• olayı sostur.
    konkase domatesle yapılan hafif bir sos ve jülyenden de ufak dilimlenmiş biftek parçaları ile sunulur, tercihen krema ve üzerine toz ya da benim tercihim ince dilimlenmiş parmesan eklenirse gayet güzel bir yemek haline gelir.
    ancak saydığım bileşenleri benim üzerime dökerseniz ben de lezzetli olurum, gnocchi falan hikaye yani...
  • böceğe benzeyen birşey bu. iştah bırakmıyor insanda. midpoint'te yeme gafletinde bulunmayın sakın
  • çok fena yapışan şerefsiz yiyecek, aradan geçen altı aya rağmen halen damağımda izi var. ruhumda yarattığı derin travmadan bahsetmek bile istemiyorum.

yoğurdu üfleyerek yedim üç hafta inanmazsın.
  • nazarımda en makbulu quattro formaggio(dört peynir) soslu olanıdır. ayrıca türkiyede çoğu italyan restoranında gnochetti ile karıştırılır.

sos diyorum onunla güzel.
  • bağdat caddesi, bistro 33'te quattro formaggi soslusu gayet başarılı olan patatesli matatesli italyan yemeği..üstüne biraz da parmesan koyduktan sonra 5 dakika içinde bitmesi muhtemel..mm (bkz: olsada yesek)
  • biz arkadaşlarla bu yemeğin patates krokete benzediğinde hemfikir olduk.
    nasıl yapıldığına şuradan bakabiliriz: http://www.videojug.com/film/how-to-make-gnocchi
    çeşitleri için de şordan: http://foodgawker.com/?s=gnocchi
  • malzemeleri:
    3-4 tane haşlanmış ve soyulup ezilmiş pattis (püre yani)
    2 fincan un
    1 büyük yımırta, küçükse iki tane
    bir çimdik tuz
    yarım fincan sıvı yağ ya da bir kaşık tereyağı
    sos:
    2-3 kabuğu soyulmuş domtis
    birkaç diş sarımsak
    kekik, nane, tuz
    yarım bardak su

yapılışı:
    tüm malzemeler karıştırılıp kurabiye hamuru katılığı elde edilir. hamur ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılıp hafif silindir şekle getirilir. parçalar unda bir kez yuvarlanır ve tavada az yağda kızartılır ya da fokur fokur kaynar suda haşlanır.

sosu için de kabuğunu soyduğumuz domatesleri küp küp doğradıktan sonra tavada az yağda bir iki çevirip içine sarımsak, tuz ve baharatları + yarım bardak suyu da ekleyip bekliyoruz bi beş dk. ve sonra altını kapatıyoruz.

gnocchileri servis şekli olarak ben, roka ve benzeri yeşillik üzerine dizmenizi öneririm. gnocchi üstüne de sos ve yanına da eski keşar tabi ki.
    afiyet olsun. *
  • orjinali olan patates yerine kuru fasulyeyle yaparak yanında pastırması ve sosuyla damak tadımıza yakınlaştırılabilecek , şekli güzel tadı güzel yiyecek.
  • okunuşu çok düşündürten italyanca yemek adı..

gno --> aslında bu bi tür g, böle sessiz daha çok n harfine vurgu için..
    cch --> k sesi, evet bildiğiniz k..
    i ise i
    sonuç olarak ortaya "n yoki" gibi bir şey çıkıyor.. n dili damağa yapıştırıp vurguyu verdiğimiz ses burda..

bu arada gnocchi çoğuldur, tekili için gnocco
  • (bkz: ne yok ki)
hesabın var mı? giriş yap