• günlük koşuşturmanın ardından kafanın durulduğu gece saatlerinde düşünmeye fırsat bulan insanın uykusuzluk sebebidir.

başa gelen olaylar, arkadaş çevresindeki durumlar, sevgili, aile vs her konu buna malzeme olabilir. tek bir "neden?" sorusu genelde 6 saatlik düşünme eyleminin ilk kıvılcımını çıkarır ve uykusuzluk la birleşip durduk yerde gece gece adamın amına koyar.
  • düzenli bi seks hayatının olmamasından kaynaklanır. sevişince geçer.
  • anksiyetemle beraber zirveye ulaşan düşünceler silsilesidir.
  • libidoyu dogru yerlere kanalize etmemekten hep.
  • sadece bende olmuyordur herhalde diye düşünüyorum. geceleri, bazen çok uzun saatlerce, yaşadığım olayların kelebek etkisiyle küçük bir detayını değiştirerek olabilecekleri kendi kafamda diyaoglarıyla birlikte senaryolaştırarak yaşıyorum. çoğu zaman da hiç yaşanmamış olaylar üzerinden gidiyor bu durum. hayatı sorgulayıp bu neden böyleden ziyade, şu durumla karşılaştığımda şu tepkiyi vermeliyim gibi şeyler oluyor yani. saatlerce kurguladığım olaylar başıma geldiğinde kafamdaki tepkiyi mi veriyorum peki? tabiki hayır.

umarım yalnız değilimdir.
  • gündüzleri akıntıya kapılıp gitmekten kaynaklanır.

geceleyin de güzel kafası okşanır, taranır saçları sorgulama isteğinin; makul ölçülerde çuvaldız dikişi yapılır ve çok da geç olmadan yatılır. güzel, sağlıklı bir uyku için dua edilir ve uykuya dalınır.

sonra uyanılır. işe gidilir.
  • -hayat gündüzleri yaşanır, geceleri sorgulanır, ertesi gün tekrarlanır.
  • bu gece yine gelmiş olan duygu. çok yalnızım dersin, herkesin hayatı anlamlı da seninkisi değilmiş gibi gelir. sosyal medyaya girip gezinirsin ulan hepiniz mi çok mutlusunuz dersin. hayaller kurarsı,yapmak istediklerin ve yaptıklarınşeyleri düşünürsün. hayat tüm hızıyla devam ediyo ama ben yerimde sayıyorum dersin. sonra ne yapacağını bilmeyerek yatağa girersin ve uykunun o pamuktan alemine girersin ama bazen o alemde bile bilinç altın yerinde durmaz ve bu döngü günbegün devam eder. ta ki mutlu olana kadar umalım ki bi gün olur
  • başa gelen her kötü olaylardan sonra gecenin dinginliğine sığınan bireyin kendisi ile hesaplaşmak istemesi ile ilgili bir durumdur. gece kendimizle baş başa kalabildiğimiz nadir zamanları yaratır. düşünceler bir bir açığa çıkar. sorgulamalar, yargılamalar ve hesaplaşmalar başlar. hayatı sorgulama isteği, kendini sorgulamaya dönüşür. uykusuz sorgulamaların sonunda bir bakarsınız ki ne kadar değişirseniz değişin hayat bildiği gibi akar gider ve sizin değiştirebileceğiniz hiç bir şey yoktur hayata dair. bazen de sorular, sorunlar değil, eski bir şarkı çağrıştırır bu sorgulama isteğini. gecede her şey kendinde kalır insanın başkasına geçemez. insanın düşünce yükü biraz daha ağırlaşır gecede. insan kendine yük olur.
  • bu çok önemli başlığı görünce müzemmil suresi geldi aklıma. derin düşüncelere dalan ve sorgulayan kardeşlerim için aktarayım... belki bir uyanışa vesile olur...

"gecenin yarısında uyanık ol; yahut bundan biraz eksilt. veya buna biraz ekle. ve kur'an'ı ağır ağır, düşüne düşüne oku. çünkü biz, sana ağır bir söz indireceğiz. elbet (şu) gece dirilişi var ya: işte o pek derin bir iz bırakır ve okuyuş açısından daha bir etkilidir."
hesabın var mı? giriş yap