şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devlet oluşumunu anlamak için okunması gereken" the development of the modern state" adlı kitabın yazarı
 • avrupa feodalitesini en iyi anlatan akademisyen. bu yuzdendir ki the development of the modern state bildigimiz anlamda devleti anlayabilmek icin okunmasi gereken ilk kitaptir - ustelik cok da incedir.*
 • (bkz: ständestaat)
 • modern devleti aşağıdaki şekilde özetleyebilmiş bir değerdir:
  "modern devlet tanrı’nın, ulusun kendi qeist’ının ya da bilinmeyen tarihsel güçlerin bir armağanı olarak verilmemiştir, ‘yapma’ bir gerçekliktir.
  (…)modern devletin bu yapay niteliği, onun, örneği ‘politeia’da olduğu gibi toplumla özdeş ve hattâ toplumsal olarak en ideal, mükemmel varoluş ereği olarak değil de, toplumdan ayrı bir varlık (entity)’ diye anlaşılmasını da mümkün kılmaktadır" (modern devletin gelişimi –sosyolojik bir yaklaşım-’ istanbul bilgi üniversitesi yayınları-2001, s. 116-119.)
 • 1934 doğumlu olan gianfranco poggi, padua üniversitesi'nde hukuk okuduktan sonra california üniversitesi sosyoloji bölümü'nde doktorasını tamamladı. avrupa'nın çeşitli üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak bulunan poggi, okutman olarak başladığı edinburg üniversitesi'nden 24 yıl sonra 1988'de profesör olarak ayrıldı. gianfranco poggi, sosyoloji ve siyaset bilimi üzerine dünyanın pek çok üniversitesinde ders vermiştir. tocquueville, marx, weber, durkheim ve simmel üzerine çalışmalar yapan poggi, devlet kavramını sorguladığı iki kitap yayımladı: the development of the modern state, a sociological introduction(1977) ve the state: it's nature, development, and prospects(1991).
  gianfranco poggi'nin diğer kitapları ise şöyle: durkheim, oxford university press,(2000); the forms of power, polity press, cambridge(2001).
 • genişlemek isteyen sermayenin, mutlakiyetçi yönetimlere karşı radikalleşmesinin ve harekete geçmesinin altındaki etkenin, düşün, edebiyat ve sanatla uğraşan burjuvazi içerisindeki unsurların, sivil toplumu, devletin içerisine hapsetmeye çalıştığı edilgen konumdan sıyırmasına bağlamaktadır.

  benim şahsi görüşüm bu teorinin devamında sanatın ve düşünsel faaliyetlerin günümüz devletlerinin eli ile kısıtlanmasın sebebi, yeterince genişlemiş sermayenin bilgi çağında giderek daha fazla akıl yürüten kamuoyunu bir tehdit olarak görmesinden kaynaklanıyor.

  dünyanın bir bölümünü sefalete ve açlığa mahkum eden büyük kapital birikimlerinin sonunun, aydınlanma çağınında mutlakiyetçilerin egemenliklerini kaybetmesi ve devletlerin hukuk sujesi haline gelmesine benzer şekilde, akıl yürüten kamuoyu tarafından getirileceğini düşünüyorum.

  (bkz: yakarsa dünyayı garipler yakar)
  (bkz: gilets jaunes)