• gundemi takip etmemek, gercegi bulmak yonunde onemli bir adimdir. "ben artik her bir seylerin farkina varma yolundayim, sizin yapay dunyanizi takip edip su fani dunyadaki kisitli zamanimi bosa harcayamam" durusudur. kendine donme yoludur...
    (bkz: beni bana birakin)
  • keyfi, tavır takınarak yapılabilecek bir eylem olmakla birlikte bazen çevre koşullarının ittiği durumdur. (bkz: basini kasiyacak vakti olmamak)
  • gazate okumamak, televizyon izlememek ile gerçekleştirilebilecek eylemdir. böylece insanın ruh sağlığı pek bozulmaz, yeni başlayan güne umutla gözlerini açabilir..
  • gündem ile ilgili bir izleme şeklidir.
    mesela
    ne gündemi?
    gündem ne?
    odak ile ilgili dir.
    şimdi odak ev ise;
    ev gündemi sıkı takip edilinebilinir.

evde yaz temizliği ne zaman yapılacak,
    kimler buna muhalif,
    komşuların tepkisi nedir,
    eve misafir mi gelecek
    hangi şartlar altında bunlar konuk edilecek
    borç alacak dengesi nedir
    battık kı çıktık mı
    tamir edilecekler
    kurulacak turşular
    erzak durumu nedir
    ev sahasını ihlal eden münasabetsizler
    canı sıkılıp güç için yaramazlık yapanlar
    fındık taban fiyatları
    kişi başına düşen harçlık ceplik oranları
    evsel gündem işte...

kıvır kıvır çevir kazı...
  • bilgisayar başında çokça vakit geçiren bir gencin yapabileceği olay. hele bir de tatildeyse bu genç tam manasıyla hayattan soyutlanabilir. bilgisayardan ziyade kendini dışarı atabilir, tatilinin tadını çıkarabilir. lakin kesinlike bu onun sorumsuz bir birey olduğunu göstermez. sadece çok bunalmıştır biraz rahatlamak istiyodur. yoksa gündem her vatandaş gibi onu da ilgilendiriyordur. bu onun burnunun kalkık olduğunu göstermez. kesinlikle kabul etmiyoru.. öhm!
  • d300'ü kapıp kendini fotoğraf çekmeye vermiş bireyin içinde bulunduğu durumdur.
  • bir kafa dinleme eylemi olup gündelik saçma sapan olay ve insanlarla canınızı sıkmama halidir. kendi seçtiğiniz şeyleri okur, dinler ve dilerseniz muhabbetini edebilirsiniz. olayları da saniye saniye izlemekten kurtulur, çok gerekliyse, illa duymanız gerekiyorsa, daha optimize edilmiş bir şekilde sonuca bağlanmış haliyle öğrenebilirsiniz. işin kotü tarafı sizinle aynı zevkleri paylaşmayan bir iş çevresindeyseniz bahsettikleri kişi veya olaylar konusunda kendinizi hafif fransız hissetmenizdir. ama ne zaman bu yanılgıya düşüp gidip bahsi geçen zatı muhterem kimmiş diye baksanız, oh dersiniz, iyi ki bilmiyormuşum. yapay gündemler, gündelik ünlüler vb bos yere hafızanızı doldurmaz, bilgi kirliliği yaratmaz.
  • şu günlerde yapılası hareket(sizlik). keyfiniz kaçmaz, cinnet geçirme olasılığınız azalır, mutlu ve huzur dolu bir insan olabilirsiniz.
  • içinde bulunduğum ve içinde bulunmaktan mutlu olduğum durum. başlıca evde televizyon olmamasından kaynaklı olup günümüzde sinir, stresten uzak ve sağlıklı yaşamanın şartı olup çıkmıştır. fakat ara sıra bir yerde bir şeyler duyunca&görünce ne olacak bu memleket diye düşünmekten uzak duramıyorum.
hesabın var mı? giriş yap