• base on a true story:
    yer: kadıköy yazıcıoğlunun karşısındaki gold bilgisayar zaman: 03 mart 2006

satışda:

- iyi günler 3.5" external hdd kutusu almak istiyorum. görmem mümkün mü?
    -buyrun inceleyin.
    -ama bu 2.5"
    - pardon o zaman aşağıda depodaki arkadaşlar yardımcı olsun.
    - ok bakıp geliyorum.

depoda:

-iyi günler 3,5" external hdd kutusu x marka görmem mümkün mü? bir kaç sorum var.
    - teknik servisten yardımcı olsunlar yan taraf
    -teşekkürler.

teknik servisde:

-pardon 3,5" x marka exteranal hdd kutularında adaptör var mı? ayrıca fanlı mı ?
    -hatırlamıyorum görmek lazım.
    -teşekkürler.

tekrar depoda:

-teknik servisdeki arkadaş "hatırlamıyorum görmek lazım" dedi. mümkünse bi bakabilirmiyiz alıcam çünkü.
    -tabi bekleyin lütfen.
    -buyrun ürün bu.
    -kutuyu acabilir miyim?
    - hayır!
    -peki adaptörlü mü?
    -bilmiyorum
    -açabilirmiyim o zaman kutuyu?
    -hayır!
    -peki ağır gibi duruyor. büyük ihtimal adaptörlüdür. peki fanı var mı bu modelin ?
    -bilmiyorum!
    -o zaman kutuyu açabilir miyiz?
    -hayır!
    -ama bu kutu daha önce açılmış bariz belli.
    -hayır açamayız!
    -teşekkürler.

tekrar satışda:
    - teknik servisdekiler bilgi vermedi, depodakiler ne ürünü biliyor ne de kutuyu açıp bakıyor. bu sebeble sizden alış veriş yapamıyorum...
    - siz bilirsiniz.

hızla mekan terk edilir....
    peki ben neden satış'a dönüp açıklama yaptım çünkü hoş bir hanımefendi duruyordu orada belki kurumdaki öküzlerin sahip olmadığı müşteri memnuyeti ve bilgilendirme gibi kavramlara vakıf diye. ama gördük ki dişisi de erkeği de aynı kıvam da...
  • efendim şimdi ben çevremdeki insanlar tarafından bedevinin önde gideni olarak adlandırılırım. her yaptığım işte mutlaka bir terslik bir gariplik oluşur. olay ocak sonu şubat başında gerçekleşti. pc goldun internet sitesinde inca im-204w diye wireless modem beyendim. en uygun fiyat ordaydı 99$. neyse modemin parası babadan çıkacağı için sabahı beklemeye karar verdim. sabah babayla konuşuldu tamam onayı alındı. siteye login olundu ama oda nesi fiyat 99$ dan 114$a çıkmış hemen vazgeçildi tabe. neyse 1-2 ün geçti başka markalar araştırılırken birde ne göreyim benim modem gene 99$ a düşmüş. hemen login oldum alıcam ama o da nesi ben login olunca fiyat gene 114$ oldu. gir çık başka browser dene farklı ip ile gir yok ben login olunca fiyat 99dan 114e fırlıyor. tabiatım itibariyle çabuk sinirlenen bir insanım. dellendim ulen benim ne suçum var bunun yanında sadece fiyatı ben 114$ görüyorum. neyse dedim gene tuttu bedevilik hemen yeni bir account açtım ve 99$ a aldım modemi. bunun yanında birde ram siparişi verdim normalde 35 dolar olan rami yeni aldığım accountta 25 dolardı. neyse hemen onuda attım sepete verdim siparişi. sonuç mu modem 99$a alındı ram sorun çıkardığı için geri iade edildi. zaten o dakkadan sonra rame bir daha ihtiyaç olmadı.

tabe bu olayların sonucunda geri iade de hiçbir sorun yaşamadım. sağolsunlar ilgilendiler. ama herseferinde bu kadar şanslı olamam öyle değil mi? *
  • bir de bunların vitrin olsun diye giriş katında çalıştırdıkları makyajlı modern görünümlü* kızları vardır.
  • aramızdaki bütün sevgiyi, saygıyı ve güzel ilişkimizi bir kıçı kırık (buradaki kıçı kırık kelimesi tasvir amaçlı değildir, harbiden kıçı kırıktı) modeme satan firma. tamamem kendilerinden kaynaklanan bir hata yüzünden modemi değiştirmeyen, tamir ettirme kisvesi altında beni 20 gün bekleten (adamlar bu sürede bir ülkeye yetecek modem yapıyor), bütün iyi düşüncelerimi yok eden firma. artık oraya alışveriş için değil, girişteki kızları görmek için gidiyorum. gidiyorum, görüyorum çıkıyorum, ne alışverişi yapacam.
  • hakkında yazılmış tanım ve verilmiş örnekleri okudukça, bu kadar kısa zamanda nasıl o kadar sayıda devasa alışveriş merkezleri açabildiklerini ve sahibinin genç yaşına rağmen nasıl bu duruma gelebildiğini anlayabildiğim firma.
  • internet sitelerinde, sattıkları ürünlere ait fiyat bulundurmaması gereken bir firmadır kanımca. zira siteden aldığınız bir fiyat bu güzide şirketin her şubesinde değişebildiği gibi, internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde de kafalarına göre fiyat farkı eklemelerinin bu tezimi destekleyen unsurlar olduğunu belirtmek isterim.
    ayrıca olur da piyasaki diğier firmalardan daha uygun fiyata sattıkları bir ürüne rast gelip, ürünü satın almaya niyetlenmeden önce, bu gubidik firmanın o günkü döviz kurunuda dikkate almanızı tavsiye ederim. bu firmadaki döviz kuru politikası her zaman serbest piyasa ve merkez bankası kurlarının 0.15~0.20 lira üstündedir.
    diğer yandan bahçelievler mağazasında dikkat ettiğim başka bir husus vardır. bu şubede çalışan reyon görevlileri bazı markalara ait ürünleri satmak için olağan üstü bir çaba gösterirler. sizin daha önceden araştırdığınız ve o üründen daha üstün ve de daha pahalı olduğunu bildiğiniz bir ürünü alma niyetiniz olduğunu kendilerine izzah etseniz dahi, sizi dinlemezler. hele de sinir sahibi bir reyon görevlisine denk gelirseniz; "alacaksın lan bu ürünü" tarzı tavır takınmalarınamı şaşırırsınız, bu mağazaya gelip alışveriş yaptığınız için kendi eşşekliğinizemi yanarsınız artık o andaki ruh halinize bağlı.
    ayrıca yine bu reyon görevlileri, her sattıkları üründen komisyon almaktadırlar. siz kendi başınıza gidip raftan bir ürün alıp kasaya doğru yöneldiğiniz anda, o ana kadar çevrenizde göremediğiniz reyon görevlisi bir anda yolunuza fırlayarak elinizde tutmakta olduğunuz kutunun üzerine bir etiket yapıştırıp kaçar. zaten siz daha ne olduğunu bile anlayamadan kasaya varmış ve ödeme işlemlerine geçmiş olursunuz.
    teknik servis ve satış sonrası destek hizmetlerinde çalışan (belki aralarında iyi niyetlileri vardır ama bana denk gelmedi) arkadaşlarada dikkat etmenizi öneririm. kendilerini tanrının birer lütfu olarak gören bu arkadaşlar her şeyi sizden iyi bilir ve problemlerinize yıldırım hızında ve akıllara durgunluk verecek çözümler sunabilirler.
    (ulan nasıl dolmuşum bee.)
    buna ragmen aradığım hemen hemen herşeyi bulabildiğim ve oturduğum yere yakın başka bir teknoloji marketi bulunmadığından cihetle hala bu adamlardan alışveriş yapıyorum ve kendime kızıyorum.
  • efendim, yazmadan edemedim, turk vatandasini bu firma konusunda biraz bilinclendirmek isterim.

salaklik edip, gidip bu sirketin bahcelievler subesinden bir laptop aldim. uc hafta sonra bozuldu. ram'i bozukmus, geri goturdum hemen. aldiginiz laptop bir ay icinde bozulursa, yenisini vermek gibi sozde bir vaatleri vardir bu sirketin. neyse, goturdum geri, uzerinde (ekranin degil, yuzeyinin) "minicik" bir cizik oldugunu ama yenisini vermelerinde muhtemelen bir etkisi olmayacagini soylediler. sozde nootbook'u bir hafta icinde alacaktik.
    2 hafta gecti, bu sure icinde sirket surekli arandi. hep "bu hafta icinde alacaksiniz" dendi. calisanlarla bir ton munakasaya girildi. sonraki 2 haftada (goruyorsunuz, 4 hafta oldu) oyalanmaya devam edildi, o ara verem oldum zaten. sonra, 4 hafta gectikten sonra, yenisini vermeyeceklerini soylediler. yuh dedim, bir suru tartisma bagirma.. peki dedim (asil demek istedigim "allah belanizi versin"di), tamir edin de, yeter ki geri verin. yapacaklari tek sey ram'i degistirmekti.
    2 hafta daha gecti. bu sure zarfi icinde her gun arandi. bir ara, "gelin yaptik alin" dediler. gittim, yok. kanser oldum, dondum. sonraki gunler aramaya devam edildi. yapmislar efendim, gittim almaya, ne goreyim? uzerinde kafam kadar bir cizik. dedim bu ne? "zaten burada belgede uzerinde cizik oldugu yaziyor" bilmemne dendi. hic abartmiyorum, goturdugumde aletin uzerindeki o minicik cizgi zar zor farkediliyordu, ve bu cizik yuzunden normalde yenisini vermeleri gereken notebook'u vermediler. bagirdim cagirdim orda, lanet okuyarak geri dondum.

iste bu firma boyle camur bir firmadir, bu olayin ustunden aylar gecti, icimdeki kin hala gitmemis, yazmadan edemedim. 2 ay nefret kusturdular bana, siz siz olun, bir sey alacakken tekrar dusunun derim.
    birdahaasla. aman diyim.
  • bu kadar hakkında olumsuz haber, müşteri memnuniyetsizliği olmasına rağmen hala çığ gibi büyüyen firma.
  • kesinlikle uzak durduğum firmadır.

kendilerinden bir keresinde alışveriş etme gafletinde bulunup bir cd writer almıştım*
    2 ay sonra bu cd writer bozuldu.allahtan cihazı kutulu almıştım ve 2 sene garantisi vardı, ben de kadıköye inip cd writerı iade ettim.

bana cd writer ı ithalatçı firmaya iade edeceklerini ve bana geri dönmek için 30 gün yasal hakları olduğunu, ama beni bu kadar bekletmeyeceklerini; ürünün yenisinin haftaya geleceğini söylediler.

tabii ki kendilerini daha sonraki her arayışımda "ürününüz tamirde", " ürününüz üretici ülkeye gönderildi", "ürününüz için ithalatçıdan cevap bekleniyor", "kedim çişini yapıyo 2 gün sonra arayın" şeklinde farklı laflarla beni oyalaladılar.

sonunda 30 gün dolunca kendilerine "yasal süreniz doldu.şimdi simon diyor ki" şeklinde bi telefon açtım.birden heyecanlandılar ve beni beş dakka sonra geri aradılar : "sizin cd writer ınız artık üretilmiyormuş, üzerine upgrade parası ödeceyeceksiniz biz de size onun bir üst modelini vereceğiz".

yani allah ın belası bi cd writer ın artık üretilmediğini öğrenmeleri için tam 30 gün gerekmişti.
    buradan tabii ki cd writer ımın 30 gün boyunca bıraktığım yerde beni beklediğini ve 30 gün boyunca her aradığımda bana farklı birisinin farklı bi yalan söylediğini anladım ama çok geç olmuştu.

üstüne üstlük "ben para verip üst model istemiyorum, sizden de bi bok almicam para iadesi istiyorum " dediğimde ise "size para iadesi yaparız ama bu sizin ödediğiniz rakam değil bizim belirleyeceğimiz bir rakam olur" diyerek bana "ya üste para ödersin ya da sana bi disket sürücüsü alabileceğin kadar bi para verip seni sttr ederiz" mesajı verdiler,ben de 30 gün bekleyip bi de üstüne site site para ödemiş oldum bu tiplere.

istanbulda bilgisayarlarla uğraşmış ve bu adamlardan alışveriş yapmak gibi bir garip bir tutum içerisine girmiş herkesin bir pc gold hikayesi vardır.
    donanımhaber tarzı forumlarda biraz dolaşırsanız benimkisininin yanında aile dramı statüsünde kalacak çok daha sinir bozucu hikayeler okuyabilirsiniz.
    kısacası bütün pc gold mağazalarının kapılarında
    gıcırdayan bi sallanan sandalyede oturan yaşlı bi amca bulundurulmalı, bu amca alışveriş yapmak isteyen saf gençleri hırıltılı bir sesle : ”pc gold a mı gitmek istiyosunuz? son 50 senedir oraya giden hiç kimse geri dönemedi “ diyerek uyarmalıdır.

bi de bütün bunlara rağmen, adamlar gitmiş altunizadeye hayvani boyutlarda büyük bir mağaza daha açmışlar, çıldırmamak elde değil, lan halen kim alışveriş yapıyo bu adamlardan be?!!!
  • bir ara bursa şubelerinden dvd-writer alırken telefonları çaldı.benim ürünü hazırlayan hatun telefona cevap verdiği için kulak misafiri oldum.telefondaki adam sizdeki mousepadlerin markası ne diye sormuştu.'sizin işinizde zor be abla' dedim,writerimi aldım çıktım.
hesabın var mı? giriş yap