şükela:  tümü | bugün
  • "topraga vermek" olarak`ta bilinen, olunun defnedildigini anlatan fiil.
  • ihale ya da 3 5 8 tarzı oyunlarda ba$ta kimsenin göremedigi 4 kagıdı alıp yerine istedigi 4 kagıdı koyma manasına gelir. 8ci ya da ihaleyi alan bu hakka sahiptir. işemek amacı dogrultusunda kullanılması yaygındır.
  • genelde kodla beraber kullanilan (koda sunu da gomdum vs.), bunu da yazdim, bunu da kattim tadinda tabir.. bury'den direk tercume seklinde cikmis heralde, embed yerine de geciyor olsa gerek..
  • miks yaparken, "sesini iyice kısmak" anlamına gelir.
  • bir topluluktan ayrılırken, bildiğimiz "hoşçakal" yerine kullanıldığı da görülmüştür.

-had gömdüm. kalın sağlıcakla.

bunun ardından da muhtemelen "el filan" sallarlar.
    (bkz: babazula)
  • bir kişiyi gömmek, bilhassa yaşlı ve hiç ölmeyecekmiş gibi gözüken insanlardan söz ederken, bir insandan uzun yaşamak manasına da gelir.
    (bkz: o hepimizi gömer)
  • yazilim sektorunde "ben bu i$ten cok anlamiyorum" anlamina gelen laflardan biri.. izah edilemeyen her i$lemi kestirmeden gommek olarak ifade etme biciminde vuku bulur.

- bu yeni dreamweaver cok yava$, adobe buna kendi dll'lerini gommu$ belli ki
    - abi konfigurasyon ayarlarini programa xml ile gommek iyi degil bence
    - abuzettincim css'leri sayfaya gomduk mu?
  • ismarlamak anlaminda kullanilir, bazi okullarda

1s: kardesim hadi kantine gidin orhan abin sana gomsun
    4s: saolun abi...
    (bkz: itu denizcilik fakultesi)
  • finans sektöründe bolca kullanılan tabirlerden biridir. kontrol noktalarında oluşan farklar, yöneticinin farkedemeyeceği yerlere özenle gömülür ve farklar ortadan kaybolur. tabi gömerken abartmamak belli seviyeye kadar olan farkları bu işleme tabi tutmak gerekir. yine raporunuzda bir yere gömdüğünüz rakam muhtemelen başka bir noktadan pırtlıycaktır. bu yüzden gömüden sonra raporun sağını solunu kontrol edip, gerekli noktalarda sabunlama tabir ettiğimiz düzeltmeleri yaptıktan sonra raporu yolla tuşuna basılmalıdır.