şükela:  tümü | bugün
 • jazz aranjörü ve orkestra şefi.
 • caz tarihinin en önemli aranjörlerinden bir tanesi.müzikal anlamda miles davis'e çok büyük destek sağlamış ve müziğin her dalında sayısız esere imza atmıştır.1988 yılında meksika'da hayata gözlerini yummuştur.
 • claude tornhill orkestrası'nı yönetirken miles davis'e birlikte çalışma teklifini yapmış büyük üstad. ikili çalışmalarını manhattan da bir bodrum katında çalışarak yapmış ve ortaya ilk olarak birth of the cool kayıtlarını çıkarmışlardır. fakat asıl milestone albümleri columbia ile anlaşmalarından sonra ortaya çıkmışıtr. round about midnight, miles ahead, porgy and bess, sketches of spain gibi pırlanta albümlerin üretilmesinde evans başrolü oynamıştır. miles ın müziğine big band in büyüsünü ve derinliğini katan kişi evans'tır.
 • miles davis'in hayatındaki üç aranjörden ilki olan muhteşem piyanist. ikili claude tornhill'in orkestrasının bir küçüğünü yaratmışlardır: lee konitz, gerry mulligan gibi isimlerin de olduğu bu grupla birth of cool'u kaydedip jazz tarihine cool jazz akımını armağan etmişlerdir. daha sonra 1950'lerin sonu ve 60'ların başında hard bop akımının hemen ardından free jazz'la köprü albümler kaydetmişlerdir. porgy and bess müzikalinin müzikleri ve rodrigo'nun konçertolarının serbest uyarlamaları olan sketches of spain bunlardan ikisidir. ikilinin iş birliği davis'in bill evans'la çalışmaya başlamasından sonra biter. evans, davis için : “miles, louis armstrong gibi çalamazdı, çünkü onun sound’u miles’ın düşünceleriyle ters düşerdi. miles işe elinde verili bir sound olmadan başladı; zamanla düşüncelerini ifade eden bir sound geliştirdi. hatırlanacak olursa, bugünkü sound’un başlangıçtakine göre çok daha ileri bir düzeydedir.” buyurmuştur. davis ise aranjörünün adını albüm kapağına yazan ilk jazz üstadı olup, evans'ı onurlandırmıştır.
 • dinledikçe kerouac ve tayfasını akıllara getiren müzik dehası.

  "yolculuğumuzun başında yağmur çiseliyordu ve esrarengiz bir hava vardı. büyük bir sis destanına tanık olacaktık anlaşılan. ”hey!” diye bağırdı dean. “gidiyoruz işte!” direksiyona abanıp gazladı; havasını bulmuştu, herkes farkındaydı. hepimiz keyifliydik, karmaşayı ve anlamsızlığı arkada bıraktığımızın, zamanla ilgili tek ve yüce işlevimizi yerine getirmekte olduğumuzun farkındaydık: hareket etmek. ve hareket ettik!"

  http://youtu.be/mjqyuuala6y
 • mükemmel bir albümden-the ındividualism of gil evans-, mükemmel bir performans: http://www.youtube.com/watch?v=hqwmk9md8km
 • miles davis ile yaptığı dört albüm –“birth of the cool”, “miles ahead”, “porgy and bess” ve “sketches of spain”- ile ünlendi. daha önce kompozisyon ve aranjman konularında stilinden daha detaylı bir şekilde bahsettiğimiz gil evans’ın ünlenmesine sebep olan bir diğer konu ise gitarist jimi hendrix’in mirasına sahip çıkmasıdır. kanada doğumlu evans, claude thornhill’in orkestrasında zor bir eğitimden geçer. thornhill için aranjman yapan evans o süreci şöyle anlatır: “ilk bakışta grubun soundu müzikte hareketsizliğe, suskunluğa dönüş gibiydi. her şey minimal bir hızda cereyan ediyordu ve ses bir sound yakalamak amacıyla alçaltılmıştı… tını bir toz bulutu gibi havada asılı kalmıştı.” en çok akor kurma şekliyle (voicing) tanınan evans hem besteci hem aranjör olarak ellington’ın müziğinden beslenir. evans’ın kendi ismi altındaki başyapıtı “out of the cool” dur. erken dönem ellington gruplarından beri, caz orkestrasyon konusunda en iyi örneklerden biridir. en az bilinen ama yine en iyi partisyonlarından biri “la nevada” bu albümdedir. basit malzemelerden yola çıkıp son derece alışılagelmişin dışında bir orkestrasyon ve büyük titizlikle yazdığı voicing’lerle son derece yaratıcı ve tekrar tekrar kendini dinleten bir müzik çıkarır.

  albüm önerileri:

  miles davis ile:
  *the complete birth of the cool (blue note; 1948-50)
  *miles ahead (columbia; 1957)
  porgy and bess (columbia; 1958)
  sketches of spain (columbia; 1959-60)
  kendi adı altında:
  the complete pacific jazz recordings (blue note; 1958-59)
  *out of the cool (ımpulse!; 1960)
  the ındividualism of gil evans (verve; 1963-64)
  svengali (atlantic; 1973)
  *plays the music of jimi hendrix (rca victor; 1974-75)
  75th birthday concert (bbc legends; 1987)