• yakında gerçekleşebilicek olan olay.

https://shiftdelete.net/…t-kurulu-googlea-dava-acti

edit: bu arada engellerlerse yerli ve milli arama motorumuz da araması yasaklı kelimeler olacaktır.mesela yolsuzluk oy çalma patates patlıcan yasaklı iran da 3 gün geçirdim vpn olmadan google a girebiliyorsunuz ama ne arasam güllü bi sayfa çıkıyodu arapça divx planeti engellemişti adamlar ya.
    tabiki bazı kelimeler aramalarda teşvik edilir.mesela almanlar bizi kıskanıyor.i,zillet ittifakı,kılıjdar vs.
  • google'da artık un araması yapamayacağız sandım

edit: ilk başlık google un engellenmesi şeklindeydi, ne diyor bu demeyin.
  • internetin 30. yıl dönümüne denk gelen manidar bir harekettir.
    edit: imla
  • --- spoiler ---

yerel arama hizmeti sunan arama motorlarını dışlayacak şekilde kendini öne çıkarması
    --- spoiler ---

ne yapıyor da dışlıyor anlamadım. ne yapması lazım yani? google'ın altyapısıyla arama sonuçları gösteren siteleri anasayfasında mı tanıtsın?

adamlar kendi başlarına, kendi imkanları ve kendi ürettikleri teknolojiyle bugünlere kadar geldiler. yerel arama motorları da aynısını yapsın madem.
  • o kadar olduk mu yahu biz. yaşasın özgürlük.
  • google soruştururken...
    gene google soracaklarımdan eminim :)
  • çok düşündüm üzerinde lakin bir mantık göremedim. bu gidişle abd den geri dönmeyeceğim bu şartlarda olmaz herşey tam google sorun oldu bitek.
  • türkiye'de herkes yaani kullansın, bizim ürettiğimiz motoru kimse kullanmiya, para kazanamiyoz'

anlamına gelen boş engelleme. bu davadan bi tırt çıkmaz. ccc google ccc
  • yerel arama motorları lafından yine vestel'in bir karın ağrısı olduğunu düşündüren soruşturma olabileceği aklıma geldi.

lakin konu galiba turkcell'in bir türlü tutmayan '' yaani'' adlı arama motoru ile ilgili.

yahu kardeşim bırakın yaani'yi, bilmem neyi, microsoft'un domine ettiği pc pazarında explorer şarampole yuvarlanmış bing çıkardılar sadece chrome'u indirmek için kullanılmaya başlanmış, yahoo ikinci sırada devamlılık sağlamış, yandex gibi nispeten kaliteli ve geleceği parlak gibi görünen bir arama motoru belli bölgeler dışında tanınmıyor, baidu gibi sadece çinlilerin sikine taktığı bir arama motoru var ama dünyanın haberi yok, kalkıp tekel konumunu kullanarak re re rö rö.

adamların alternatifi yok, bu zamana kadar olmadı olması da pek mümkün görünmüyor. bu şartlarda adama nasıl rekabeti ihlal davası açabilirsin hayret ediyorum.

hayır açmaya açarsın da vereceğin ceza komik olur. bu soruşturmalar başka ülkelerde de açıldı, yani sadece bizimki komik değil.
  • "yerli arama motorumuz" un aramayı google'da yapıp, üstüne eklemelerle bizi sunduğunu düşünürsek. engellendiğinde yerli arama motorunun da çalışmayacağını kestirmek gerekir
hesabın var mı? giriş yap