şükela:  tümü | bugün soru sor
 • annelerin kizlarina koca bulma icgudusuyle soyledikleri tembih sozu bence
 • erkekler tarafindan annelerin kiz cocuklarina gelisme cagina girip lolita sıfatı alacak kadar güzel olduklarında sölediklerine inandıkları söz.
 • cok komik ama bi o kadar da sacma bir laf.kiz gosteriyor ancak erkek elleyemiyor.adami daha fazla tahrik eder bu.boylece halk tecavuze daha fazla yeltenir.
 • cocukluk doneminde* "annem goster ama elletme dedi"* tadinda diyaloglarla ba$layip buyudugu zaman gosteririm ama vermem* tadina gelen ya$anmi$liklarin ba$langicinda/bilincaltinda yatan diyaloglar silsilesinin ba$i cekenlerinden bir tanesi.ilerleyen zamanlar icerisinde ya$anilan cinsel atraksiyonlar sirasinda kucuklukten itibaren sadece gostermeye ali$an bireylerin cok ilginc $eylerden huylandiklari**/gidiklandiklari* da gozuken gerceklikler icerisindedir.
 • sözlüğün çaylaklarına uygulanan politika. sözlüğün sub-etha alanına giren çaylaklara bu sizin icin mumkun degil kelimeleriyle bir nevi "gösteririm ama elletmem" mantığı.
 • (bkz: caylak modu)
 • pazarcı mottosu.
 • - annem göster ama elletme dedi nurcan
  - ilişkimizde bir şeyler yanlış gidiyor hüsnü ama, du bakalım.
 • bu ifadeyi hakikaten kızlarına karşı kullanan anneler var mıdır, bilemem. ne ki, açıkça bu ifadenin kullanılmaması, bu ifadenin taşıdığı türden bir anlamın, zımnen kullanılmadığı sonucunu getirmez. "koca bulma" toplumun kadının üzerine yüklediği bir yük. burada "bulma" ve "bulunma" eylemleri arasındaki farklılık, öznenin konumunu değiştirmiyor: varılacak rotanın (evlilik) belli olması ve dikte edilmesi, kişinin kendini buna göre ayarlamasını gerektiriyor.

  bu ayarlama sonucunda da, ister istemez "göster ama elletme" ya da "göster ama verme" şeklinde üst-ben'in komuta ettiği bir söylem oluşuyor dişi kişinin bilinçaltında: göster, ki koca bulabilesin. ama sakın elletme, elleteceksen de az ellet ki evlenilecek kız kategorisinden çıkıp, eğlenilecek kız kategorisine girmeyesin. aynı şekilde "verme", ki kutsal olduğu addedilen bekaret elden gitmesin; olur da "bu iş" yatarsa, ortada "bozulmuş" bir şekilde kalmayasın...

  bir tür "pazarlama stratejisi", dişiye empoze ediliyor. dişi, kendini ve ilişkilerini bu pazarlama stratejisi ekseninde temellendiriyor. zira evlenilecek kız olmak istiyor, eğlenilecek kız değil. fallus karşısındaki aczini, "gösterip elletmeyerek/vermeyerek" bir nebze de olsa gidermeye çalışıyır. tabii bunu yaparken, aslında oyunun tamamen fallus'un etrafında döndüğünü, savunma mekanizması olarak yerleştirdiği davranışın aslında fallosantrik anlayışın fiiliyata geçmesi olduğunu göremiyor (belki de gösterilmiyor demeliyiz)

  ezcümle, "amcalara pipini göster", bir bakıma "göster ama elletme"nin karşı-tezi oluyor; bir yanda tüm haşmetiyle gözler önüne sürülen "pipi"; diğer taraftaysa her şeyiyle (gösterilecek zaman versus elletilecek/verilecek zaman) fallusa biat eden/etmeye zorlanan dişil kimlik.
 • çıldırt ama verme.. egoyu tatmin etme yollarından biri.. "beni çok istiyor, ah benim için çıldırıyor"
  tabi her şey gibi, bu da bir yere kadar.. o anların hazzını çıkarmak lazım