şükela:  tümü | bugün
  • gastrointestinal sistemde, omentum veya mezenterde görülen mezenkimal tümörlerdir.
    iğsi ve/veya epiteloid hücrelerden oluşurlar, genellikle cd 117 (c- kit) ekspresyonu gösterirler.
    %60 mide, %35 ince bağırsak, %5 ise rektum, kolon, yemek borusu, mezenter ve omentumda görülür.
    küçük tümörler; serozal yüzeylerde sert, gri-beyaz nodüller şeklinde özellikle mide ve rektumda submuköz, intramural nodül oluştururlar.
    büyük tümörler; mide ve bağırsakları transmural olarak tutarlar. bazıları da tümüyle dışarı büyüyerek gastrointestinal kökeni maskeleyebilir.
  • gastrointestinal sistemin en sık mezenkimal tümörleridir ve en sık midede görülürler. intersitisyel cajal hücrelerinden köken alırlar. %95 c-kit mutasyonu izlenir ve bu mutasyona sahip olanların tedavisinde tirozin kinaz inhibitörü imatinib kullanılabilir.
  • exon 11 mutasyonu olan hastalar, exon 9 mutasyonuna sahip olan hastalara göre imatinibtedavisine daha iyi yanıt verirler.
  • lenf modu metastazı son derece nadirdir, lenfadenektomi önerilmemektedir.
  • tümörü çıkartırken yaşanacak tümör ruptürü, tümör kapsül hasarı veya tümöre bağlı infiltratif yapılıklıkların ayrılması ile ortaya çıkacak parçalanmalar tümör nüksünü ve peritoneal yayılım riskini arttırır.
  • kor iğne ile perkütan biyopsi alınabilir, iğne traktına ekilmez ve dissemine olmaz.
  • merhaba gerizekalılar, tus kasmıyorum uzmanlık yapıyorum, yeni okuduğum şeyleri de daha az unutayım diye buraya yazıyorum ve 9 yıldır bu sözlükteyim formatı çok iyi biliyorum ve senin sandığının aksine formata uygun şeyleri yazıyorum. format zaten bu benim saf evladım. hala anlamadıysan bir uyandırayım dedim.

size inat bir bilgi daha verelim, gist'de surveyi belirleyen tümörün aktivitesi. 2 cm'den küçük, 50'lik büyütmede her bir sahada 5'den az mitoz görülen hastalarda 5 yıllık survey %90'a çıkıyor. 10 cm'den büyük tümör çapı olup, 50'lik büyütmede mitoz oranı 10'dan fazla olanlarda 5 yıllık survey %12'ye düşüyor.
  • alın bu da yolluk;

cerrahi kararı şöyle veriliyor;

5cm'den küçük tümörlerde veya 1cm'den geniş cerrahi sınırlarla çıkartılabilecek tümörlerde cerrahi öncelikli oluyor ve ardından adjuvan imatinib veriliyor.

5cm'den büyük tümörlerde veya 1cm'den geniş cerrahi sınırlarla çıkartılamayacak tümörlerde öncelik neoadjuvan 6-12 ay sürecek imatinib tedavisi oluyor. sonrasında küratif sınırlara ulaşmışsa hastaya cerrahi yapılıyor. bu hastalara cerrahi sonrası imatinib adjuvan olarak devam edilebiliyor.