• kızımın hesabını whatsapp mesajlarını telefonundaki herşeyi kaybettiren uygulama. günlerdir kurtarmaya çalışıyoruz. güya beni yetkilendirmiş ama ihtiyacım olan hiçbirşeyi bana kontrol ettirtmiyor. telefona ikinci hesap kurdurtmuyor ki yedekleyeyim. koca bir virüs gibi.
  • turkiye'den kurunca, velisi olarak siz izin vermek isteseniz bile, zorla sadece youtube kids'e izin veriyor. vpn'le ingiltere benzeri bir ülkeden giriş yapıp tekrar login olduğunuzda limitleri istediğiniz gibi esnetebiliyorsunuz.
  • 13 yaşından küçük cocugunuzun kendi youtube kanalına video yuklemesine izin vermek ve diğer kısıtlamaları kaldırmak istiyorsanız ancak doğum tarihi degistirmek icin google sizden belge istiyorsa, çocuğunuzun yaşını 12 yıl 364 gun olacak şekilde ayarlayın, ertesi gün 13. yaş dogum günü olacaktır. daha sonra birkaç gune gozetimden çıkarma için google'dan email geliyor.

https://youtu.be/36wjai3shzg
  • ilk basta google playdan her uygulama icin onay istiyodu. simdi benim oglan s…kine gore istedigini yukluyor bana sadece bilgi geliyor. ayarlar gayet duzgun ustelik.
  • youtube kids’te yaş grubu seçim ekranında normalde şu dört seçenek var. eğer bu seçeneklerden “içeriği kendiniz onaylayın” seçeneğini kullanıyorsanız family link’e bulaşıp saatlerinizi günlerinizi harcamayın. çünkü family link kurulduğunda youtube kids’in bu özelliği karşınıza çıkmayacak. “sen kuramamışsındır” diye düşünüp maceraya girmeyin, farklı yöntemler denedim, denememe gerek yokmuş problem zaten şurada konuşulmuş. sorun ilerde çözülürse bilemem tabi.

tam bir çözüm değil ama şöyle bir yöntemden bahsetmem gerekir, bu şekilde sorun kısmen atlatılabilir: cihaza ikinci bir kullanıcı tanımlayın (hesap değil kullanıcı). o kullanıcı oturumunu bir yetişkin google hesabı ile kurun. youtube kids'i, family link'in olmadığı o kullanıcı oturumuna yükleyin. çocuk youtube kids'i kullanmak istediğinde o oturuma geçerek kullanabilir. bunu yaptım ancak o kullanıcı oturumuna şifre koyulabilir mi bunu araştırmadım. şifre konulamıyorsa family link'in de bir anlamı olmayacak.

youtube kids'in bu özelliği ne işe yarıyor derseniz şurada anlatmıştım (bkz: #135409097) bu özellikten vazgeçemeyeceğim için çocuğumun tabletinde family link'i kaldırdım. ebeveyn hesabıyla cihazı kurdum. sonra kendi telefonuma ve çocuğun tabletinde "safes parental control" isimli alternatif bir program yükleyerek sorunu çözdüm. program şimdilik sorunsuz çalışıyor.

bu arada cihazı family link esaretinden kurtarmak için formatlamak yetmiyor. ben tableti şu şekilde kurtardım; format sonrasında çocuğun mail hesabının bağlı olduğu ebeveyn hesabım ile cihazı kurdum.
  • hayatımda böyle boktan bir app görmedim.

resmen çocuğun tabletini brick yaptı.

abartmıyorum brick oldu tablet.

ben bile bu işin içinden çıkamıyorsam vatandaş amet boku yer

ellemeyin ne yaparsa yapsın bebe
  • kullanmayı bilmeyenlerin dert yandığı efsane uygulamadır.

bir tık teknik bilgi gerekiyor doğru kurgulamak için. teknik derken öyle "brick" falan deyince teknik olunmuyor. işleyişi iyi anlamak lazım.

edit: yardim isteyen olursa cekinmeden yazabilir.
  • açıkçası çocuklarına saygısı olan ebeveynler bunu kullanmaz..

siz ne yaparsanız yapın isteyen çocuk bir yolunu bulur yine yapar... önemli olan sizin çocuğunuzla düzgün bir iletişim kurmanız ve ona saygı duymanız..

elbette çekinceleriniz olacak.. gözünüz hep üstünde olacak.. ama bu ona güvenmeden olmaz..

siz onlara ne kadar dürüst olursanız, çocuklarınız da size o kadar dürüst olur..

2 kızım var, elbette zamanında sigara içen arkadaşlarına özendiler mesela
    ama küçük olan içtiği gün gelip bana söyledi.

baba ben puf denedim arkadşımın zorla denettirdi diye..

onunla uzun uzun konuştuk zararlarını vb anlattım. ilerde göreceği zararları vb konuştuk. hak verdi. kendi de pişman oldu. başkasının gazı ile kendime zarar vermemeliydim dedi..

ablası da öyle sınıfta içki içen vb çocuklar varmış hatta madde alan bile varmış, benden sınıfını değiştirmemi istedi okulla konuştum madde alan çocuğu attılar okuldan, sınıfını değiştirdiler kızımın..

sonuçta siz onlara güvenirseniz onlar da size güvenir..

herşeyden önemlisi ne olursa olsun çocuklarınız size her zaman her koşulda güvenmeli.. babam arkamda durur demeli..

bunu yapabildiğiniz zaman ne cep teli kilidine ihtiyaç kalır ne de başka şeye..
  • çocuk hesabı kurulu olan tablette youtube ve youtube müziği aktif etmek isteyenler şu yöntemi kullanabilirler. ben anlattığım şekilde bayadır sorunsuz kullanıyorum.

store altından herhangi bir vpn programını indirip ingiltere'ye bağlanıyoruz. (farklı ülkelerde de olabilir denemek lazım ben ingiltere ile denedim oldu.)
    tablette kurulu olan çocuk gmail hesabından çıkış yapıyoruz.

vpn ile ingiltere'ye bağlı iken tablete hesap ekle diyoruz ve çocuk hesabımızı tekrar ekliyoruz bukadar. sonrasında vpn programını tabletten silebilirsiniz bir daha vpn'e bağlamanıza gerek yok.

son olarak family link uygulamasından denetimler - içerik kısıtlamaları - youtube altından youtube ve youtube müziğe erişim verdiğimizi görüyoruz. erişim vermemişsek erişim izni veriyoruz.
  • öyle ya da böyle çocukları kısıtlayan ama işe yarayan bir uygulama. tabletin açılış saati sabah 7, akşam 20.00'den sonra da açılmıyor. bazen çocuk sabah 6'da kalkıyor bir açıyor tableti başlıyor ağlamaya, istesem hemen açarım ama erken kalkmasın da istiyorum. tamam kabul itiraf etmek gerekirse ebeveynliğim bok gibi, çocuk salya sümük ağlıyor ama yok, kendim şifresini girip açıvermiyorum. biraz da kendi inadım. aklımca çocuğa sabrı öğretiyorum. her uygulamaya da sınır koydum, mesela youtube 15 dakika, asphalt 8 20 dakika falan süre dolunca uygulama kapanıyor. neyse bunlara alıştı allah'tan.

bir de samsung kids var ama onun sadece arayüzünü kullanıyorum. güzel arayüz.
hesabın var mı? giriş yap