şükela:  tümü | bugün
 • ülkelerin kendi içlerinde bütün gümrükleri kaldırdığı ve diğer ülkelere ortak gümrük tarifesi uyguladığı birlik. (bkz: ab)
  ayrıca (bkz: ortak pazar)
 • sayın prof dr. tansu çillerin mevzuyu kendisine mal ettiği , kendi döneminde gümrük kapılarının birleştirildiğini hararetle anlatarak kamuoyunu yanlış bilgilendirme de bulunduğu konu.aslında ab'ye girme çabalarından sadece biri olan ve 95 yılında de jure olark katıldığımız birliğe ta 1973 tılından itibaren gireceğimiz belli olan ticari birlik türü.
 • bir futbol takimina rahatlikla konulabilecek isim
 • 6 mart 1995'te imzalanan anlasmayla, turkiye'nin de katildigi ticari birlik..turgut ozal'in, avrupa birligi'ne uye olamayacak olsak da, gumruk birligine mutlaka girmeliyiz mantelitesiyle, ab'ye uye olmayip, gumruk birliginde ismi gecen ilk tek ulke turkiye olmustur. bunun sonucunda, ab'nin yuruttugu politika turkiye'yi gerek olumlu, gerek olumsuz etkilemekte, fakat turkiye tam uye olmadigi icin bu kararlara katilma veya veto etme hakki yoktur, sadece gerekenleri yapip, alinan kararlara uymasi gerekmektedir ki bu da tek yanli baglanma anlamina gelir..
 • türkiye en becerikli haliyle büyük türk politikacısı tansu shiller zamanında gümrük birliği anlaşmasını imzalamıştır, böylece ab tarihinde de bir ilki başarmış müzakerelere bile başlamadan gümrük birliğini kabul eden ilk ülke olmuşuzdur...
 • avrupa birligi uyesi olmadan hicbir faydasi ve anlami olmayan,turkiye'nin isine hic yaramayan fakat avrupaya tek tarafli baglanarak onlarin masasi olmamizi saglayan,dolayisiyla ciddi zararlari olan antlasma.avrupa birligine uye olan ulkeler bile nasil olupta boyle bir antlasmaya olur dedigimizi anlayamamislardir,fakat kabul etmek icin can attigimizi gorunce beter olsun hiyarlar deyivermislerdir.cunku nasil olsa onlara giren cikan birsey yoktur.bu antlasma ilerleyen zamanlarda avrupa birligi ile bizi yakinlastirmaktan ziyade aramizi acacatir,acmaya baslamistir hatta.(bkz: kibris sorunu)
 • yerli malı haftası gibi bi olguyu yurdumun insanına unutturan, belki de oluşturan? yapı..

  (bkz: marka)
 • ; üyelerin karşılıklı ticaretleri üzerindeki gümrük tarifeleri, kotalar, ithal ve ihraç yasaları gibi her türlü engel veya kısıtlamaların kaldırılarak üçüncü ülkelere karşı ortak gümrük tarifesinin (ogt) uygulandığı bütünleşme şeklidir. gümrük birliği ile mal piyasalarında bütünleşme amaçlanmış ve bütünleşmeye katılan ülkeler arasındaki mal akımlarını kısıtlayan gümrük vergileri ile dış ticaret kontrolleri kaldırılmakta; üçüncü ülkelere karşı uygulanan gümrük vergileri eşitlenmektedir.
  gb, tarihte en çok görülen bütünleşme şeklidir. 1834 yılında birçok bağımsız alman devletin kurduğu zolverein ve 1957’de kurulan aet gb’nin en güzel örneklerindendir. ab her şeyden önce bir gümrük birliğidir. ab’deki gelişmeler bütünleşme kuramının temelini oluşturan gb’nin diğer bütünleşme biçimlerini kapsayacak şekilde genişletilmesine neden olmuştur. gb, serbest ticaret bölgelerine göre daha geniş kapsamlı bir ekonomik bütünleşme sürecidir. burada, serbest ticaret bölgelerindeki şartlara ek olarak birliğe üye ülkelerin serbest ticaret politikası izleme imkanları kısıtlanmıştır. buna göre gb, serbest ticaret bölgesine göre daha ileri bir ekonomik bütünleşme derecesidir.
 • zamaninda avrupa birligine girdik zannetdigimiz, soyle gececez sınır kaplarirdan, böyle kimse "hoooop nereye gidiyon dur bakalim" demeyeceginini zannettigimiz , yeni arabalara eski arabalarin fiyatina alabilecegimizi, refah seviyemizin bir imza ile tavan vurdugunu zannettigimiz anlasma. daha dogrusu gümrük bize girince bizde avrupa'ya girmis olduk *
hesabın var mı? giriş yap