• kalitesiz, özensiz, sallapati, baştan savma ürün veya çalışma/. yüzde elli başarılı saymanın altındadır; sıfırlık değil, ama alelacele çıkarılmışlığı kanaat notunu çaba bakımından da düşürür. insan kendi işini de böyle eleştirebilir, ama başkasından bu değerlendirmeyi almak hiç salık verilmez. annelerin söyleme yetkisi maksimumdur, onlar bilir.

internette, bir yerel şair olduğu görülen mersin kökenli ıspartalı ibrahim çelikli'nin (1958 - ) tutarlı ve ısrarlı olarak bu sözcüğü kullandığı görülüyor. ben de fethiye'den biliyorum. hatta işlenecek sözcük listemde çok önceden beri varmış da çağrışım yapacak durum olmadığından bugünleri beklemiş. ibrahim çelikli anlam yelpazesini benim bildiğimden biraz farklı/geniş vermiş (kalitesiz, belirsiz, düzensiz, mesnetsiz, rabıtasız), ama köken tahmini ve seçeneklemede aynı düşünüyoruz. ben daha çok "gayaf işi"/kayaf işi kökünü geçerli sayıyorum.

edit: kökeni* konusunda ani bir aydınlanma yaşamamı sağlayan geri yinekel'e teşekkürü borç bilirim.

(bkz: kavaf işi), kavaf/@ibisile
    (bkz: vaysallan)
    (bkz: ilim-tetik)
    (bkz: uydur kaydır)
    (bkz: tel maşa)
    (bkz: şişirmek), şişirme
    (bkz: sıra işi)
hesabın var mı? giriş yap