamah etmez, değiştirmek için savaşını verir. güçlünün yanında değil, hep haklının yanında olmayı şiar edinir ve gerekirse kaybetmek pahasına savaşını verir.
  • cahilliğime verin; öyle bir isme sahip ki sol framede görünce, hafifmeşrep tiktok fenomeni sandım. buradan yerli ve milli ailelerimize sesleniyorum: çocuklarınızın ismini koyarken biraz daha seçici olun keza, ileride milletvekili olabiliyorlar, hep anaokuluna gitmiyorlar.