şükela:  tümü | bugün
 • domuzlar körfezi harekatı planlanırken kennedy* ve kabinesinin düştüğü sendromdur. harekatın eksik planlandığını, zamanlamasının yanlış olduğunu savunan bazı politikacılar sırf kennedy'yi kırmamak, grubun ahengini bozmamak için susmuş, bildiklerini söylemekten kaçınmışlardır. sonuçta harekat hüsrana uğramış; bu olayın tek faydası amerikalıların ders alıp 2 yıl sonraki rusya füze krizi yönetilirken daha rasyonel davranması olmuştur.
 • acik oylamanin en buyuk zayif noktasidir.
 • sosyal psikolojideki iki teoriden biri. literatürde benzeşme olarak da geçer, zıttı ise sivrilmedir. * iç-içe kavramlardır aslında.
 • (bkz: hivemind)
 • şu an akp'nin yaşadığı sendrom. siyasi olarak sonlarını getirecek gibi.
 • turkce'de grup dusuncesi olarak da kullanilan sosyal psikolojik bir kavram. gruba uyma egilimi, aksi fikrin ihanet olarak algilanmasi, grup liderini koruma egilimi gibi grup ici dinamikler nedeniyle ortaya cikan dusunme bicimidir. genelde sorunu farkli acilardan ele alabilecek olan kisilerin bu fikirlerini beyan etmesini engelleyen bir dinamiktir. grup ortalama bir fikre dogru kayar, onu en dogru fikirmis gibi kabul eder, gelistirilen firki elestirenleri de dislar.

  bu kavrami ureten kisi mi bilmem ama bu konuda referans gosterilen isim irving janistir. en cok da domuzlar korfezi cikarmasi'nda ve pearl harbor olaylarinda amerikalilarin nasil yanlis karar verdigi bu dusunce sureci uzerinden aciklanir.

  bu gunlerde recep tayyip erdogan ve fethullah gulen geriliminde de benzer surecler dusunulebilir. rte icin oligarsik danisman kadrosu soylemi gelistirilmis, ozellikle gerilimin arttigi bu gunlerde grup dusuncesinin aksine beyanlar ihanet olarak algilanabileceginden dikkatli olmak gerekir.

  fethullah gulen grubu acisindan bakildiginda kendi tabiri ile geri donusu olmayan bir huruc yapmislardir. genelde cult olarak adlandirilan bu tur orgutlenmelerde grup dusuncesi en hatali karar verme bicimidir. bana oyle geliyor ki butun bir the cemaatin kirk yillik faaliyeti bu kavramla bile aciklanabilir.
 • bir konunun grupça tartışılması durumunda farklı ve aykırı düşüncelerin gündeme getirilememesi durumu. farklı düşünceye sahip olan birey grup tarafından eleştirilme korkusuyla fikirlerini açıklamaz, bunun yerine hakim düşünceye katılma seçeneğine yönelir.
hesabın var mı? giriş yap